Naučte své děti hospodařit s penězi

Peníze dnes vládnou světu, proto by rodiče měli od raného věku učit své ratolesti, jak s nimi co nejlépe hospodařit. Hodí se to hlavně v případě, že rodina nepatří mezi nejbohatší a každý měsíc bojuje s rodinným rozpočtem. Pojďte si přečíst, jak postupně vštěpovat dětem ty správné informace ohledně peněz, a jak je naučit, že nic není zadarmo.

Dítě nemá pevně dané kapesné? Chyba!

Častou chybou rodičů je to, že výši kapesného vůbec neřeší. Peníze dávají dítěti pokaždé, když si je vydupe, nebo si o ně prostě jenom řekne. Tímto způsobem docílíte pouze toho, že si váš potomek nebude peněz vážit. Dostane je přeci zadarmo a v případě potřeby vás vždy nějak uprosí, abyste sáhli do své bezedné peněženky a dali jim pár bankovek.

Rodiče se uchylují k dávání peněz několikrát za měsíc proto, aby přesně věděli, za co jejich ratolesti utrácejí. Je to ale naprostý nesmysl. Hodí se to maximálně tak u dětí předškolního věku, kterému dáte do ruky desetikorunu na zmrzlinu. Jakmile ale začnou růst, začne jim být čím dál nepříjemnější škemrat o peníze na každou maličkost. Jakmile děti dospívají, je jim protivné svěřovat se vám s tím, za co chtějí peníze utratit. Nemusíte si hned myslet, že si kupují cigarety nebo dokonce drogy. Dospívající slečna vám třeba jen nechce říct, že si chce koupit ve třinácti make-up, protože nechce poslouchat vaše řeči, že je hezká i bez něj. Nebo vám chce vaše dítě koupit dárek k narozeninám nebo k Vánocům, a neví, jak si říct o peníze, aby vás mohlo překvapit.

S danou částkou na daný čas

Dítě by mělo pochopit, že v budoucnosti si bude muset vystačit s výplatou na celý měsíc. Když peníze utratí dříve, bude se potýkat s finančními problémy. Proto by i kapesné mělo dostávat jen jednou měsíčně. Samozřejmě to neznamená, že pokud bude mít dítě nějaké nutné výdaje spojené třeba s kroužkem, nemůžete mu nějakou korunu navíc přidat. K takovým příležitostem, jako jsou narozeniny, svátek nebo Vánoce si váš potomek také zaslouží finanční odměnu.

Aby se dítě naučilo se svými penězi správně hospodařit, pořiďte mu blok, do kterého si bude zapisovat své výdaje. Bude tak mít přehled, za co přesně své peníze utratilo, a zda neutratilo moc peněz za úplné zbytečnosti. I když vás bude lákat do těchto poznámek nahlížet, raději to nedělejte. Notýsek je pro vás stejně takové tabu, jako třeba deníček. Jestli nechce narušit důvěru, která je i tak mezi rodiči a jejich ratolestmi křehká, měli byste ctít soukromí svého dítěte. Pocit, že je v otázce financí svým vlastním pánem, je pro vaše potomky důležitý. Přeci jenom hlavně mladiství nemají rádi, když se s nimi jedná jako s nesvéprávnými, kteří sami nedokážou vůbec nic. Když jim nebudete mluvit do toho, co si mají za kapesné koupit, získají ty správné finanční návyky. Jakmile utratí všechny své peníze za hlouposti a vy jim žádné jiné peníze nepřidáte, budou pro příště vědět, jak jednat.

Prasátko, skvělý způsob, jak hospodařit

Sice se vám to možná bude zdát směšné, ale spoření do prasátka je způsob, který opravdu funguje. Pořiďte sobě i svému dítěti kasičku. Pokaždé, když vám po společném nákupu zbude nějaká ta korunka navíc, vhoďte ji dovnitř. Korunka ke korunce, a po nějaké době bude mít mladá dáma ušetřeno na nový kousek oblečení, nebo chlapec na nové autíčko. Děti sice budou v pokušení otevřít pokladničku dříve, ale právě to je naučí trpělivosti. Na vytouženou věc si neušetří, pokud si nepočkají, až bude v pokladničce dost peněz. Čím víc penízků si naspoří, tím větší radost si může následně udělat.

