Domov těch nejaktivnějších vulkánů na světě. Místo, kde se zrodilo surfování a tanec hula. Ráj na zemi. To budou pravděpodobně ty nejčastější věty, které dnes uslyšíte coby odpověď´ na otázku „Co se vám vybaví jako první, když se řekne Havaj?“ Kromě těchto definic jsou ale Havajské ostrovy zajímavé i v jiném ohledu. Ačkoliv leží v Tichém oceánu a téměř 3900 km od Západního pobřeží Ameriky, jsou už 50 let z federálních státem Spojených států amerických. To také vysvětluje, proč je zde kromě havajštiny oficiálním úředním jazykem také angličtina, a měnou americký dolar. O tomto nejmladším území sopečného původu na Zemi se také někdy mluví v souvislosti s neobvyklou vřelostí jeho obyvatel. I kdyby šlo do značné míry jen o reklamní tah, za kterým bychom mohli hledat dlouhé prsty turistického průmyslu na Havajských ostrovech, nebylo by to příliš důležité. Díky naprosté výjimečnosti zdejší přírody se totiž návštěva tohoto místa vyplatí tak jako tak.
Havajské ostrovy tvoří devatenáct ostrovů korálového a sopečného původu, k nim ale patří ještě něco málo přes sto skal a útesů. Severozápadně od nich se potom táhne dalších asi dva tisíce různých ostrůvků, útesů a atolů. Hlavních ostrovů tohoto souostroví na mapě icméě můžeme napočítat šest. Jsou to ostrovy: Kauai, Oahu, Molokai, Lanai, Maui a takzvaý Velký ostrov. Každý z nich tvoří jakousi obdobu městských čtvrtí. Co ostrov to jiná možnost, pokud jde o turisticky zajímavá místa a způsoby, jak na nich strávit svůj pobyt.
Každý z těchto ostrovů má svou ikonu, díky které je známý mezi mnoha cestovateli z celého světa, a kterou byste, pokud se na něj vypravíte, určitě neměli ze svého itineráře vypustit. Na Kauai je to přes deset mil dlouhý a jednu míli široký kaňon Waimea. Pokud se věujete surfování, možná vás bude zajímat, že ve městě Waikiki na ostrově Oahu vyrostl otec moderního surfingu Duke Kahanamoku. Na severní straně ostrova Molokai potom můžete najít nejvyšší pobřežní útesy na světě. Shipwreck Beach na ostrově Lanai si získala jméno díky o něco romantičtějšímu cíli svých návštěvníků: dodnes tam totiž můžete spatřit uvízlý vězeňský koráb. Zbylé dva ostrovy jsou potom spojené s havajskými sopkami. Na Maui se rozkládá kráter vulkánu Haleakala zhruba o velikosti celého Manhattanu (!), a na Velkém ostrově je součástí národního parku největší dosud aktivní vulkán na světě. Podívejme se ale nyní na to nejzajímavější, co může návštěvník na Havajských ostrovech vidět, ještě o něco blíže.
Kauai
Kauai je nejsevernějším, ale také nejstarším ostrovem celého souostroví. Je také místem, kde můžete na vlastní kůži pocítit dramatickou krásu fauny a flóry Havajských ostrovů. Jde proto o ideální destinaci pro různé outdoorové aktivity, ale třeba také klidné procházky po pobřeží. Za těmi se můžete vydat například na některou z pláží plných zlatého písku, které lze najít na známém „Kokosovém pobřeží“ (Coconut Coast).
Mimo obrovského kaňonu, který jsme si již zmínili, může být užitečným tipem také výlet lodí za vysokými útesy Napali Coast. Odtud se otvírá úžasný pohled na panoráma Tichého oceánu. Pokud se zde dáte podél pobřeží, budete mít příležitost projít kolem mnoha vodopádů ústících do hlubokých údolí.
Mnozí turisté v této oblasti podnikají dvoudenní tůry a kempují přímo na pláži Kalalau. Pokud vás tato variant také láká, neměli byste ale zapomenout na to, že k rozbití stanu zde musíte mít povolení od správy Státního parku v Lihue. Jeho získání ale není nic obtížného.
Oahu
Ostrov Oahu je místem, kde leží hlavní město Havajských ostrovů – Honolulu. Stejně tak zde žije většina obyvatel celého ostrova. Oahu je proto ve srovnání s ostatními ostrovy více dotknuté civilizací. Jde o hlavní centrum zábavy, kulturního života a vůbec všech vymožeností městského způsobu života.
Pro ty, které zajímá historie, ale také jako připomínka divokých událostí, jejichž dějištěm byl Pacifik v nepříliš vzdálené minulosti, zde bylo v přístavu Pearl Harbor zřízeno poměrně rozsáhlé muzeum. Pearl Harbor je největším přírodním přístavem na Hawai, a samozřejmě také místem, kde v prosinci 1941 zaútočilo japonské letectvo na základnnu námoří flotily Spojených států. Výsledkem bylo 2390 mrtvých, ale také vstup USA do druhé světové války.
Mimo Honolulu a přístavu Pearl Harbor je potom ostrov Oahu také rájem všech vyznavačů surfování. Ti v zimě rádi chytají vysoké vlny na Severním cípu ostrova. Pokud ale nepatříte k těm, kteří již v tomto sportu mají své první kroky za sebou, vydejte se raději na legendární Waikiki Beach, kde určitě potkáte někoho, kdo vám řekne jak začít.
Velký ostrov
Větší než všechny ostatní ostrovy dohromady, je Velký ostrov místem, na kterém leží jedenáct klimatických pásů z celkových třinácti, které na celé zeměkouli existují. Jednoduše řečeno zde najdete jak písečné pláže, tak zasněžené vrcholky pohoří. Dodávat, že jde proto o místo nabízející fascinující podívanou je proto nejspíš zbytečné.
Na úpatí tří z místních vulkánů se rozkládá městečko Hilo, které je dobrým výchozím bodem pro podmořské výpravy. Kromě ideálních podmínek, které zdejší pobřeží nabízí pro potápění, je Hilo určitě zajímavé také tím, jaké že to vulkány jej vlastně obklopují. Mauna Kea je nejvyšší na světě, Mauna Loa nejrozsáhlejší. Ti, kdo se rozhodnou místo potápění zůstat na pevnině potom mohou sledovat Kilaueu – nejaktivnější vulkán světa, a přemýšlet ad tím, jak se tato aktivita asi vlastně projevuje.
Nejoblíbenějším místem všech návštěvníků tohoto ostrova je proto celkem pochopitelně národní park Hawai Volcanoes. Tento 135 hektarů rozsáhlý park – od vrcholu Mauna Loa až k hranici moře – byl založen v roce 1916. V současné době nabízí 240 kilometrů různých stezek, na kterých si můžete důkladně prohlédnout mnohé krátery a vypálené pouště v prostředí deštného pralesa. Mimo toho samozřejmě může spatřit samotné dva aktivní vulkán. U Maunu Loa naposledy došlo k erupci v roce 1984, Kilauea soptí prakticky neustále od ledna 1983. V současné době každý de produkuje zhruba mezi 250 až 650 000 krychlových metrů lávy. Což je asi tolik, kolik by stačilo k polití asi třicet kilometrů dlouhé silnice.
Kromě těchto „živoucích exponátů“ je ale součástí tohoto národního parku také Muzeum Thomase Jaggara, pionýra vulkanologie, kde se o vulkánech dozvíte vše podstatné, ale také třeba asi patnáctikilometrový okruh, který můžete projet autem, a dostat se tak k těm nejdůležitějším místům celého parku.