Objevte perlu Arábie – Dubaj

Dubaj, často také označován jako Dubai, je druhým největším a nejlidnatějším emirátem ze sedmi arabských emirátů. Leží na Arabském poloostrově v Perském zálivu. Rozkládá se na 4 114 km2 a žije v něm 2 262 000 obyvatel. Téměř 85% obyvatelstva je tvořeno přistěhovalci, a to většinou z jižní Asie, jihovýchodní Asie a Íránu. Další zvláštností Dubaje je fakt, že ženy tvoří pouze čtvrtinu obyvatelstva. Oficiálním jazykem v emirátu Dubaj je arabština a angličtina.

Dubaj je nejznámější emirát a zároveň i stejnojmenné hlavní město celých Spojených arabských emirátů. Hovoří se o něm jako o srdci Spojených arabských emirátů. Je symbolem luxusu, bohatství, přepychu. Převážně díky turistickému ruchu a následně i těžbě ropy je Dubaj jedním z nejbohatších emirátů. Město dokáže návštěvníky okouzlit nejen svým luxusem, ale také orientální atmosférou, romantickými uličkami s obchůdky se zlatem a kořením, vodními kanály a poklidnou a přátelskou atmosférou.

Stejnojmenné hlavní město ležící na severu emirátu je hospodářským, kulturním i politickým centrem emirátu Dubaj. Je také důležitým přístavem. Žije zde téměř 99% všech obyvatel emirátu Dubaj. Někdy je město nazýváno Dubai city. Město je rozděleno na dvě části: Bur Dubai a Jumeirah na jihozápadě (luxusní část města) a Deira na severovýchodě (starobylá část města). Tyto části od sebe odděluje12 km dlouhý mořský záliv Khor Dubai, častěji označován jako Creek. K dostání se z jedné části města na druhou slouží tři mosty nebo vodní taxi, což jsou dřevěné loďky poháněné motorem. Plavbu po Creeku si určitě nenechte ujít, neboť je to velmi krásný zážitek. Během plavby můžete obdivovat moderní skleněné budovy na straně jedné a starobylé mešity na straně druhé. Město se dále dělí na tyto části: al-Hamriya, al-Karama, al-Chabisi, al-Ras, al-Satwa, al-Wasl, Bur Dubai, Deira, Hur al-Anz, International City, Jumeirah, Umm Suqaym, Za´abeel und al-Qusais. Směrem na jih se podél pláže město neustále rozrůstá, vytváří se nové poloostrovy a souostroví.

Dubaj je znám svými krásnými plážemi s jemným bílým pískem a průzračným modrým mořem, které je velmi teplé. Na pobřeží se nachází ty nejluxusnější hotely, které jsou díky vysokým cenám vhodné především pro náročné klienty. V Dubaji je možné využít ke koupání i veřejné pláže. Vydat se sem můžete v kterékoliv období, teplo je tu totiž po celý rok. V létě dosahují teploty až 50 stupňů, v zimě se pohybují kolem 26 stupňů. V porovnání s ostatními arabskými emiráty je navíc Dubaj, co se týče pravidel a zákazů, nejmírnějším emirátem. Žena se může pohybovat po městě v krátké sukni i s odhalenými rameny. V hlavním městě můžete využít noční bary a diskotéky.

Deira

Deira je část Dubaje, ve které panuje atmosféra romantických uliček plných vůně bylinek a koření. Ulice lemuje nespočet kaváren, restaurací a obchůdků se suvenýry. Určitě si nenechte v této části Dubaje ujít tzv. Zlatý trh – dlouhou uličku pod dřevěnou střechou plnou obchůdků s nejrůznějším zbožím od zlata až po koření. Zlatý trh je prý největším trhem na světě. Kromě něho můžete navštívit také trh s kořením – Spice Souq, trh parfémů nebo Dubai Shopping Festival, který se v Dubaji pořádá každý rok v lednu. Během tohoto festivalu se dají usmlouvat velmi výhodné slevy na nejrůznější zboží, zlato, perly, látky a mnoho dalšího.

Bur Dubai a Jumeirah

Městké části Bur Dubai a Jumeirah jsou ukázkou moderní novodobé Dubaje. Nachází se zde ty nejluxusnější hotely, mrakodrapy, obchodní centra a také pečlivě udržované zahrady. V Jumeirah bydlí nejbohatší obyvatelé města. V této oblasti také dochází k výstavbě známých umělých ostrůvků ve tvaru palmy. Děti zde najdou vyžití v aqvaparku Wild Wadi nebo v zoologické zahradě.

Dubajské muzeum

Dubajské muzeum sídlí v nejstarší budově celého emirátu, která byla postavena na konci 18. století. Muzeum vzniklo v roce 1970 a návštěvníky velmi poutavým způsobem seznamuje s historií Spojených arabských emirátů, ale také například s lovem perel, který byl v minulosti pro Spojené arabské emiráty velmi důležitým zdrojem příjmu.

Další zajímavosti

V Perském zálivu u pobřeží dunajského emirátu jsou postaveny dva známé ostrovy ve tvaru palmy (Palm Islands). Další řada umělých ostrovů (World Islands) pro změnu znárodňuje mapu zeměkoule.

Dubaj se také pyšní nejvyššími hotely světa (Burj Al Arabem a Rose Rotana Hotel). Největší mrakodrap sahá až do výše 800 metrů a v případě potřeby jej lze navýšit až na 950 metrů.

Navštívit můžete také první podmořský hotel na světě – Hydropolis – nacházející se v hloubce 15 metrů pod mořem nebo uměle zasněžený svah zimního lyžařského areálu.

V kategorii: Cestování Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Chorvatsko pro milovníky kultury a památek Chorvatsko pro milovníky kultury a památek
Přírodní krásy Chorvatska Přírodní krásy Chorvatska
Praktické informace o Maledivách Praktické informace o Maledivách
Nakupování a suvenýry z Malediv Nakupování a suvenýry z Malediv

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.