To, co dítě s penězi v kasičce udělá, můžete nechat klidně zcela v jeho režii. Pokud umístíte prasátko do jeho pokojíčku, může se rozhodnout, zda si bude vybírat menší částky a kupovat si za něj drobnosti, nebo si šetřit na nějakou větší věc. Ale pozor, tato taktika je vhodná spíše pro větší děti. Ti nejmenší své činy ještě neumí tak dobře promýšlet, proto jim šetření nic moc neřekne a budou prasátko neustále vybírat, popřípadě do něj nedají ani korunu. To by nikam nevedlo, protože by se vaše ratolest vůbec nenaučila spořit. Malé děti proto nejprve učte šetřit tak, že budete dohlížet na to, jak dává do kasičky peníze, a také na to, kolik penízků se v ní zrovna nachází.

Jak vysoké kapesné?

Kapesné pro školáka

Když se rozhodnete dávat svému dítku kapesné, měli byste se zamyslet, jaká částka to bude. Zde platí úměra, že čím menší dítě, tím menší kapesné. Malému dítěti přeci jenom většinu věcí kupujete ještě vy. Jakmile bude váš potomek růst, bude si chtít oblečení, potřeby do školy, a ostatní nezbytnosti kupovat sám.

Dítě, které navštěvuje druhou až třetí třídu základní školy, by si mělo na měsíc vystačit s 50 Kč. To mu bohatě stačí na to, aby si jednou za čas po škole zašlo koupit lízátko nebo třeba zmrzlinu. Jídlo, oblečení a ostatní potřebné věci, mu v tomto věku přeci jenom kupujete vy sami. Čím je dítě starší, tím větší částku by mělo jeho kapesné představovat. Ve čtvrté třídě mu můžete dát 70 Kč, maximální částka pro pátou třídu by mělo být 100 Kč.

I když je to pro většinu rodičů šok, jejich dítě, které si ještě před chvilkou hrálo s autíčky a panenkami, jde na druhém stupni základní školy nezadržitelně do puberty. S tím se pojí i nové potřeby a touha kupovat si všechno sám nezávisle na rodičích. V šesté třídě je ideálních 150 Kč, přičemž každý další rok přidejte pár korun navíc. Maximální kapesné deváťáka by mělo být 500 Kč.

Odolejte pokušení dávat vašemu dítětem příliš mnoho peněz. Může to totiž dopadnout tak, že ho budou jeho spolužáci využívat k tomu, aby jim kupovalo věci, na které oni sami nemají dostatek finančních prostředků. Navíc na konci osmé třídy začne mladistvé lákat alkohol, cigarety, a podobné návykové látky. Čím víc bude mít peněz, tím větší je nebezpečí, že si vytvoří závislost už v takto mladém věku. Když na podobné „hlouposti“ mít nebude, neznamená to sice, že ho alkohol, cigarety nebo třeba marihuana minou, ale nemohou si kupovat neomezené množství.

Kapesné pro středoškoláka

Nástup na střední školu je velký zlom v životě. V otázce kapesného ale platí to samé, co pro žáky končící základní školu. V prváku by mělo vašemu puberťákovi bohatě stačit tolik, kolik měl v deváté třídě. Bohatě mu postačí 300 – 400 Kč. Každý rok mu přidejte o 100 Kč víc. Budete mít jistotu, že nemá peníze na různá lákadla, a o potřebné věci si vám přeci může říct. Pokud bude středoškolák se svým kapesným nespokojený, pomozte mu sehnat brigádu, kde si může po ukončení základní školy přivydělávat.

A co vysokoškolák?

Pokud jste svého potomka učili už odmalička hospodařit, měl by mít na vysoké škole už takové návyky, aby věděl, jak nakupovat, aniž by to člověka zruinovalo.

Buďte vzorem

Je sice hezké, že budete chtít svému dítěti vštípit základy správného hospodaření, ale pro stoprocentní úspěch je třeba, abyste vy sami dodržovali zásady, které se snažíte své dítko naučit. Jakmile budete dělat přesný opak toho, co mu říkáte, nikdy nedosáhnete kýženého výsledku. Držíme vám palce, abyste vychovali ekonomicky smýšlejícího člověka, který bude své zkušenosti předávat další generaci.

V kategorii: Finance, Rodina Tags: , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Hledáte rychlou půjčku do 40 000 Kč? Hledáte rychlou půjčku do 40 000 Kč?
Jak si přivydělat, když jsem nezaměstnaný? Jak si přivydělat, když jsem nezaměstnaný?
Zaplatí obézní lidé a kuřáci na pojištění v budoucnu více? Zaplatí obézní lidé a kuřáci na pojištění v budoucnu více?
Výhody a nevýhody variabilní hypotéky Výhody a nevýhody variabilní hypotéky

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.