Jak pěstovat kaktusy

Kaktusy pro jsou nás poměrně exotické a svým vzhledem lákají nejednoho pěstitele. Bohužel si musíme hned na začátku říct, že ne každému se podaří kaktus udržet, aby mu dlouho rostl. Na druhou stranu, pokud člověk ví, jak na kaktusy, tak se jedná o poměrně nenáročné rostliny. Asi největší zádrhel je v zálivce. Jistě každý, i ten méně zkušený pěstitel ví, že kaktusy mají velmi omezenou zálivku. Zálivka ale není jediná věc, kterou správný pěstitel musí dokonale znát. Jistě všichni uvítáte následující rady, jak si udržet původně pouštní rostlinu v co nejkrásnějším stavu a hlavně co nejdéle.

Voda, kterou budete kaktusy zalévat, by měla být měkká, nejlépe několik dní odstátá. Tato rada se netýká jen kaktusů, ale všech rostlinek. Nikdy nezalívejte rostlinky horkou vodou, a ani vlažná není to pravé. Voda musí být pořádně studená. Nemusíte se bát, že by kaktus nastydl.

Vždy kaktusu vyberte to nejsvětlejší místo v domě. Je to docela pochopitelné, když rostlina původně pochází z parných míst. Dostatečné světlo je teda základní předpoklad úspěchu.

Nemůžeme obecně říci, jak se starat o kaktusy. Odlišnosti v péči totiž přímo souvisí s ročním obdobím, které právě probíhá. Můžeme uvést příklad, že například na jaro, kdy jsou kaktusy vystaveny dostatečnému slunečnímu svitu, se mohou zalévat i dvakrát týdně. Ovšem zase je to individuální. Kaktus zalijte až tehdy, kdy je substrát vyschlý. Množství vody je dost omezeno v porovnání s ostatními rostlinami. Musíte odhadnout to správné místo. Voda nesmí na povrchu stát, ale ani nesmí protéct do spodu. Pokud toto základní pravidlo nedodržíte, může se stát, že rostlina uhnije.

Podobně je tomu v letních měsících, kdy je opět velké horko. Rostlinku zalijte až tehdy, když je substrát dostatečně proschlý. Pokud se objeví tropické teploty, kaktus nezalívejte alespoň dva týdny vůbec. Kaktusy vydrží i delší dobu bez vláhy. Proto i když odjíždíte na dovolenou, nemusíte jim zajišťovat žádnou péči. Jedinou výjimkou jsou malinké rostlinky, které nenechávejte na přímém slunci. I tyto malé rostlinky přežijí delší dobu bez vláhy a péče.

Podzim, kdy už teplota venku pomalu klesá, a sluneční svit je taky značně omezen, kaktus potřebuje čím dál tím menší zálivku. Snažte se přísun vody snížit co nejvíce. S příchodem prvních mrazíků nezalévejte už vůbec.

Péče o rostlinky je důležitá v zimě. V této době nečekejte, že Vám rostliny nějak výrazně porostou nebo dokonce pokvetou. V této době kaktusy potřebují teplotu kolem 8 – 12 °C. Obecně ale platí, že teplota nesmí být nižší než 6 °C a vyšší než 16 °C. Dostatek světla je důležitý. V domácnosti ale těžko tyto podmínky dodržíte, protože teplota v pokojích je mnohem vyšší a naopak někde ve sklepě nižší, ale zase tma. Provizorním místem pro kaktusy jsou chodby nebo zádveří. V žádném případě je neumisťujte do kuchyně, kde je teplota většinou dost vysoká, právě díky vaření, či pečení. To stejné platí i o místech nad topným zařízením. Naprosto nevhodné. Někteří pěstitelé umisťují své rostlinky do sklepa. Jak již bylo popsáno výše, kaktus potřebuje světlo a ve sklepě je většinou tma. Můžete vyzkoušet dát pár rostlinek do sklepa a sami uvidíte, zda se jim tam bude dařit, či nikoliv.

Existuje ovšem jedno jednoduché pravidlo. Čím větší teplo, tím více světla rostlina potřebuje. Proto pokud necháte kaktusy doma, musíte jim zajistit co nejvíce světla. V extrémně vyhřátých interiérech je nutné kaktusy i občas zalít. V těchto podmínkách, které nejsou kaktusům vlastním, se jim moc dařit nebude a zřejmě ani nepokvetou. Je možné, že místo květů porostou do výšky. Optimální je co nejvíce je přiblížit jejich žádanému prostředí, což je chlad, světlo a sucho.

Jakmile zima skončí, začíná jaro, kdy kaktusy opět můžete dát na co nejslunečnější místo a do tepla. S prvními slunečními paprsky je můžete malinko zastínit, aby neutrpěl šok a zvykly si opět na sluneční svit.

Kaktusům nemůžete dát jen obyčejnou půdu, kterou používáte u jiných rostlin. Žádají si speciální substrát určený pro ně. Je sice dražší, ale rostlinka ho určitě potřebuje, a když jí ho dopřejete, odvděčí se Vám krásnými květy. Levnější variantou je to, že si substrát namícháte přímo doma. Jak teda na něj? Smíchejte kompostované listí, trávu, ale klidně i jehličí. Dále antuka, která musí mít průměr zrníček maximálně 4 milimetry. Ta musí být dobře očištěná, aby v ní nebyl žádný prach. Nakonec do směsi přidejte říční písek propraný ve vodě. Vše by mělo být v poměru 1:1:1. Pokud chcete pěstovat náročnější rostlinu, která má choulostivé kořeny, omezte kompostovou zeminu.

Doba přesazování není pevně stanovená. Můžete teda přesazovat. Kdy jen budete chtít. Jakmile ale rostlinku přesadíte, dopřejte ji světlé a teplé místo, tím docílíte to, že kaktus se rychleji vzpamatuje z vad, které utrpěl při přesazování. Tyto vady vzniknou, i když jste opatrní. Kořeny také mohou utrpět tím, že je ustřihnete. To je nutné v případě, že jsou kořeny moc dlouhé. Zastřihávejte ostrým nožem, případně nůžkami, vždy rychlým tahem. Po zastřižení můžete nechat kořeny chvilku nezasazené. Rány se mají tak čas zacelit a úplně zahojit.

Po přesazení kaktusy nezalívejte minimálně deset dnů. Následně je můžete asi měsíc od zasazení stínit, aby nebyly rostlinky na přímém slunci. Jakmile uplyne tato doba, můžete s kaktusem zacházet, jak jste zvyklí.

Je možné, že některé informace jste v tomto článku nenašli. Ale jistě to základní jste měli možnost se dozvědět. Případné podrobné informace si jistěte i zahrádkářů nebo speciálních pěstitelů, kteří rádi poradí. V obchodech existují speciální substráty a hnojiva.

Jistě si s pěstováním kaktusů brzy hravě poradíte.

V kategorii: Domácnost, Jak na to, Zajímavosti

Mohlo by Vás zajímat:

Jak vybrat příslušenství pro domovní čistírnu? Jak vybrat příslušenství pro domovní čistírnu?
Jak vybrat stan pro pěší toulky přírodou Jak vybrat stan pro pěší toulky přírodou
Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence
ROZHOVOR S LÉČITELEM – DAR ZDRAVÍ JAKO POSLÁNÍ ROZHOVOR S LÉČITELEM – DAR ZDRAVÍ JAKO POSLÁNÍ

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.