„Mami, kup mi zvířátko!“

dívka se psemChce Vaše dítě zvířátko a Vy nevíte, zda je dobré mu ho pořídit? Už jste se rozhodli zvířátko koupit a přemýšlíte, které zvířátko by bylo to nejvhodnější? A co vlastně takové zvířátko potřebuje? Chtěli byste se zorientovat v cenách základních potřeb pro nového člena rodiny? Odpovědi na tyto dotazy a ještě mnohem více najdete v následujícím článku.

Kdy povolit

Ideální věk pro pořízení živého tvorečka je někde okolo sedmi let. Děti se v této době dobře učí a snáze si vštěpují různé zásady. Důležité také je nechat dítě před nákupem zvířete zkontrolovat lékařem – pokud dítě nepřicházelo do přílišného kontaktu se zvířaty, nemusela se projevit alergie, kterou dítě může mít. Vydržet pár malinkatých vpichů je daleko menší zlo, než pak dávat nového člena rodiny pryč. Ale ani pokud má Vaše dítě nějakou alergii, nemusí se zvířátka vzdát. Vždy se dá najít nějaká varianta – holá zvířátka, zvířátka s nealergickou srstí a nebo třeba akvarijní rybičky či želvička. Možností je vcelku dost, takže se nebojte, že by dítko muselo od zvířátka upustit.

Jaké zvířátko je vhodné?
Pro začátek je vhodné pořídit nějaké menší zvířátko, které nevyžaduje složitou péči a příliš mnoho času. Je totiž docela možné, že Vaše dítko si sice vymyslelo zvířátko a strašně ho chtělo, ale za čas dítě přestane tvoreček bavit. Rozhodně tedy nepořizujte pejska anebo kočičku. Naopak dobrou volbou je například křeček, andulka či akvarijní rybky, popř. zakrslý králíček. Jestliže máte dítko malé, pořiďte mu raději zvířátko chlupaté, se kterým se bude moct mazlit. Chov rybiček, andulek, papoušků či jiných exotických zvířat je vhodný pro větší děti, které si již vypěstovaly jistou kázeň při péči o „jednodušší“ zvíře.

Zvířátka a jak se o ně postarat
Nyní se podíváme na jednotlivá zvířátka a řekneme si základní informace o jejich chovu. V tomto článku jsme se zaměřili na zvířátka chlupatá, protože se s nimi lze mazlit a o to asi každému dítěti i rodiči jde. V některém z dalších článků Vás seznámíme s chovem akvarijních rybek, andulek či papoušků. Chov níže uvedených zvířat je vhodný i pro menší děti ve věku cca 7 let. Při péči o tato zvířátka si vypěstují základní návyky, kázeň. Pravidelná péče a starost o živého tvora vede i k zodpovědnosti. Když zvládne dítko péči o tato zvířátka, můžete v budoucnu uvažovat o pořízení zvířátka „složitějšího“.

Křeček
Křeček je poměrně milé a nenáročné zvířátko – ovšem je důležité jej řádně ochočit. Křečci mají rozličné povahy. Někteří jsou hned miloučcí a přítulní, jiní naopak zpočátku vrčí, mohou i kousat. Ve výjimečných případech může takové chování křečkovi vydržet. Bohužel, křeček se zlou povahou není pro děti vhodný. Po prvotních neúspěších přestane křeček dítě bavit a Vy pak budete muset řešit, co se zlým křečkem.

křeček

Křeček nevyžaduje nijak zvláštní péči. Stačí mu menší klec – vyrábí se mnoho různých variant od jednoduchých jednopatrových klecí až po několikapatrové klece s různými žebříčky, tunely a skluzavkami. Na dno klece se dává podestýlka. Může to být podestýlka pilinová, lepší je však kukuřičná. Protože si křečci staví hnízda, pořiďte hlodavci domeček a do klece mu dávejte natrhaný toaletní papír či kuchyňské ubrousky. Aby se křeček zbavil přebytečné energie, je vhodné mu pořídit např. běhací kolečko. Různé koule, do kterých se křeček zavře, nepořizujte. Pro křečkovu zábavu jsou výborné i müsli tyčinky k ohlodávání. Pozor! Křeček je noční zvíře, takže není vhodné umisťovat klec do místnosti, kde se spí. Křečci totiž žijí opravdu bujarým nočním životem a dávají to patřičně najevo. Časté je energické běhání v kolečku (křečkovi kolečko neberte, potřebuje jej pro vybití energie), hryzání klece a hrabání.

Křečíka krmte senem. Dávejte však pozor, aby seno nebylo staré. Požití starého sena by křeček nemusel přežít. Pro křečky se také vyrábí různé krmné směsi. Základem jsou obiloviny, doplňují se sušeným ovocem, zeleninou anebo třeba oříšky. Křečka nepřekrmujte – měl by mít dostatek sena a dvakrát denně doplněnou misku se směsí. Pro ilustraci: misku o průměru 7 cm naplňte asi do poloviny. Po čase vypozorujete, kolik krmení Váš křeček opravdu spotřebuje a krmné dávky pak upravíte. Nejdůležitější je pitný režim. Křeček musí mít neustále přístup k čisté a pitné vodě. Pokud máte tvrdou vodu, přílišně chlorovanou apod. křečkovi ji nedávejte. Stačí v obchodě koupit nějakou levnou neperlivou vodu (láhev 1,5 l za cca 4Kč) a tu křečkovi dávat. Vodu nedávejte do misky, mnoho křečků z ní neumí pít a navíc se lehce znečistí tím, že si do ní hlodavec nahází piliny apod. Najdou se dokonce takové případy, kdy si křeček tahá krmení do misky s vodou, kde si po pak připravuje pro konzumaci. Bohužel mnoho krmení pak v misce zůstává, což se v konečném výsledku celkem prodraží. Nejlepší je koupě napáječky. Křečkovi stačí ta o objemu 250ml.

