Základy nakupování v New Yorku

 

První zásadou každého, kdo se rozhodl vyzkoušet si, jak se mu podaří obstát ve zkoušce vůle, zásadovosti a výdrže, kterou nakupování v New Yorku představuje, je vyhnout se tzv „tourist shops“ kolem Times Square. Spolehněte se na to, že každý, kdo se zde alespoň trochu vyzná, vám řekne, že tyto obchody se od ostatních liší zejména  tím, že za přemrštěné ceny nabízí to, co jinde mají v lepší kvalitě a levněji.

Najít přitom v New York City dobrá místa pro nakupování není zas až tak těžké. Stačí jen být vybaven těmi nejzákladnějšími znalostmi, které se vám v následujících odstavcích pokusíme co nejstručněji shrnout, a samozřejmě se obrnit aspoň minimální dávkou trpělivosti. Hledači nákupu hodného Velkého jablka se například kromě známých obchodních domů v centru mohou vydat také do velkých nákupních zón v Hudson River Valley nebo těch, které leží směrem na blízké New Jersey.

Obrovské obchodní domy a zřízené nákupní zóny ale nejsou jediným důvodem, proč se do New Yorku vypravit třeba jen kvůli nákupům. Stát New York se totiž svým návštěvníkům, kteří mají podobné úmysly, totiž rozhodl vyjít vstříc ještě jiným způsobem. Veškeré zboží zde podléhá dani z přidané hodnoty ve výši 4,375%. Při veškerých nákupech oblečení a bot, jejichž celková cena nepřesáhne 110 dolarů, vám ale bude tato daň, přesněji tedy pouze 4 %, vrácena. Kromě toho lze ale také několikrát v roce natrefit na týden, během kterého jsou v New York City takové nákupy bez  daně až do výše 500 % dolarů, nebo i víc.

Nejdůležitější obchodní domy

Mnohapatrové obchodní domy, na které můžete narazit v ulicích New Yorku, můžete bez výjimky považovat za spolehlivá místa pro nákup skutečně kvalitního zboží, které nebude předražené. Přesto  byste ale samozřejmě měli počítat s tím, že vás návštěva takového obchodního domu pravděpodobně vyjde poněkud  dráž, než  smlouvání v Čínské čtvrti na dolním Manhattanu. S koncem sezóny zde obvykle dochází k masivním výprodejům (nejen) sezonního zboží, které jsou dlouho očekávanou příležitostí, jak se dostat k mnoha značkovým kouskům za často přímo skandálně sníženou cenu.

Za hlavní uzly světa nákupů ve svém městě Newyorčané obvykle označují různé kombinace následujících míst.. Pokud  jde o rozlohu prodejní plochy a pravděpodobně také světovou proslulost, tak New Yorku vévodí v současnosti největší obchodní dům MACY´S (www.macys.com). Ten najdete na Herald square blízko Empire State Buildigu, jehož návštěva proto může být dobrou záminkou pro ty, kdo kolem nepůjdou sami, ale s osobou, které regály přeplněné zbožím příliš neříkají. Obchodní dům MACY´S zabírá na Manhattanu celý blok, a bývá hojně navštěvován zejména ve svátek Díkuvzdání, který vychází na čtvrtý čtvrtek v listopadu, stanete se svědky slavnostního zahájení období vánočních nákupů, které svou pompézností pravděpodobně jinde nemá obdoby.

Druhým významným místem, kam den co den pravidelně proudí davy návštěvníků, je obchodní dům  Blomingdale´s (www.bloomingdales.com) , který sídlí na rohu Lexington avenue a 59. ulici, a je skoro stejně tak velký jako MACY´S.  Blomingdale´s si rozhodně nespojujte s některou ze smontovaných krabicí, na které obvykle narážíme na okrajích větších českých měst. Má zajímavou fasádu ve stylu Art Deco, a byl postaven roku 1860. Jde o jeden z nejstarších obchodních domů ve Spojených státech, a možná trochu překvapivě také třetím nejnavštěvovanějším místem Ameriky! Po Soše Svobody A Empire State Buildingu.

