Fujairah

Fujairah, často také označován jako Východní pobřeží, je jedním z nejmenších ze sedmi arabských emirátů. Jako jediný neleží na Arabském poloostrově v Perském zálivu, ale na Východním pobřeží (nazývaném Batinah) Ománského zálivu u Indického oceánu na úpatí pohoří Hajar Mountains. Rozkládá se na 1 150 km2 a žije v něm 130 000 obyvatel.

Hajarské hory oddělují Fujairah od zbytku území Spojených arabských emirátů. Kromě své polohy je Fujairah výjimečný také tím, že jako jediný nemá žádná ropná naleziště. Emirát se tak zaměřuje především na zemědělství, rybolov a turistický ruch, který je však teprve v počátcích. Jedinečný je Fujairah také svým povrchem. Je nejhornatějším emirátem vůbec. Je jediným emirátem, ve kterém nenajdete žádnou poušť. Jeho rozmanitá příroda z něj dělá nejkrásnější a nejzajímavější místo celých Spojených arabských emirátů. Dokonalá kombinace okouzlující přírody, krásného pobřeží a horských skalisek slibuje turistům krásné prožití poklidné dovolené.

Již po mnoho let je pro místní lidi zdrojem obživy především rybaření v Ománském zálivu a zemědělství. Místní půda je bohatě zavlažována množstvím srážek z pohoří Hajar a díky větrům vanoucích z oblasti Indického oceánu jsou zde výborné podmínky pro pěstování zemědělských plodin. Velmi významný je také přístav v hlavním městě. Dnes se emirát Fujairah snaží soustředit také na turismus, pro který má v plánu vytvořit lepší podmínky.

Pobřeží emirátu je sto kilometrů dlouhé, na několika místech přerušeno enklávami patřící emirátu Sharjah. Moře je čisté a teplé. Písečné pláže, skaliska a útesy navazují na zelené úrodné plochy a dotváří tak romantickou atmosféru pláží. Navíc zde jsou výborné podmínky pro milovníky potápění. Spatřit zde můžete korálové útesy, mnoho druhů tropických rybiček, mořské želvy, barakudy, ale také žraloky. Emirát nabízí i další možnosti vyžití – rybaření, vodní skútry, vyjížďky off-roadem do hor, lezení po skalách. Nachází se zde také velké množství léčivých minerálních pramenů.

Stejnojmenné hlavní město a jeho okolí nabízí turistům historické památky, především mešity a starobylé pevnosti. Nejstarší mešita celých Spojených arabských emirátů – Al Bidya Mosque – byla postavena přibližně před 300 lety. Leží přibližně 30 km od města a už zdáli upoutává turisty svou bílou omítkou a čtyřmi kopulemi. Nevěřícím je vstup do mešity zakázán. Přibližně 2 kilometry od hlavního města stojí starobylá pevnost z roku 1670, pod kterou se nachází rozsáhlé zahrady datlových palem. Z pevnosti je krásný výhled na město a okolí. Pevnost byla v roce 2000 poškozena, a tak nyní prochází rekonstrukcí. Za pevností je umístěn muslimský hřbitov a muzeum, ve kterém můžete shlédnout exponáty staré až 4000 let. Západně od pevnosti leží na 50 hektarech park Ain Al Madhab Gardens, ve kterém se o svátcích konají nejrůznější festivaly. Park je oblíbeným odpočinkovým místem místních lidí. Zhruba 20 km jižně od hlavního města se rozkládá území Ain Al Ghamour. To je oblíbené především díky léčivým pramenům. Další pevnost – Al Bithnah – pochází z roku 1735. Byla postavena za účelem kontroly cesty vedoucí vádím. V okolí pevnosti se nachází archeologická naleziště s pozůstatky až z doby železné.  Pravděpodobně nejznámějším kostelem na území emirátu Fujairah je Al Heil Castle. Za návštěvu stojí zcela určitě také místní strážní věže (tzv. badiah) ležící nedaleko hlavního města. Do objektu se neplatí vstupné. Z vrcholu věží se vám naskytne krásný výhled na město, moře a okolní krajinu.

Atmosféra hlavního města je poklidná, možná až ospalá. Jakoby se tu zastavil čas. Zajímavostí jsou také místní býčí zápasy, které se konají každý pátek v odpoledních hodinách. Hlavní město je výchozím bodem pro výlety do okolí za historickými památkami.

V kategorii: Cestování Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Chorvatsko pro milovníky kultury a památek Chorvatsko pro milovníky kultury a památek
Přírodní krásy Chorvatska Přírodní krásy Chorvatska
Praktické informace o Maledivách Praktické informace o Maledivách
Nakupování a suvenýry z Malediv Nakupování a suvenýry z Malediv

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.