Křeček je zvířátko, které se vyskytuje v nepřeberném množství barevných variant. Někteří mají dokonce i dlouhou srst, o kterou se ale musí pečovat. Nevýhodou křečíka je, že se s ním budete muset vcelku brzo rozloučit. Průměrný křeččí život trvá asi 3 roky, ale jeho délka se odvíjí od péče a zdravotního stavu. Nejvhodnější je pro začátek zlatý křeček.

Zakrslý králík
Stejně tak jako křeček, je i králík noční zvíře. Proto je vhodné umístit jeho klec třeba do pracovny. Králík nemá rád hluk, takže není vhodný obývací pokoj s často puštěnou televizí. Králíček také vyžaduje poměrně dost času. Je to velice energický tvoreček a je důležité mu zajistit dostatek příležitostí k vyběhání. Ideálně by měl být králík puštěný asi tři hodiny denně v místnosti, kde je to pro něj bezpečné. V pokoji, kam zvíře pustíte, odstraňte z dosahu všechny kabely – pozor, králík je schopen vyskočit opravdu vysoko. Rovněž dejte pryč věci, které by mohl králík sežrat, ať už jde o drobné předměty či o pokojové rostliny. Mnoho z nich je totiž pro králíka jedovatých a konzumace by mohla skončit i smrtí zvířete. rabbits

A jakou velikost klece pro zakrslíka zvolit? Odpověď je jednoduchá – čím větší, tím lepší. Minimální rozměr by měl být přibližně 70x50x40 cm. U chovu králíka máte v „podestýlce“ dvě možnosti. Buď můžete dát do klece piliny nebo kobereček. Není vhodná kukuřičná podestýlka, je poměrně tvrdá a králíci mají citlivé pacičky. Pokud dáte do klece piliny, bude králíček pravděpodobně konat potřebu do jednoho z rohů. V případě koberečku musíte naučit králíčka na toaletku. Většina králíčků jsou poměrně čistotní jedinci, ale mnozí jsou zkrátka „čuníci“ a nelze je to odnaučit. Toto chování se zhoršuje s „pubertou“, kterou si každý králíček projde. Ta je spojena se změnami chování, což se ale většinou vrátí zpět do normálu.

Králík je, na rozdíl od křečka, už trošku náročnější zvířátko. Počítejte s tím, že králík potřebuje i očkování, které sice není drahé, ale musí se opakovat. Pokud se rozhodnete pořídit Vašemu dítku právě zakrslíka, získáte tak veselého kamaráda, který ovšem potřebuje, aby se mu někdo věnoval. Králíček je inteligentní tvor. Pozná, když Vás péče o něj otravuje a bude nešťastný. Stejně tak ubližujete králíčkovi, kterému se věnujete málo anebo vůbec. Ale nemyslete si, že králík je nevděčný- Vaši pozornost Vám velice rád oplatí. Rád se nechá hladit, drbat bude vyhledávat Vaši společnost. Každý králík je osobnost, obecně se však dá říci, že např. zakrslý beránek je pro děti velice vhodný, protože se vyznačuje milou a přátelskou povahou.

Ceny základních potřeb

klec
pro křečka – cca 400Kč
pro králíka – cca 700Kč
napáječka
pro křečka – cca 40Kč
pro králíka – cca 80Kč
miska – cca 40Kč
hobliny (15l) – cca 30Kč
kukuřičná podestýlka – cca 65Kč
mlsky (75g) – cca 25Kč
krmení (1kg) – cca 40Kč

A kolik stojí zvířátko samotné?
Ceny křečků se pohybují okolo 70Kč. Podle toho, jakého králíčka si vyberete (teddy, beránek apod.), zaplatíte asi 200-400Kč. Nejlepší je koupit zvířátko přímo od chovatele, kde jste si jisti věkem a zdravotním stavem zvířete. Ve zverimexech mnohdy ani neví, jakého pohlaví zvířátko je, natož něco o jeho rodičích či věku. Vždy vybírejte zvíře čilé, energické s čistýma očima a srstí. Zvířátko by nemělo být skleslé, nemělo by mít zacuchanou srst a špinavá očička, to svědčí o nemoci.

TIP Pořiďte si domácího mazlíčka v bezplatné psí inzerci, případně zkuste jiné inzeráty s pejsky.

Závěrem
Pořízení živého tvora je velký krok, proto byste ho neměli uspěchat. V dnešní době existují různé chovatelské kroužky, kde si děti mohou vyzkoušet péči o různá zvířata. Nejlepší je přihlásit dítko nejprve tam a zjistit, zda je schopno si opravdu udržet zájem. Nejdůležitější je, abyste se nenechali „ukecat“ dětskými prosbami, naříkáním a brekem. Buďte neúprosní – vyvarujete se tak pozdějších nepříjemných situací. Zvířátko je radost, ale i starost. Jestliže se o svého mazlíčka budete hezky starat, určitě Vám to vrátí. Zvířata jsou velice inteligentní a svou lásku Vám dají najevo.

V kategorii: Rodina Tags: , , , , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Jak chovat morče Jak chovat morče

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.