Spinning – načerpejte kondici

Jak vznikl spinning

Fenomén jménem spinning se zrodil v osmdesátých letech minulého století. Za jeho vznikem stála v podstatě náhoda. Dálkový cyklista známý pod přezdívkou Johnny G. Ten se potřeboval dostat do co nejlepší kondice pro nadcházející slavný závod Race Across America. Přemýšlel nad tím, jak trénovat i za nepříznivého počasí vevnitř. Jeho nápad se ukázal jako velice účinný, a proto si na konci osmdesátých let otevírá v Santa Monice v Kalifornii fitness centrum, kde se cvičí pouze spinning. Jen chvilku na to už vytvořil certifikovaný program, který měl vycvičit spoustu trenérů spinningu a rozšířit zájem o tento nový styl cvičení do všech koutů světa. I v dnešní době zájem o spinning stále stoupá a zacvičit si ho můžete v desítkách tisíc center na celém světě pod taktovkou více než šedesáti tisíc vycvičených instruktorů.

Co je to spinning

Pokud se rozhodnete vyrazit na hodinu spinningu, připravte se na to, že budete napoprvé pořádně udření. Pojedete na tzv. stacionárních kolech v uzavřené místnosti. Trénink probíhá pod vedením trenéra, přičemž se cvičí ve větších skupinkách. Přítomnost trenéra je nezbytná. Po celou dobu totiž určuje tempo jízdy. K tomu si pomáhá vhodně zvolenou hudbou, která ke cvičení neodmyslitelně patří. Žádný ze cvičenců si nemůže šlapat, jak chce. Musí mít nastavenou dostatečně velkou zátěž, aby mělo cvičení tu správnou intenzitu a dostavovaly se očekávané výsledky. Tím největším je při pravidelném a dlouhodobém tréninku rapidní úbytek na váze.

Tepová frekvence – alfa a omega spinningu

Laikovi může připadat, že na spinningu není nic těžkého a zvládnout ho může naprosto každý. Jenže tak jednoduché to není. Aby cvičení prospívalo tělu i duchu, je třeba pečlivě si hlídat tepovou frekvenci. Ještě než se rozhodnete pravidelně navštěvovat hodiny spinningu, měli byste si nechat udělat speciální vyšetření, které určí vaší prahovou hodnotu srdečního tepu. Vyšetření probíhá následovně: Lékař vás nechá provádět vysoce zátěžovou činnost (běh na běžícím pásu, jízda na rotopedu,…) a postupně přidává zátěž. Z výsledků se pak dozvíte, jaké máte fyzické schopnosti při nedostatku kyslíku, tedy v situaci, když se vám dostává naprosté maximum kyslíku. Jakmile víte, jak jste na tom s vaší fyzickou kondicí, můžete začít efektivně, a hlavně bezpečně sportovat.

Nejprve je dobré investovat do vlastního měřiče tepové frekvence. Ten si nasazujte před každou hodinou spinningu, abyste zvolili to správné tempo a zátěž a spalovali tuky. Jakmile se totiž budete přetěžovat s myšlenkou, že si musíte dát co nejvíc do těla, může se vám i po dlouhodobém poctivém trénování, že se vaše problémové partie nebudou zužovat, nebo se jejich objem zmenší pouze minimálně. Je to tím, že vražedné tempo spustí místo spalování tuků spalování cukrů, a tukové polštáře tak spokojeně sídlí stále na tom samém místě. Abyste se nemuseli stresovat, musíte vědět, že efektivita spinningu spočívá v nižším tempu přizpůsobeném vaší tepové frekvenci.

Co si pořídit na hodinu spinningu

Na hodinu spinningu nepotřebujete žádné extra vybavení. Kola jsou připravená ve fitness centru, vy si musíte jenom přinést tričko s prodyšného a savého materiálu, elastické šortky, pevné boty a ručník.

V kategorii: Volný čas, Zdraví Tags: , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Objevte cvičení pilates Objevte cvičení pilates
Guarana a vliv na hubnutí Guarana a vliv na hubnutí
Hubnutí s Pu-erh čajem Hubnutí s Pu-erh čajem
Jak na zrychlení metabolismu Jak na zrychlení metabolismu

Komentáře k článku "Spinning – načerpejte kondici"

  1. Spinning napsal:

    Chodím na spinning pravidelně už druhým rokem a můžu říci, že to má celkem veliký efekt. Začátky byly klasicky těžké. Po čase, když jsem začala pozorovat znatelné úbytky na váze mě to začalo neskutečně bavit.

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.