Jak spustit starou hru na dnešních počítačích?

DoSBoxPokud si chcete oprášit některé staré hry, tak tu pro Vás dnes máme krátký návod, jak spustit staré hry pod dnešním Windows. Doby kdy se počítač ovládal přes příkazový řádek či souborový manažer jsou již nenávratně pryč. A dnešní Windows už bohužel se starými aplikacemi pro DOS (Disk Operating System) moc nekamarádí. Naštěstí ale existuje program emulující prostředí DOSu a tím pádem nám i umožní spustit staré aplikace a v našem případě hlavně staré hry. Často vzpomínám na dlouhé večery, kdy jsem se snažil dobít soupeře ve hře DUNE II či jak jsem dlouhé dny procházel levely, než-li jsem se dostal k Hitlerovi ve hře Wolfenstein 3D.

Pokud Vás také láká zahrát si nějakou tu starou hru, tak čtěte dál. V našem magazínu vznikla sekce, kam budeme každý den přidávat alespoň jednu starou hru z dob počítačů 286-486. Důležité ale je naučit se tyto hry spouštět pomocí emulátoru DOSBox. Tento prográmek si můžete stáhnout pod tímto článkem.

První co je potřeba je stáhnout si zmíněný DOSBox a nainstalovat ho. Pro příklad jak spouštět staré hry nám poslouží například Prince of Persia. Hru si rozbalíme a umístíme nejlépe do adresáře C:/games/prince1. Doporučuji neukládat hru na plochu a podobně, jelikož s DOSBoxem se pracuje pomocí příkazového řádku, takže pokud si nedáte hru blízko ke kořenovému adresáři , tak bude pro Vás velmi pracné zapisovat dlouhou cestu ke hře. Hru máme tedy připravenou ve složce C:/games/prince1 a nyní si spustíme nainstalovaný DOSBox.

DoSBoxNa první obrazovce vidíme příkazový řádek. První věc co musíme udělat je přepnutí na jednotku C: kde se nachází naše hra. To provedeme následujícím příkazem: mount c  c:/

2

3

Nyní již na jednotku můžeme přepnout pomocí příkazu: C:

4

Nyní jsme konečně přepnutí na jednotce C. Teď musíme zadat cestu ke hře. V našem případě to bude takto cd games/prince1

6

Nyní již jen zadejte název spouštěcího souboru a stiskněte ENTER a  užívejte si starých her. V případě naší hry je spouštěcí soubor prince.exe.

prince

Hru Prince of Persia si můžete stáhnout v naší sekci HRY/STARÉ HRY.

DOSBox ke stažení zde

V kategorii: Počítač

Mohlo by Vás zajímat:

Paintball v Praze Paintball v Praze
Proč si koupit bydlení Na Vackově v novém bytovém komplexu? Proč si koupit bydlení Na Vackově v novém bytovém komplexu?
Jaký je rozdíl mezi psychologem, psychiatrem a terapeutem? Jaký je rozdíl mezi psychologem, psychiatrem a terapeutem?
Provozujete e-shop? CRM vám pomůže zlepšit zákaznický zážitek Provozujete e-shop? CRM vám pomůže zlepšit zákaznický zážitek

2 Responses "Jak spustit starou hru na dnešních počítačích?"

  1. Daniela napsal:

    Dobrý den, jak spustit, respektive nainstalovat hru přes DosBox, když mám starou hru na CD (win95). Děkuji

  2. Keeper napsal:

    Spousta starých her ke stažení je možné najít na webu http://smetisteher.cz

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.