Hledáte tip na dalekou dovolenou? Zkuste Halifax!

Nejsme si jistí, zda jste o tomto městě už někdy vůbec slyšeli, protože se v poměru k ostatním velkým městům jedná o menší městečko – má zhruba tři sta tisíc obyvatel, ale i přesto je nesmírně důležitý, protože je Halifax největším městem na východ od Quebecu. Důležitost si vydobyl především díky velkému přístavu, který se stal jakousi vstupní bránou do Kanady. Bohužel i pro extrémně velký počet přistěhovalců, díky čemuž není Halifax mezi Kanaďany moc oblíben. Uvádí se, že za minulé století přišlo přístavem v Halifaxu více než milion a půl imigrantů. I přesto je ale Halifax krásným a čistým městem, kam mnoho turistů při návštěvě Kanady zavítá, především pak ti největší romantici.

Z hlediska zeměpisu je Halifax v první řadě významným ekonomickým centrem právě kvůli přístavu. Přesnější je také uvádět název města jako Halifax Regional Municipality (HRM), což se v poslední době často používá z důvodu, že Halifax leží i ve Velké Británii, a také je poměrně známý. Kanadský Halifax je ale centrem province Nové Skotsko a patří mezi nejstarší města v Kanadě, když byl založen v roce 1749, což je oproti ostatním městům poměrně brzy. Dnes je stále vnímán jako důležitý přístav, který je nesmírně hlídaný kvůli stéle velkému počtu imigrantů, kteří se chtějí do Kanady dostat.

Vzhledem k tomu, že se nachází přímo na východním pobřeží, má poměrně nestálé a chladné podnebí. Pokud jste někdy byli například v některém norském přístavním městě, budete se cítit podobně. Léto je vcelku teplé, i když vlhké – teploty se mohou vyšplhat až ke třiceti stupňům, nicméně zima je opravdu mrazivá a vcelku nepříjemná. Co se týče dopravy, není nejmenším problémem se do města dostat. Halifax má své vlastní letiště, kam vás dopraví spoje ze všech větších letišť v zemi, či USA. Vyrazit můžete i po železnici, když sem vede oblíbená VIA Rail, nebo i autobusy. I přesto, že sem jezdí velký počet lodí, nedá se přepokládat, že byste jejich služeb využili. Halifax je malým městem, takže se po něm budete dopravovat opravdu snadno.

Halifax se nemůže chlubit známými festivaly jako některá jiná kanadská města, nebo velkým sportovním vyžitím, takže vsází spíše na zajímavé památky a budovy. Nejznámější historickou budovou je The Province House, kde je sídlo místí legislativy, ale i městské radnice. Halifax má i poměrně velké a krásné univerzitní centrum, Dalhousie Campus, které se objevilo i v několika filmech. Prakticky celá centrální část města je pak vystavěna v typickém viktoriánském stylu. Pokud byste se chtěli na nějaký sport podívat, navštivte Halifax Metro Centre, které pojme 15 tisíc diváků, a kde se hraje především basketbal a hokej, i když není Halifax typickým kanadským městem, kde se hokejem žije. Zajímavá je budova The Fenwick Place, která je v mnoha ohledech nedostavěná – nemá některá okna apod., ale je nejvyšší v celém Novém Skotsku a bydlí zde studenti místní univerzity. Pokud jste romantici, vyrazte na procházku po kopci Citadel Hill, kde najdete i staré opevnění města. Naopak aktivní noční život symbolizuje ulice The Granville Mall, kde jsou originální restaurace, ale i velké obchody.

Sice Halifax nezaujme každého, protože je poměrně konzervativní a nemůže nabídnout tolik zajímavých míst a atrakcí jako ostatní kanadská města, ale svou atmosférou a přístavem velký počet turistů stejně naláká. Ti pak určitě nelitují, že tuto „zapadlou“ část Kanady navštívili.

V kategorii: Cestování Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Chorvatsko pro milovníky kultury a památek Chorvatsko pro milovníky kultury a památek
Přírodní krásy Chorvatska Přírodní krásy Chorvatska
Praktické informace o Maledivách Praktické informace o Maledivách
Nakupování a suvenýry z Malediv Nakupování a suvenýry z Malediv

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.