Přírodní krásy Chorvatska

Příroda v Chorvatsku je skutečně v mnoha ohledech nádherná. Disponuje velkou rozlohou, a díky odlišným podnebným pásům je velmi pestrá. Určující složku, pomocí které se samozřejmě liší od té středoevropské přírody, a kterou my známe, představuje logicky Jaderské moře. Co se týče zeměpisného hlediska, jedná se v podstatě o záliv v Středozemním moři. V létě se může pochlubit daleko vyššími teplotami, pohybují se průměrně v rozmezí 22-25 stupňů Celsia. To, co Chorvatům závidí Italové, jsou jednoznačně obrovská loviště ryb. Jadran se také často řadí mezi nejčistší moře, protože má celkem vysokou slanost okolo 38%. To činí jeho vodu krásně průzračnou. Dále se určitě potkáte s přirovnáním, že díky této salinitě se dá z letícího letadla zpozorovat věc v hloubce až padesáti metrů. V takto slaném moři  prakticky neexistuje plankton, a proto je pobřeží tak nádherné a čisté.

Jestliže ještě chvíli strávíme u vody, měli bychom zmínit také některé důležité řeky a jezera, i ty ovlivňují ráz, který si příroda v Chorvatsku během několika tisíciletí vydobyla. Bezpochyby tou nejdelší řekou je Dráva. Ta odděluje na severu zemi od Maďarska a vytváří tak naprosto přirozenou hranici, která je typická hlavně díky tomu, že je původní a nedotčená, i z toho důvodu ji navrhli na spoustu ocenění. Dá se říct, že její „sestra“ se jmenuje Sáva, protéká Záhřebem, hlavním městem Chorvatska. K velmi zajímavým řekám patří i Korana, díky ní vznikla proslulá Plitvická jezera. Většina zdejších jezer je s ohledem na polohu této země krasového původu. Největší je určitě Vranské jezero.

Chorvatsko také rozhodně nepředstavuje ráj pro milovníky přírodovědy, a to z jednoho prostého důvodu, tím je typická velká druhová omezenost z hlediska fauny, hlavně tedy na pobřeží (nebereme v potaz samotné moře). Co se týče lesů, setkáte se tu se zvířaty, která se běžně vyskytují ve střední Evropě, v případě hor narazíte i na kamzíky, divoké kočky, či medvědy. Výjimečný je dále ostrov Cres. Jedině na tomto ostrově se na celém evropském kontinentu nachází místo, kde žije sup bělohlavý. S flórou je to přesně naopak. Chorvatsko se může chlubit 4000 rostlinnými druhy, z toho rovný tisíc nikde jinde na světě neobjevíte. Jistě na každého z vás udělají dojem především rozsáhlé vinohrady, olivové háje, levandule, dále cypřiše, agáve, myrta, ale samozřejmě také palmy v těch teplejších oblastech.

Národní parky

Jak bývá tradicí i v jiných státech na celém světě, ty nejdražší přírodní skvosty se nachází v národních parcích, ani Chorvatsko není výjimka, má jich hned osm. Tím nejznámějším a nejspíš i nejkrásnějším NP jsou Plitvická jezera. Získat příznivce mohou i díky svému místu na Seznamu světového dědictví UNESCO. Každoročně patří mezi nejnavštěvovanější vnitrozemské lokality. Tento park nabízí 16 mimořádných jezer, která jsou navzájem propojena ohromným množstvím vodopádů. Celé území disponuje přibližně 190 kilometry čtverečnými, vstupné vás během sezóny vyjde na 400 Kč. Sice to není úplně malá suma, ale přírodní scenérie je tak dokonalá, že ceně zcela odpovídá.

Samozřejmě i ostatní národní parky jsou moc krásné, ovšem bohužel se slávou  Plitvických jezer se nemohou měřit. Vezmeme to z hlediska abecedy. První tzv. na ráně je NP Brijuni, ten svými třinácti ostrovy zahrnuje středomořskou přírodu. Druhým a třetím ostrovním parkem jsou potom Kornati se svou mýtickou minulostí a NP Mljet. Tady je podle odborníků to nejlepší koupání na celém území Chorvatska. K dalším patří hlavně ty horské NP, a sice NP Paklenica, jenž se nachází na jihovýchodě Velebit, NP Risnjak na horském masivu v destinaci Istrie a NP Severní Velebit. Malinko osamocen pak stojí poslední jedinečný NP Vodopády řeky Krka, proslulý svou vápencovou přírodou.

Hory

Jak jste si jistě všimli, velké množství národních parků zasahuje, či je přímo tvořeno horami, které také určují charakter Chorvatska. V létě poskytují ohromné turistické vyžití, spoustu sportovních a adrenalinových zážitků, v zimě sem pak zavítají milovníci sněhu, lyží a snowboardů. Lyžařská centra ovšem nenajdete na nejvyšších masivech Dinárského krasu jako Velebit, Biokovo a další, ale spíše ve vnitrozemí. Velké chorvatské hory totiž nejsou sjízdné. Z toho důvodu, že je pohoří celé pokryto vápenci, nabízí se tu i velké možnosti na výlety třeba do krasových oblastí, jeskyní atd., dle vaší libosti.

V kategorii: Cestování Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Chorvatsko pro milovníky kultury a památek Chorvatsko pro milovníky kultury a památek
Chorvatská kuchyně Chorvatská kuchyně
Dalmácie Dalmácie
Praktické informace o Maledivách Praktické informace o Maledivách

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.