Jak si přivydělat, když jsem nezaměstnaný?

Lidé si často myslí, že každodenní docházení do práce je otravné a že by bylo lepší být nezaměstnaný. Ale to je pořádný omyl a každý, kdo je bez práce by vám to potvrdil. (Stranou ponechme sociálně nepřizpůsobivé občany, cílem článku není hledat cestu ze svízelné situace s těmito problematickými jedinci.) Text pojednává o tom, jak se zachovat, jestliže jste přišli o práci nebo po dokončení školy ještě žádnou nenašli. V takové situaci člověk snadno začne vnímat dusnou atmosféru kolem sebe, kdy mu ostatní dávají najevo, že oni, na rozdíl od něj, pracují. Člověk se nesmí začít podceňovat a utápět se v pocitu méněcennosti. Musíte se vzchopit a vyjít svému štěstí vstříc. Napříč tomu, že o vás klasičtí zaměstnavatel nestojí.

V prvním bodě začneme něčím lehčím. Začněte se věnovat jakékoli tvorbě. Je docela jedno, jestli půjde o ruční práce, uměleckou tvorbu, nebo nějaké kutilství. Důležité je, aby vás to bavilo. Díky internetu dnes není problém svou domácí produkci prodávat. Serverů s nabídkou/poptávkou je velké množství. Pro ženy můžeme doporučit vytváření šperků, především náušnic, pečení perníčků, výrobu mýdel, koupelových solí nebo svíček. Možností je mnoho, věnovat se můžete kosmetice, ozdobám, háčkování, pletení, malbě – záleží na vás! Mužům by mohlo jít tvoření z keramiky, dřeva, umělecké kovářství nebo ještě volnější tvorba jako je malba a grafika. Vlastně jakákoli tvořivá práce. Dnes jsme se už snad přenesli přes generové stereotypy a i muži tak mohou směle paličkovat, plést, šít nebo háčkovat, ač se tyto činnosti dříve považovaly za ryze ženskou parketu.

Je tu možnost i pro lidi, kteří se vlastního vytváření nových věcí bojí, ale nedělá jim problém zvelebování. Můžete si projít pár bazarů a nakoupit věci, které jsou pěkné, ale bohužel už poněkud zašlé a opotřebované. Ty pak nejen opravit, ale i je třeba vylepšit nebo nějak dozdobit. Pak je prodat lidem, kteří milují staré věci, ale návštěva zastavárny je vživotě nenapadne. Vintage je v módě!

Téměř každý má sousedy, kteří mají zrovna malé děti. Těm by určitě přišlo vhod občasné pohlídání potomků. Někteří nemají problém se zajištěním chůvičky z rodiny, ale mohou mít zase starosti kolem péče o domácnost. Co jim zkusit nabídnout pomoc? Občasná pomoc hospodyňky přijde určitě vhod. Žehlení, vaření, úklid – to je něco pro vás.

Hodinový manžel je pro mnohé k nezaplacení. Že nevíte, co to je a napadají vás nejrůznější věci? Nic nemravného v tom nehledejte, jde o pomoc s drobnými opravami, které dřív zvládali pánové manželé. Ti dnes z mnohých důvodů nejsou schopni dostát svého úkolu (ať je to jistou neschopností nebo jednoduchou nepřítomností). Všechny výměny žárovek, opravy protékajících toalet a odlepené kachličky v koupelnách matek samoživitelek i zelených vdov jsou vaše šance. Kromě drobného přivýdělku se vám dostane i vděk a hlavně pocit užitečnosti. Přece jenom, komu by nezvedlo náladu pomoci sousedovi, který je v časové, či jiné tísni. Proto se nebojte ptát se lidí kolem sebe nebo dát inzerát na domovní nástěnku.

Nejsou-li manuální práce vaší parketou, zkuste práci „duševní“. Jestli jste byli dobrými studenty a nevadilo by vám vrátit se zase k učivu, můžete doučovat. Děti ze základních škol potřebují mnohdy dovysvětlit poměrně jednoduchou látku, jen rodiče nemají čas. Zvládnout by to měl každý dospělý člověk, který předtím nahlédne do učebnice. Chce to jen trochu trpělivosti a empatie. Přece jenom, s dětmi je potřeba trochu umět. Kdo si troufne, může se věnovat i středoškolákům. Velký prostor je ve výuce cizích jazyků. Pokud nějaký ovládáte, máte vyhráno. V dnešní době se na jazykovou vybavenost velice dbá. Jazykových škol je mnoho, ale bývají drahé a není v nich tak individuální přístup k jednotlivcům, jako na soukromé hodině.

Období bez zaměstnání můžete využít i ke generálnímu úklidu, během kterého vyplyne napovrch mnoho věcí, které už nepotřebujete, ale vyhodit je, by byla škoda. Mohly by se někomu ještě hodit. A vám trochu přilepšit. Takže až si projdete byt a vyberete nepotřebné věci, zajděte je nabídnout do secondhandů, antikvariátů, bazarů a zastaváren. Pomůžete tak svému rozpočtu a možná uděláte někomu i radost.

Jestliže patříte k lidem, kteří umí pobavit ostatní vyprávěním příběhů, zkuste zalistovat v časopisech a najděte rubriky, do kterých přijímají příspěvky od čtenářů. Většinou za otisknutí vaší tvorby – může jít i o nakreslený vtip, či povedenou fotku, nabízí finanční odměnu. Ta se pohybuje v rozmezí od 50 do 1500 korun. Vaše fotografie můžete vystavit i na prodejní výstavě. Lidé si rádi pořídí něco pěkného. To platí i pro ostatní umělecké činnosti, jako je keramika a podobně.

Způsobů, jak si přivydělat nebo ukrátit nevyplněný čas, během hledání zaměstnání, je mnoho. Když se zamyslíte, možná vás napadne ještě něco dalšího, pro vás třeba lepšího. Důležité je hlavně neztrácet naději a zdravou sebedůvěru. Nesmíte podléhat dojmu, že jste k ničemu, nic neumíte, a proto vás nikdo nechce. Dobré není ani propadnout falešné pýše, že jste příliš dobří a ostatní to nevidí. Když jste bez práce, nemůžete si dovolit pohrdnout jakýmkoli přivýdělkem. Na vás záleží, jestli to bude práce fyzická, duševní nebo umělecká. Nemůžete uvažovat nad tím, jestli je práce „pod vaši úroveň“ nebo ne. Kdyby pekaři nepekli a uklízeči neuklízeli, měli byste pocit, že upéct si chleba a uklidit si sám, je nějak nevhodné?

Doufám, že jste v článku našli inspiraci a vyjdete svému štěstí vstříc. Teď už je to na vás a mně nezbývá, než popřát mnoho úspěchů.

V kategorii: Jak na to, Rodina Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Zaplatí obézní lidé a kuřáci na pojištění v budoucnu více? Zaplatí obézní lidé a kuřáci na pojištění v budoucnu více?
Výhody a nevýhody variabilní hypotéky Výhody a nevýhody variabilní hypotéky
Finanční stránka nemocenské Finanční stránka nemocenské
Co všechno obnáší osobní bankrot a jak ho vyhlásit Co všechno obnáší osobní bankrot a jak ho vyhlásit

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.