Výhody a nevýhody variabilní hypotéky

Máte-li v plánu pořizovat si nějakou tu hypotéku, můžete využít pevné sazby, jež se na stanovený čas zafixuje (většinou 1, 3 a 5 let), anebo si sjednat variabilní hypotéku bez fixace. Měli byste vědět o variabilní hypotéce následující informace.

O variabilní hypotéce

Variabilní hypotéka čili hypotéka s tzv. plovoucí úrokovou sazbou nebo též i floatingová hypotéka představuje takovou hypotéku, u níž je fixace na velice krátkou dobu. Může se jednat o měsíc, avšak třeba i o pouhý jeden den.
Sazba se váže k sazbě PRIBOR (Prague InterBank Offered Rate), tedy tržní úrokové sazbě. Bankovní instituce si za ní mezi sebou půjčují finanční prostředky. Tuhle sazbu vyhlašuje Česká národní banka.

Pokud si vyberete variabilní hypotéku, dostanete se na nižší úrok, než jak se to děje v případě klasické hypotéky s fixací na delší časové období. Avšak počítejte s tím, že se vaše měsíční splátky budou pořád měnit. Dají se i velmi rychle zvýšit.
Vaše měsíční splátky u této hypotéky budou obsahovat splátku jistiny, úrok podle úrokové sazby PRIBOR a marži banky. Jistina a marže jsou stejné, dochází jen ke změně výše úroku.
O variabilní hypotéce by měli přemýšlet pouze ti jedinci, kteří nemají tolik napjatý rozpočet. Když by měl člověk, který hradí tento typ hypotéky napjatý rozpočet, lehce se mu může přihodit, že vyšší měsíční splátka mu přinese i vážnější peněžní komplikace.
Také vy uvažujete o variabilní hypotéce, ale stále pochybujete, zda jste učinili správné rozhodnutí? Říkáte si, opravdu je to pro nás to nejlepší možné řešení? To, že si sjednáte variabilní hypotéku, nemusí znamenat konečnou verzi. Můžete změnit hypotéku s plovoucí sazbou za hypotéku s pevnou sazbou, ale samozřejmě jde to i naopak. Změnu lze provést u všech bank. U jednotlivých peněžních společností se liší pouze podmínky, počet případných změn aj.

Výhody a nevýhody variabilní hypotéky

Hlavní výhodou variabilní hypotéky je, že obdržíte nižší úrokovou sazbu než u klasické hypotéky s pevnou sazbou.
Jako nevýhodu zmíníme riziko plovoucích sazeb. Jeden měsíc můžete mít výrazným způsobem nižší sazbu za hypotéku, avšak pak nastane další měsíc a situace se rapidně obrátí, a vy tak budete platit daleko větší splátku. Pakliže si klient zvolí tuhle hypotéku, nese úrokové riziko, proto peněžní produkt s tímto nastavením není příliš vhodný pro konzervativnějšího klienta, který by měl rád „své jisté“, zkrátka věděl, na čem je.
Z toho důvodu než se rozhodnete pro tuto hypotéku, měli byste vidět daleko více jak lepší úrok. Variabilní hypotéka značí složitější produkt, který se musí více „hlídat“ a v případě nepříznivých okolnosti včas přejít na hypotéku s pevnou úrokovou sazbou.

Poskytovatelé variabilní hypotéky

Poskytovatelů variabilních hypoték se nachází v České republice více. Uvedeme si alespoň některé poskytovatele.

UnicreditBank: Variabilní sazbu s garancí

UniCreditBank poskytuje variabilní sazbu s garancí. Předností této variabilní hypotéky je, že má zaručenou maximální výši úrokové sazby, kterou ať již budou ceny na trhu s penězi růst jakýmkoliv směrem, nepřekročíte ji.
UnicreditBank vám v rámci této služby nabízí, že můžete kdykoliv přejít na fixní úrokovou sazbu. Mezi další výhodu patří, že je nevyčerpání úvěru zcela zdarma. Dále lze po roce od podepsání smlouvy 4x ročně využít možnosti mimořádné splátky. Zřídit se též dá i pojištění schopnosti splácet. Ochrání vás to před neočekávanými situacemi.

LBBW Bank: IQ plovoucí hypotéka

LBBW Bank představuje českou banku s celostátní působností. Jedná se o univerzální bankovní instituci poskytující veškeré základní služby, a to včetně hypoték. Variabilní hypotéku u ní objevíte pod jménem IQ plovoucí hypotéka.
Tato hypotéka vám nabízí výhodnou úrokovou sazbu, jež ovlivňuje aktuální situace na trhu. I v tomto případě můžete kdykoliv přejít na fixní sazbu. Pohyblivá sazba se dá samozřejmě nastavit u všech druhů účelových hypoték, jež banka nabízí. Jmenují se IQ hypotéka na bydlení a rekreaci, Refinancování hypotéky – Hypotéka hypoték, IQ Hypotéka na pronájem, Konsolidace – IQ Hypotéka MULTI.

Variabilní hypotéka od mBank

Též nabízí nejrůznější formy hypoték. U mBank si můžete zafixovat úrokovou sazbu na 1 rok až 5 let, či si vybrat variabilní typ úrokové sazby.
Dosavadní klienti mBank mají u variabilní úrokové sazby zaručenou výši úrokové sazby jako aktuální PRIBOR 1 M + marže, kterou obsahuje klientova smlouva.

 

V kategorii: Finance Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Jak si přivydělat, když jsem nezaměstnaný? Jak si přivydělat, když jsem nezaměstnaný?
Zaplatí obézní lidé a kuřáci na pojištění v budoucnu více? Zaplatí obézní lidé a kuřáci na pojištění v budoucnu více?
Finanční stránka nemocenské Finanční stránka nemocenské
Co všechno obnáší osobní bankrot a jak ho vyhlásit Co všechno obnáší osobní bankrot a jak ho vyhlásit

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.