Dalším obchodním domem, který byste během svého pobytu v New Yorku určitě neměli vynechat, je Bergdorf Goodman (www.bergdorfgoodman.com).   Poměrně často se s ním můžete setkat na stránkách různých bulvárních magazínů, které s oblibou propírají, kdo tam kdy kolik utratil,  jak je zde zboží exkluzivní, a že není úplně za láci. Potřebujete-li se tedy s výsledky svých newyorských nákupů blýsknout, s napěchovanými taškami od Bergdorf Goodman si tedy ostudu rozhodě neuříznete. Najdete jej na rohu 58. ulice a 5. Avenue. A vlastně ještě jedna věc: 5. Avenue je také místem, kde můžete minout výlohu slavného klenotnictví  Tiffany&Co, které vám nejspíš bude povědomé ze známé scény z filmu Snídaně u Tiffanyho.

Rádi bychom se zde ještě zmínili o jednom místě: jde o outletové centrum Century 21, ležící na 22 courltland, což je adresa ležící blízko zřícených budov World Trade Center. Century 21 neláká zákazníky dlouholetou tradicí, nóblovou fasádou ani zástupy pravidelně zde nakupujících celebrit. Důvodem, proč je zde někdy bez přehánění problémem dostat se vůbec k regálu je jednoduše skutečnost, že toto obchodní centrum založilo svou existenci na tom, že značkové zboží bude prodávat opravdu velmi levně. Pro toho, kdo nakupování nevnímá jako otázku společenské prestiže  nebo zážitek podobný třeba tomu, který na vás čeká v dobré restauraci, ale naopak se na něj dívá jako na čisté uspokojování hmotných potřeb, proto toto centrum může být pro návštěvu tím správným místem 

Nákupní střediska na Manhattanu

New York samozřejmě není pouze místem, kde můžete utrácet tisíce dolarů za exkluzivní střevíčky v obchodech sídlících na těch nejexkluzivnějších adresách. Na území Velkého jablka samozřejmě leží také spousta nákupních středisek, které nejsou příliš pompézní a svými rozměry ale i atmosférou, která v nich vládne se více blíží standartu, na který jsme zvyklí z Prahy, Brna nebo třeba Ostravy.

Většinu z nich pochopitelně najdete spíše mimo centrum města, obvykle na jeho předměstích, ale několik jich je i na samotném Mahattanu. Asi nejznámějším z nich je South Street Seaport (www.southstreetseaport.com), sídlící na Fulton Street, a to na poměrně neobvyklém místě. Jde totiž o přístaviště, které bylo přetvořeno do podoby, která umožňuje pojmout asi sto dvacet obchodů.

Podobné nákupní centra, byť bez plavčíků a plachet, najdete třeba hned napravo  od MACY´S, kterému jsem se již věnovali, na rohu 6. Avenue a 33. ulice. Jmenuje se Manhattan Mall. Další takovým místem je centrum Trump Towers, které leží na rohu 5. Avenue a 56. ulice.

Shopping districts

Třetím typem prostoru, který obvykle jeho obyvatelé v New Yorku s většími nákupy spojují jsou obrazy celých čtvrtí, kam když se vám podaří zavítat tak nevíte, před kterým z obchodů pro jistotu jenom zavřít oči, a na jakém místě raději rovnou přejít ulici.

Na Manhattanu se mezi tyto oblasti zpravidla řadí  Garmet District mezi 6 až 8 Avenue a 34 až 40. ulicí. Obchodníci, kteří zde sídlí se často s neskrývanou hrdostí hlásí k tomu, že celá jedna třetina všeho oblečení vyprodukovaného ve Spojených státech získala svůj design nebo byla vyrobena právě zde. Společnosti, které zde v této oblasti působí často provozují také outletové obchody přiléhající k výrobním prostorám ,kde lze jejich produkty pořídit mnohem levněji, než pokud byste se po nich poohlédli jinde.

Dalšími podobnými místy jsou například Greenwich Village, která, pokud jde o oblečení, je sídlem mnoha butiků s tou nejsoučasnější módou a různými výstřelky. Soho známá jako semeniště oděvní avantgardy nebo Lower-Broadway, kde naopak najdeme zejména zboží poněkud klasičtějšího rázu, především přehršel džínů a a nejrůznějších triček.

V kategorii: Cestování

Mohlo by Vás zajímat:

Teambuilding v Action Parku Praha Teambuilding v Action Parku Praha
Fotovoltaika pro úsporu financí Fotovoltaika pro úsporu financí
Jak ušetřit na nákupu počítače a přitom zachovat kvalitu Jak ušetřit na nákupu počítače a přitom zachovat kvalitu
Vyznáte se v kávě? Vyznáte se v kávě?

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.