Zaplatí obézní lidé a kuřáci na pojištění v budoucnu více?

Přemíra různých reklam, poutačů, inzerátů či rovnou telefonátů by mohlo svádět k dojmu, že zřízení životní pojistky představuje velmi snadnou záležitost a navíc si ještě domluvíte docela přijatelnou částku. Musíte si ovšem uvědomit, že nejlevnější životní pojistku dostanete, když jste mladí, zdraví a spíše vás živí hlava než vaše ruce.

Během setkání s pojišťovacím agentem podepíšete nejdříve formulář, který znamená návrh smlouvy. Mimo seznamu pojistných nebezpečí, kterých se smluvní dokument týká, jste nuceni oznámit i nějaké vaše soukromé informace. Pracovníka pojišťovny bude zajímat především vaše pracovní zařazení, zdravotní stav, a jestli provozujete nějaký sport. Jestliže patříte mezi registrované sportovce, tak se úplně klidně může přihodit to, že vám pojišťovna poskytne daleko vyšší cenu a vůbec nebudou řešit skutečnost, že vám je vlastně sport cizí a příslušnou registraci jste si pořídili jedině coby nadšený fanoušek podporující svůj oblíbený sportovní tým.

Někdo si sjednává pojistku kvůli spoření či daňovým výhodám, a tudíž vyžaduje tu nejnižší pojistnou sumu. Každá společnost má spodní mezní pojistné částky různě vysoké, u některých se částka nachází okolo 10 000 korun českých, u jiných je to třeba i 150 000 korun.

V případě pojištění na menší peněžní obnos zcela postačí, jestliže zatrhnete kolonku s čestným prohlášením, že netrpíte žádnou chronickou chorobou.

Když si zřídíte vyšší pojistnou částku, tak počítejte s tím, že se pojišťovna bude vyptávat na váš zdravotní stav. Při jištění do půl milionu korun před vás položí dotazník s několika otázkami, a pokud na všechny odpovíte záporně (nejsem chronicky nemocný, neléčím se, nejsem tlustý, obézní atd.), tak bez větších komplikací uzavíráte danou pojistku.

Pakliže jednou odpovíte kladně anebo žádáte o vyšší pojistnou částku, připravte se na to, že se váš zdravotní stav bude zkoumat mnohem pečlivěji, budete muset vyplnit kontakt na veškeré vaše lékaře a také dát pojišťovně souhlas, aby po nich mohla požadovat údaje o vašem zdravotním stavu.

Při extrémně vysoké pojistné částce se bohužel nevyhnete ani návštěvě posudkového lékaře stanoveného pojišťovnou. Až na základě pečlivého vyšetření se určuje cena pojistného. Jestliže pojišťovna objeví nějaký problém ve vaší zdravotní kartě, tak vám buď zvýší cenu anebo vyjme nějakou položku z pojistného krytí.

Potíže nastanou ve chvíli, jestli se hlásíte mezi aktivní kuřáky. Otázka kuřáctví je součástí takřka každého dotazníku, navíc musíte uvést, kolik vykouříte cigaret. Kuřákům coby nejrizikovějším klientům pojišťovny vždycky pojistku zdraží.

Některé pojišťovny se staví k uživatelům elektronických cigaret stejně jako ke klasickým kuřákům, další je berou za bývalé kuřáky. Obě tyhle varianty ovšem vedou ke zvýšení pojistné částky.

Rozhodně to, že kouříte, nezapírejte a přiznejte se. Kdyby došlo k plnění pojistné události a zjistilo se, že kouříte, což jste v dotazníku neuvedli, tak vám v tom lepším případě pojišťovna sníží vyplacené pojistné, avšak v tom horším nemusíte obdržet ani korunu.

Příslušnou cenu pojištění ovlivní i vaše profese. Voják v činné službě a taková učitelka v mateřské školce rozhodně nepatří do téže cenové skupiny. Jednotlivé pojišťovny zařazují povolání  do rizikových kategorií a ty většinou bývají tři až čtyři. Počítejte s tím, že každá z pojišťoven posuzuje rizikovost každého zaměstnání povolání dle svých požadavků. U některé může lesník představovat velmi nebezpečnou profesi, jinde zase není vůbec riziková.

V kategorii: Zdraví Tags: , , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Jak zvládat stres Jak zvládat stres
Jak si přivydělat, když jsem nezaměstnaný? Jak si přivydělat, když jsem nezaměstnaný?
Výhody a nevýhody variabilní hypotéky Výhody a nevýhody variabilní hypotéky
Finanční stránka nemocenské Finanční stránka nemocenské

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.