Spojené arabské emiráty je stát středního východu, ležící v jihozápadní Asii, na východě Arabského poloostrova u pobřeží Perského zálivu. Na jihozápadě sousedí se Saudskou Arábií, na západě s Katarem a na východě s Ománem. Severní pobřeží je omýváno Perským zálivem a východní pobřeží Omanským zálivem. Pobřeží Spojených arabských emirátů skýtá mnoho menších, většinou neobydlených ostrovů. Spojené arabské emiráty se skládají ze sedmi autonomních emirátů: Abú Dhabí, Adžmán, Dubaj, Fudžajra, Ras al Chajma, Umm al-Kuvajn a Šardžá. Každý emirát má stejnojmenné hlavní město. Za hlavní město celých emirátů je považováno Abu Dhabí. Prezidentem SAE je Jeho Výsost šejk Kalifa bin Zayed Al Nahyana. Etnické složení SAE je poměrně pestré. Původní obyvatelé tvoří pouze 20% menšinu. Žije zde mnoho přistěhovalců, především Arabové, Pákistánci, Indové, Íránci a Filipínci.
Název: Spojené arabské emiráty (SAE),Al-Imarát al-Arabíja al-Muttahida
Hlavní město: Abú Dhabí
Rozloha: 83 600 km2
Počet obyvatel: 4 300 000
Úřední jazyk: arabština
Náboženství: islám, hinduismus, křesťanství
Měna: UAE Dirham (AED)
Státní zřízení: federace
Většinu území Spojených arabských emirátů – téměř 4/5 – zabírá poušť. Pouštní písek má díky minerálům různé zbarvení, od šedé přes krémovou až po červenou. Podnebí je suché a tropické. Většina obyvatel žije na pobřeží. Tzn. že více jak 95% území je neobydlené. Svoji rozlohou se SAE dají přirovnat k České republice. V minulosti bylo zdrojem obživy místních obyvatel pirátství, lov ryb a perel nebo ochod s kořením. Avšak v 50. letech 20. století zde byly nalezeny rozsáhlé zdroje pro těžbu ropy, díky čemuž se SAE staly jedním z nejbohatších států světa. Dnes lze bez nadsázky říci, že SAE jsou symbolem luxusu a bohatství. Co se týče ostatního průmyslu, těží se zde ještě mramor a vyrábí cement a hliník. Zemědělství je prakticky zanedbatelné. Ze SAE se vyváží pouze datle. Nejvýznamnějším obchodním a kulturním centrem je město Dubai (Dubaj).
SAE se staly velmi oblíbenou turistickou destinací. Exotika s vůní orientu, místní kulturní tradice a stopy historie, umělé ostrovy ve tvaru palem, mrakodrapy, luxusní hotely se špičkovými službami, křišťálově modré moře, pláže s bílým pískem, luxusní golfová hřiště, majestátní hory, výlety do pouště, potápění, lyžování na písečných dunách, moderní architektura, luxusní obchody s oděvy a šperky, místní exotická kuchyně – to vše dělá ze Spojených arabských emirátů perlu arabského poloostrova a jednu z nejžádanějších exotických destinací. Co vás určitě překvapí, je fakt, že SAE patří mezi nejbezpečnější země světa. Během pobytu si můžete prohlídnout místní mešity a původní arabská obydlí nebo místní pouštní zelené oázy – tzv. ostrůvky života. Dominantou Spojených arabských emirátů je hotel ve tvaru plachetnice Burj al-Arab, který stojí od roku 1999 v Dubaji. Je vybudován na umělém ostrůvku a po dlouhou dobu byl nejvyšším hotelem světa. O jeho unikátnosti svědčí i fakt, že hotel byl oceněn sedmi hvězdami.
Jedinečným zážitkem při pobytu v SAE je zcela určitě místní orientální kuchyně. Základem všech jídel je zelenina. Nejčastěji okurky, rajčata, mrkev nebo lilek. Typickým jídlem je pokrm zvaný kebab. Typické jsou také zdejší arabské kavárny a čajovny, kde vám nabídnou silnou arabskou kávu, mátový čaj, ale také vodní dýmku zvanou šiša. Ve Spojených arabských emirátech je zakázána konzumace vepřového masa a alkoholu. Ten platí samozřejmě pro muslimy. Turisté se tímto zákazem řídit nemusí. Alkohol je k sehnání ve většině obchodů, ale za vyšší ceny. V restauracích je nabídka alkoholu velmi omezená.