Nakupování a suvenýry z Malediv

Jak už bylo mnohokrát řečeno, Maledivy jsou luxusní destinací, která nenabízí pouze velká hotelová centra a nekonečné pláže, ale také vynikající obchodní střediska, která uspokojí i ty největší „shopaholiky“. Nakupování suvenýrů, typických řemeslných výrobků, ale také utrácení za různé sporty a další služby jsou pro Maledivy naprosto esenciální činnosti. I když si většina turistů říká, že samotná dovolená už byla poměrně drahá, a tak nebudou utrácet, především unikátní textil, mušle a čaje vás rozhodně strhnou. Už dopředu vám tak doporučujeme připravit si finanční obnos i na pokrytí těchto výdajů, protože Maledivy jsou v tomto směru opravdu ojedinělé a vše, co zde koupíte, nenajdete jinde na světě.

Ceny

Už jsme sice v části o praktických informacích naznačili některá fakta o místní měně, ale opakování je matka moudrosti. Všechny cestovní kanceláře svým klientům doporučují platit platebními kartami, protože je to nejpohodlnější a nebudete muset řešit problémy s měnou, i když je pravda, že bez „peněz v ruce“ utratíte asi víc. Státní měnou je maledivská rufie (Rf), která se přepočítává zhruba v poměru 1 USD = 13 Rf a 1 EUR = 17 Rf. Silně zvýhodňován je ale americký dolar, který je jedinou přijímanou cizí měnou v bankách a ve všech obchodech. Ostatní měny vám promění pouze některé směnárny a to ještě při troše štěstí.

Když se vydáte na nákupy jídla, budete překvapeni poměrně vysokými cenami oproti Evropě. Nejdražší je maso, které místní jedí pouze při velkých slavnostech, a pokud ho budete chtít koupit, neprodává se v obchodech, ale pouze v nejdražších hotelech, což je vcelku zvláštní. Především v ubytovacích zařízeních je pak zvykem dávat spropitné – recepčním, nosičům zavazadel apod. Například balenou vodu si pak stejně jako pivo koupíte za 5 USD, různé míchané drinky v barech od 10 USD a večeře v kvalitní restauraci vás přijde na 15 amerických dolarů. I když se říká, že den se dá na Maledivách užít s 15 dolary, je to jen těžko představitelná utopie. Co se týče cen za služby, ty jsou také poměrně vysoké, ale pokud navštěvujete větší evropská letoviska, budete na ně poměrně zvyklí. Například šnorchlování vás vyjde na 15 USD, pokud si budete chtít zarybařit, tak zaplatíte od 30 do 50 USD podle denní doby, ale například netradiční výlet ponorkou vám „ulehčí“ o 100 USD.

Suvenýry

Maledivy jsou samozřejmě typické unikátními suvenýry. Když se vydáte na nákupy, obvykle najdete klasické malebné obchůdky v centru každého letoviska a díky velkému zájmu turistů jsou otevřené až do pozdních večerních hodin. Nejoblíbenějšími suvenýry z Malediv jsou jednoznačně krásné mořské mušle, dřevěné krabičky a rákosové rohože. Unikátně zpracovaný je zde i textil z hedvábí, který si samozřejmě nakupují spíše ženy, nebo také řemeslné keramické výrobky. Vzhledem k tomu, že jsou Maledivy moderním státem, tak se tu často prodávají i klasické CD nosiče s tradiční hudbou, která vás bude na celé dovolené provázet. Došla sem i kultura ze Srí Lanky a Indie, když zde můžete ve většině obchodů zakoupit i prvotřídní čaje, vějíře a vodní dýmky. To v podstatě patří mezi ty nejčastější věci, které můžete známým z Malediv přivést.

V kategorii: Cestování Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Chorvatsko pro milovníky kultury a památek Chorvatsko pro milovníky kultury a památek
Přírodní krásy Chorvatska Přírodní krásy Chorvatska
Praktické informace o Maledivách Praktické informace o Maledivách
Hledáte tip na dalekou dovolenou? Zkuste Halifax! Hledáte tip na dalekou dovolenou? Zkuste Halifax!

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.