Objevte cvičení pilates

Pilates, cvičební metoda, jejíž historie sahá až dvacátých let minulého století, patří v posledních letech k jedněm z ve světě nejskloňovanějších způsobů modelování postavy. Jde o zajímavý protipól rychlých a agresivních sportů, který za mnohé ze své osobitosti vděčí inspiraci jógou, od níž se však ve své dnešní podobě zároveň v mnohém liší. Obecně můžeme říci, že pilates do českých tělocvičen, fitness center i domácností přináší především více a lepší kontrolu nad vlastním tělem, zpevnění důležitých partií, pozitivní vliv na páteř i celkovou úlevu od jak fyzického, tak i psychického napětí. 

Takzvaná Pilatova metoda představuje protnutí mezi východními tradicemi jógy, tai-chi nebo chi-kung a klasickým rehabilitačním cvičením západního střihu. Současnému člověku přitom především přináší zajímavou alternativu  často tolik jednostranně zaměřenému běžnému posilování ve fitness centrech. Oproti přehnané pozornosti věnované několika málo svalovým skupinám, které  mají ruku v ruce se svým růstem vzbuzovat dojem celkově zoceleného těla zde ke slovu přichází pomalé, pozvolné a promyšlené procvičování pokud možno co nejvíce svalů ve velice promyšlených kombinacích.

Jednou z nejdůležitější součástí celé metody pilates je přitom zejména posilování středu těla, jež lze lokalizovat kolem břicha, resp. v oblasti, kde se  břišní svalstvo setkává s dalšími důležitými svaly. Tento střed, tzv. powerhouse, je zároveň místem, odkud by měl pohyb vycházet prakticky u všech dílčích cviků – jednotlivé břišní svaly se během tohoto cvičení zapojují směrem zevnitř ven.  Z tohoto důvodu je nezbytným předpokladem každého cviku důkladné zpevnění a následné zapojení hluboko uložených vrstev svalů. Teprve poté přichází řada na vlastní cvik během něhož se již samozřejmě využívají i tzv. povrchové svaly.

Součástí posilování středu těla samozřejmě není jen prosté procvičování břišních svalů, ale jeho nedílnou součástí jsou stejně tak i cviky či jejich části zaměřené na oblast pánve stejně jako například i zad.

Výsledkem všech těchto snah je následné zlepšení celkového držení těla, jež se zde přibližuje ideálnímu stavu, stejně jako úleva páteři i celkové protažení těla, které vede k tomu, že se na své tělo můžete více spolehnout v situacích, kdy je vystaveno nadměrné nebo nečekané a intenzivní zátěži. Již samotná existence některých styčných bodů mezi technikami pilates a jógou pak naznačuje, že stejně tak důležitým průvodním znakem tohoto cvičení je i úleva od stresu či pocitů únavy nebo celkové malátnosti dané rychlým životním tempem.

Cvičení pilates proto není jen prostředkem snižování nadváhy, jak se často lze dočíst, ale jeho úloha v životě člověka je podstatně širší (viz. Například využití pilates v poúrazových rehabilitací, jemuž se věnujeme na další straně).

Obecně pak můžeme říci, že Pilátovu metodu lze s úspěchem doporučit téměř každému bez rozdílu věku. Stejně tak se kurzy pilates či samostatné domácí cvičení doporučuje těhotným. Samozřejmě v tomto případě, i kdykoliv kdy existují jakékoliv pochybnosti o vaší zdravotní způsobilosti je vhodné se nejprve o celé věci blíže poradit s lékařem či přímo terapeutem, jež se pilates profesionálně věnuje.

Skutečnost, že ke cvičení pilates není potřeba se poohlížet po jakémkoliv speciálním vybavení  pak atraktivitu této aktivity jedině umocňuje. V podstatě lze bez většího přehánění říci, že si začátečník vystačí s tričkem, tepláky, zrcadlem a cvičební podložkou.

V kategorii: Krása, Zdraví Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Guarana a vliv na hubnutí Guarana a vliv na hubnutí
Hubnutí s Pu-erh čajem Hubnutí s Pu-erh čajem
Jak na zrychlení metabolismu Jak na zrychlení metabolismu
Jste na dietě? Držte se našich tipů. Jste na dietě? Držte se našich tipů.

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.