Jiný kraj, jiný mrav, a tak i Maledivy jsou pochopitelně od poměrů ve střední Evropě v mnoha směrech výrazně odlišné. I když je pravda, že se jedná o poklidnou a poměrně bohatou republiku, která nemá výraznější vnitřní problémy, v některých praktických věcech se samozřejmě odlišuje. První věc, se kterou se setkáte, je samozřejmě získání víza. To Maledivy udělují při příletu na letišti a budete k němu potřebovat – zpáteční letenku, doklad o zajištěném ubytování, a také pas, který bude platný ještě alespoň šest měsíců po odletu z Malediv. Pokud toto splníte, můžete na ostrovech pobývat 30 dnů. V případě, že by se vám Maledivy zalíbily natolik, že byste tu chtěli být déle, musíte zažádat na imigračním úřadě před propadnutím víza a zaplatíte zhruba 1700 Kč. V žádném případě tu ale nebudete moct být déle než 90 dní.
Vzhledem k tomu, že jsou Maledivy oblíbenou destinací podnikatelů, kteří se neobejdou bez mobilního telefonu, je dobré vědět, že dva místní operátoři mají smlouvy o roamingu uzavřené pouze s T-Mobile a O2. I přesto ale doporučujeme ověřit si dostupnost služeb před odletem. Když ještě zůstaneme u vstupu do země, Maledivy jsou jako stát tolerantní pouze k islámu, křesťanství a judaismu. Je přísně zakázáno dovážet do země symboly jiných náboženství. Zároveň budete ze země ihned vykázáni, pokud se budete snažit přivést drogy, zbraně, cokoliv s erotickým a pornografickým podtextem, ale i sebemenší množství alkoholu. Co se týče peněz, doporučujeme platit platební kartou, což jde ve všech hotelových rezortech a přilehlých obchodech. Pokud upřednostňujete hotovost, jsou všude uznávané americké dolary (USD). V praxi je to lepší než místní měna, kterou jsou maledivské rufie, protože jsou obtížně směnitelné nazpět. Na celých Maledivách se pak nachází pouze jeden bankomat.
Nemoci a očkování
Často se také klienti cestovních kanceláří strachují z různých nemocí, které se ve spojení s Asií derou z našeho povědomí. Maledivy ale potvrzují naprostý opak, když se mohou pyšnit extrémně nízkým výskytem obecně všech nemocí. Není tak ani povinné žádné očkování (pouze proti žluté zimnici pro země, ve kterých se vyskytuje). Vy tak můžete na Maledivy cestovat bez sebemenších starostí o vaše zdraví. Každý hotel má vlastního zdravotníka, který vám dokáže pomoci, a případně mají Maledivy soukromé zdravotní středisko a velkou státní nemocnici. S cestovním pojištěním tak můžete být naprosto v klidu. Ani komáři nepředstavují nebezpečí. I když mají všechny hotely odpuzovače hmyzu, je to spíše preventivní, protože tu nejsou sladkovodní plochy, kde by se mohli rozmnožovat.
Jídlo
Nezbytně nutné je také vědět něco o stravě. Ta je nesmírně kvalitní, protože místní podnebí dovoluje pouze pěstování exotického ovoce, a tak se vaří z dovážených surovin. Vzhledem k tomu, že jsou Maledivy bohaté, mohou si dovolit o své návštěvníky v tomto směru opravdu pečovat. Klasická místní kuchyně má hodně společného s Indií, což symbolizuje kari a ostré jídlo. Hotely ale pochopitelně nabízejí veškeré evropské kuchyně, protože turisté si rádi dají i něco z domova. Strava je tak na Maledivách opravdu vynikající a kvalitní, takže si vybere každý. Co se týče spropitného, je zvykem ho dát například číšníkům jednou za týden (10 USD), nebo i nosičům zavazadel po jednom dolaru. Nemusíte tak činit pouze v nejluxusnějších restauracích, kde je započítáno v ceně.
Doprava
Doprava je pro Evropana doslova perfektní a vcelku levná. Na Maledivy se pochopitelně dostanete letecky, když přiletíte na mezinárodní letiště v Male. Pokud se budete chtít dostat do centra hlavního města (letiště je na sousedním ostrůvku), doveze vás tam za jeden dolar loď, která jezdí každých 15 minut. Po městě pak můžete chodit pěšky, nebo si vzít taxi. Za to zde zaplatíte také jeden dolar nehledě na to, jak daleko jedete a obvykle se nedává spropitné. Pravděpodobně ale budete ubytování na některém ze vzdálených atolů, kam vás vezme hydroplán neboli Air Taxi. To je obvykle v ceně zájezdu včetně malého rychločlunu, který vás doveze až k hotelu nebo bungalovu. V tomto ohledu se tak prakticky nedá nic vytknout.