Jestli jste se rozhodli začít chodit na hodiny spinningu, měli byste vědět, jaké je hlavní pravidlo úspěchu. Pokud se budete spinningu věnovat pravidelně, můžete si formovat tělo, zlepšovat celkovou kondici a vyčistit si hlavu. To vše ale funguje pouze v případě, že znáte svoji tepovou frekvenci. Bez ní totiž daleko nedojedete, nebo lépe řečeno, nedojedete. Než v sobě najdete sílu a odhodlání k tvrdému a poctivému tréninku, měli byste vědět, jakou hraje tep při cvičení roli.
Proč si hlídat tepovou frekvenci
Pokud nebudete brát ohled na svoji tepovou frekvenci, nebude vám spinning přinášet ani uspokojení, ani kýžené výsledky. Ještě před prvním přihlášením na hodinu spinningu si proto pořiďte kvalitní měřič tepové frekvence a poctivě ho sledujte. Jen tak začne mít cvičení smysl. Nejenže vás překvapí rychlé výsledky bez obávaného jo-jo efektu, ale navíc budete cvičit jen v rámci svých možností a nebudete svoje tělo zbytečně huntovat. Spousta lidí si myslí, že čím víc do tréninku dá síly, tím lépe. Opak je pravdou. Zbytečné přetěžování způsobí, že budete spinning vnímat spíš jako mučení, navíc místo tuků nastartujete spalování sacharidů.
Správná intenzita – cesta k úspěchu
Dalo by se říct, že při správném provedení je spinning nejefektivnějším způsobem, jak se rychle a nadobro zbavit nežádoucích kil navíc. Sledování tepové frekvence je důležité i v případě, že nechcete cvičit kvůli hubnutí, ale kvůli tomu, abyste se dostali do formy. Jakmile je intenzita tréninku příliš velká, kardiovaskulární systém je zbytečně přetěžovaný, a namísto uspokojení ze cvičení a vyplavených endorfinů se dostaví neskutečná únava a bolesti svalů.
Podle tepové frekvence se stanoví intenzita tréninku, která se bude postupně zvyšovat podle toho, jak se bude zlepšovat vaše fyzická kondice. V dnešní době není nijak těžké si tepovou frekvenci pravidelně hlídat. Ty tam jsou doby, kdybyste museli ve cvičení přestat a s pohledem na vteřinovou ručičku hodinek si měřit tep, nebo se řídili jen našimi vlastními pocity. Takové metody nejsou zrovna přesné, a hlavně byste si cvičení neužili. Neustále byste se soustředili na to, zda je intenzita správná, nevyvíjeli byste dostatečný výkon, a kvůli tomu by se ani vaše tepová frekvence nedostala na správné hodnoty. Moderní doba s sebou naštěstí přináší i moderní přístroje, proto si můžete v kterémkoliv kvalitnějším obchodu se sportovními potřebami, nebo třeba v internetovém obchodu, pořídit monitor tepové frekvence. Nestojí svět a jeho pořízení vám ušetří spoustu zbytečné námahy a zklamání.
Trocha čísel na závěr
Před tím, než se vrhnete na kolo a začnete šlapat jako o život, je třeba podstoupit vyšetření, které vám změří vaši maximální tepovou frekvenci. Výsledky vám prozradí, jakou intenzitu cvičení zvolit.
Tepová frekvence při cvičení se následně udržuje na určité hladině podle toho, jakého cílu chcete dosáhnout:
1) Cvičení pro rekreační účely
Pokud nepotřebujete extra hubnout a spinning hodláte využít jen jako způsob příjemného protažení a uvolnění ztuhlých svalů, měla by se tepová frekvence pohybovat mezi 50 – 60% maximální hodnoty.
2) Spalování tuků
Je-li vašim cílem nechat vy fitness centru co nejvíc nadbytečných kil, měla by být hodnoty tepu mezi 65 – 75% maximální tepové frekvence. Při této hladině čerpá tělo energii z tuků, zlepšuje se fyzická kondice a zrychluje metabolismus.
3) Pro profesionální sportovce
Aby se sportovci co nejlépe připravili na náročný fyzický výkon a nabrali co nejvíce síly, intenzita tréninku už by se měla pohybovat v rozmezí 75 – 85% maximální tepové frekvence.