Piloxing – cvičení, které je cool

piloxing Ostrava

Její kariéru sportovní instruktorky odstartovala zumba. V březnu 2012 se stala oficiálně první certifikovanou lektorkou piloxingu v Ostravě. Od té doby se snaží Ostravu přivést na vlnu piloxingu. Krásná a sympatická studentka Vysoké školy báňské v Ostravě Soňa Grošaftová byla tak laskavá a poskytla mi o tomto moderním cvičení příjemný  rozhovor.

V současné době nabírá piloxing na popularitě. Co myslíte, čím si získává stále více nových fanoušků?

Piloxing je zábavný, opravdu zpevňuje tělo, zlepšuje vaši stabilitu a fyzickou kondici. Díky boxu provádíte aerobní cvičení, zlepšujete svoji fyzickou kondici a u pilates zpevňujete tělo a zlepšujete svoji stabilitu. V piloxingu se máte kam posouvat, máte možnost si stále zlepšovat techniku. Proto si myslím, že to hodně lidí přitahuje, protože neupadnou do stereotypu jako u některých jiných cvičení. A určitě hlavní jsou výsledky, které vidíte na svém těle.

V čem se odlišuje od např. aerobiku?

Piloxing se stejně jako aerobic cvičí v blocích, které tvoří celkovou choreografii hodiny. Piloxing se cvičí boso a se zátěžovými rukavičkami, které mají přibližně čtvrt kila. Rukavičky si můžou klienti objednat u lektorů, ale doporučila bych je těm, kteří mají zvládnutou techniku a lepší fyzičku. U aerobiku se na rozdíl od piloxingu naučíte několik základních kroků, ze kterých na hodinách lektor poskládá různé choreografie. Pokaždé je hodina úplně jiná, ale u piloxingu se učíte najednou krátké bloky, které se různě na hodinách mixují, takže jednotlivé bloky už znáte a postupně se učíte nové a nové. Pokud chodíte pravidelně, už dopředu víte, co přijde, což usnadňuje cvičení těm, kteří mají problém s koordinací pohybu. Jednoduše těm, kterým dělá problém pohybovat zároveň ruka a nohama. Stává se mi, že když mám „okno,“ holky jsou schopné mi připomenout, jak mám dále pokračovat…

 Vaše studio máte v Ostravě. Jak dlouho tam už působí?

Já bohužel nevlastním žádné studio. Jsem takový cestovatel. Pronajímám si sály v již existujících tanečních studiích. Má to však i své plus, hlavně pro klienty, jelikož si pak můžu dovolit dát nižší cenu lekcí, než kdybych opravdu studio vlastnila.  Jinak v Ostravě působím už dva roky. Byla to nelehká cesta, protože jsem byla první lektor piloxingu v tomto městě, a tak bylo jenom na mě, abych piloxing dostala do podvědomí Ostravanů.

 Můžete poodhalit našim čtenářům historii tohoto cvičení?

Piloxing vznikl v USA, i když ho vymyslela švédská tanečnice Vinca Jensen. Je to trenérka hollywoodských hvězd, která se věnovala taebo a pilates. Obě tyto oblasti pak spojila v jedno cvičení. Nevím přesně rok kdy piloxing vznikl, ale v ČR je už přibližně 3 roky a postupně se rozšiřuje do našich měst.

 Je nějaké omezení věkem či zdravotními indispozicemi?

Jako u každého sportu je třeba být zdravý. Pokud máte potíže s klouby, srdeční onemocnění nebo jiné zdravotní potíže, které vás v pohybu omezují, je třeba vše konzultovat s vaším lékařem. Hlavně doporučení lékaře neberte na lehkou váhu, opravdu to nestojí za to. Piloxing není vhodný pro těhotné ženy a stejně tak pro ženy, které jsou krátce po porodu. Piloxing se cvičí na boso, abychom lépe udrželi stabilitu při pilates sestavách, takže pokud máte křečové žíly nebo ploché nohy, potíže s nožní klenbou vezměte si na cvičení boty. Doporučuji takové, které mají hladkou podrážku, kvůli stabilitě.

 Průměrný věk vašich cvičitelek? Máte ve skupině i muže nebo děti?

Moje klientky jsou převážně ženy ve středním věku. Chodí ke mně také ženy kolem padesátky a také holky kolem 20 let. Mladší dívky moc často nevydrží chodit pravidelně. Samozřejmě to nemusí být u každé z nich stejné, abych se někoho nedotkla. Mluvím jen podle mých zkušeností. Mužů jsem na hodinách pár měla, ale nevydrželi chodit. Možná jim vadilo, že jsme čistě ženský kolektiv. Děti na piloxing chodí jako doprovod maminek, které nesehnaly hlídání. Dětem tak do 12 roků moc piloxing nedoporučuji, aby si neublížily, protože u piloxingu jde hodně o techniku.

Jak probíhá vaše hodina?

Každá hodina piloxingu trvá 1 hodinu. Během hodiny klientkám připomínám správnou techniku a snažím se jim mými pokyny usnadnit orientaci v choreografii. Nejprve zahříváme přibližně 5 minut organismus jednoduchými pohyby. Pak následuje protažení celého těla, protože je třeba připravit svaly na zátěž. Po protažení už probíhá střídání bloků boxu, pilates a tance. Na závěr je posilování na podložkách, které trvá kolem 10 minut. A pak následuje důkladné protažení svalů. Na své hodiny volím hlavně moderní dynamickou hudbu, která je perfektní hlavně u bloků boxu, protože vám dodá hodně energie.

Komu byste toto cvičení doporučila?

Všem ženám, ale i pánům, kteří chtějí zpevnit postavu a přitom se u toho zabavit. Pokud Vás nebaví cvičit v posilovně na strojích nebo máte problémy se zvládnutím složitých choreografií. Je třeba si jen uvědomit, že učený z nebe nespadl a je třeba počítat s tím, že každý jednou začíná. Nečekej, že hned na první hodině zvládnete všechny kroky, vydržíte jet v plném nasazení nebo udržíte u všech cviků balanc. Je důležité uvědomit si, že pokud jste dlouho necvičili nebo cvičíte, ale na piloxingu jste nikdy nebyli, budete začínat od začátku, stejně jako jsem začínala i já.

Kdy a kde se můžeme přijít na vás podívat a zacvičit si?

Lekce probíhají pravidelně v pondělí a středu, někdy mám výjimečné hodiny v pátky. Místa kde se cvičí a v jakých časech se mohou zájemci dozvědět na www.piloxingostrava.com.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí nejen v piloxingu! 

piloxing Ostrava1

piloxing Ostrava2

 

 

 

 

Foto: Soňa Grošaftová

V kategorii: Volný čas Tags: , , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Objevte cvičení pilates Objevte cvičení pilates
Jak na ranní cvičení Jak na ranní cvičení
Jak se dostat do kondice Jak se dostat do kondice
Cvičení ve vodě Cvičení ve vodě

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2019 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.