Hubnutí s Pu-erh čajem

Chcete nebo potřebujete zhubnout a hledáte něco, co by proces urychlilo či podpořilo? Zkuste Pu-erh hubnoucí čaje. Krom této funkce mají i mnoho dalších pozitivních účinků, což z nich dělá obecně oblíbený nápoj. 

Základní info o čaji Pu-erh

Jde o velmi starý druh čaje, který se pije už více jak 2000 let. Zároveň je jedním z nejkvalitnějších čínských čajů a má zvláštní zemitou chuť. Ta samozřejmě není jediná a záleží na kvalitě čaje, stejně jako způsobu jeho přípravy. Jak je čas starší, chuť je jemnější a sladší.

2009-menghai-first-grade-loose-ripe-puerh-detail

U nás najdeme čas v různých kvalitách, ale pozitivní účinky na organismus mají pouze čaje Pu-erh vyšší třídy.

V Číně se pěstuje hlavně v provincii Jün-nan. Je zde totiž zvláštní podnebí, které čaji velmi vyhovuje. Jméno pochází od okresního města, v němž probíhá jeho zpracování. Zpracovává se vlastně dodatečnou oxidací čaje černého.

Pu-erh čaj se vyznačuje tmavší barvou, takže při delším louhování vypadá dokonce jako černá káva. Lístky se sklízí třikrát do roka v několika typech sklizní. Jedny v půlce dubna, další mezi červencem a srpnem a jiné lístky zase během září a října.

Podle formy zpracování rozlišujeme:

Sheng: Jeho lístky se nechávají zvadnout, pak se zahřejí na pánvi a nakonec se rolují. Jsou sušeny na slunci a pak se napařují a lisují.

Shu – Mao cha: Nejdříve se nechává zoxidovat, teprve pak se lístky skutečně třídí, napařují a lisují.

Jednotlivé druhy čaje Pu-erh na hubnutí

Mezi čaji Pu-erh vhodnými k hubnutí rozlišujeme hlavně čtyři druhy. Jsou to:

Shu: tmavý a u nás asi nejznámější. Ačkoli má i vyšší třídy, není příliš kvalitní. Jde o náhražku o mnoho kvalitnějšího i dražšího Shenu.

Sheng: velmi starý zelený čaj, u nás rozšířený velmi málo. Chutná po ovoci a medu a časem se jeho chuť mění na zemitou.

Bílý: Jde o lisované tipsy čajovníků.

Květový: Opět z lisovaných částí čajovníků, tentokrát ale květů.

O pozitivních účincích pu-erh na hubnutí

Čaje pu-erh jsou spojené hlavně s hubnutím. Bezpočet studií prokázal jejich reálnou schopnost omezení nadváhy včetně hladiny škodlivého cukru v krvi. Kromě toho čaj výrazně přispívá k detoxikaci (pročištění) organismu a mimo jiné urychluje trávení i sekreci tělesných šťáv.

Mezi další účinky lze zařadit obecné posílení imunity díky přítomnosti vitamínu E, snížení cholesterolu, krevního tlaku a rychlejšímu odbourávání alkoholu. Čaj samotný i tyto procesy mají velmi pozitivní vliv na psychiku člověka obecně.

Jak čaj pu-erh na hubnutí připravit?

Základem přípravy je připravovat každý šálek zvlášť. Rozhodně tedy ne do velké konvice. Pokud máte kvalitní čaj pu-erh, klidně udělejte z jedné dávky více nálevů. Spotřeba na jeden šálek o objemu čtvrt litru je jedna čajová lžička. Čaj je vhodné zalít vodou, která prošla varem, ale již nevře. Ideální teplota pro čaj pu-erh je něco přes 95 oC. Pokud použijete odstátou vodu, čaj bude mít lepší chuť. Naopak není ale vhodná voda chlorovaná. Čaj louhujte asi třicet vteřin po zalití a při dalších nálevech tuto dobu postupně prodlužujte.

I skladování čaje Pu-erh má svá specifika. Protože potřebuje být na vzduchu, neuzavírejte ho do nádob jako jiné čaje. Díky tomu může ještě dále oxidovat.

V kategorii: Zajímavosti, Zdraví Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Mátový čaj Mátový čaj
Odhalte tajemství žlutých čajů Odhalte tajemství žlutých čajů
Objevte cvičení pilates Objevte cvičení pilates
Svátek v podobě čajového obřadu s matchou Svátek v podobě čajového obřadu s matchou

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2019 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.