Abú Dhabí

Abú Dhabí, často také označované jako Abú Zabí, je největším a nejbohatším ze sedmi arabských emirátů. Leží na jihozápadním pobřeží Perského zálivu. Rozkládá se na 67 350 km2 a žije v něm 1 500 000 obyvatel. Stejnojmenné hlavní město emirátu Abú Dhabí plní zároveň i funkci hlavního města celých Spojených arabských emirátů. Emirát lze rozdělit na východní a západní region. K jeho území náleží také několik malých ostrůvků v moři. Ty však nejsou turistům přístupné. Sám emirát Abú Dhabí leží na ostrově. S pevninou je tak spojen pouze dvěma mosty.

Převážnou většinu povrchu tvořila donedávna poušť. To se však postupem času mění. Emirát se totiž na pokyn vládců začíná osazovat zelení a stromy. Na více jak 100 000 hektarech bylo již vysázeno přes 20 milionů stromů. Kromě zeleně zde velmi rychle vyrůstají také budovy a obchodní centra. Z dříve pouštního poklidného městečka se tak stává velká metropole s širokými bulváry, prosklenými kancelářemi a luxusními hotely.

Abú Dhabí je prvním emirátem, ve kterém byla v roce 1958 objevena ropa. Emirát se tudíž stal centrem naftařského průmyslu. Lidé byli nuceni v důsledku rychlého rozvoje v 60. letech 20. století změnit svůj dosavadní životní styl. Z původních beduínů se stali kultivovaní lidé žijící ve velkoměstě. Pozůstatky původní místní kultury jsou dnes k vidění pouze na některých místech v poušti.

Dnes se o Abú Dhabí hovoří jako o nejbohatším městě světa. Jeho bohaté zásoby ropy mu umožnily skutečně raketový rozvoj. Při návštěvě vás ohromí moderní architektura, výškové mrakodrapy, ale také spousta zeleně, množství promenád a fontán a zachovalá atmosféra orientu. Někdy se emirátu přezdívá také „New York východu“. Je zde velmi vysoká životní úroveň. Velmi rozvinutý je turistický ruch a finančnictví. Abú Dhabí je také sídlem vlády Spojených arabských emirátů.

Nejslavnějším místem je ulice Corniche, která je dlouhá přes osm kilometrů a ještě se stále rozrůstá. Ulice je z jedné strany lemovaná zelení, nádhernými parky a zahradami plné fontán a pobřežím plném krásných běloskvoucích pláží. Ty jsou v Abú Dhabí skutečně nádherné. Některá místní pobřeží a ostrovy jsou dokonce zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, neboť zde žije vzácný druh orlů a kormoránů. Na druhé straně ulice Corniche stojí mrakodrapy a hotely. Nejznámějším z nich je bezesporu hotel Hilton, z jehož 29. patra je nádherný výhled na město a moře. Nejdražší čtvrť města – Batin – je proslulá především svými striktními pravidly vůči ženám. Na jedné straně jsou zde velmi uznávané a uctívané. Ale na druhé straně nemají téměř žádná práva. Místní pravidla musí striktně dodržovat také cizinci.

Nedaleko hotelu Hilton najdete místní historickou památku „Bílou pevnost“, někdy také nazývanou „Stará pevnost“ nebo „Al-Hosn Palace“ – nejstarší budovu ve městě. Byla postavena v roce 1793 jako sídlo tehdejší vládnoucí rodiny. Palác je obklopen zahradami a hradbami. Dnes slouží jako Památník písemnictví a dokumentační historické centrum. Vnitřní část paláce je veřejnosti nepřístupná. Co si však můžete důkladně prohlédnout, jsou již zmíněné zahrady.

Navštívit můžete také poloostrov Breakwater, který se pyšní množstvím moderních nákupních center a restaurací. Známé je například „Marina Mall“. Na rozdíl od nákupních středisek v České republice, však tady vládne klid a pohoda. Lidé zde popíjí čaj a z místních fontánek si můžete zdarma načepovat pitnou vodu. Zvláštním ostrovem je Al Lulu Island, který byl vytvořen uměle. Navštívit zde můžete také mnoho obchodů a restaurací. Na ostrově je však povoleno pobývat pouze v době od 8 do 20 hodin. Jedním z největších ostrovů je Yas Island, kde najdete mnoho atrakcí, hotelů, pláží a sportovního a dalšího vyžití, například okruh Grand Prix.

V kategorii: Cestování Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Chorvatsko pro milovníky kultury a památek Chorvatsko pro milovníky kultury a památek
Přírodní krásy Chorvatska Přírodní krásy Chorvatska
Praktické informace o Maledivách Praktické informace o Maledivách
Nakupování a suvenýry z Malediv Nakupování a suvenýry z Malediv

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.