Tivat – kotviště habsburského loďstva

Tivat se řadí mezi velmi staré města. Jeho historie sahá až do antické doby, kdy se na tomto místě nacházela malá osada. Historické důkazy o obydlení v době antické nám v dnešní době dokazují archeologické nálezy předních archeologů. Výzkum proběhl pod hladinou moře. Město má sice velmi starý původ, ale současná podoba města je spíše modernější a většina z ní pochází až z devatenáctého století. Do města míří ročně tisíce turistů, kteří obdivují krásu tohoto města. Jednou z největších atrakcí je bývalé kotviště Rakousko-Uherského loďstva. To zde fungovalo od konce devatenáctého století. Město je poměrně zelené. V této krásné přírodě se nachází množství kostelíků a jiných církevních staveb. Stavby nejsou bohužel nebo bohudík moc udržovány. Působí dojmem starobylosti a docela se i do krajiny hodí. A právě toto je i jeden z důvodů, proč se sem turisté vydávají.

Tivat je město v Černé Hoře ležící v Tivatském zálivu Boky Kotorské. Přímořské městečku na západě Jadranu má asi deset tisíc obyvatel. Nejedná se teda o žádné velkoměsto, ale o příjemně velké městečko. Celá oblast je vyhledávanou destinací pro turisty. V pozadí města jsou vidět krásné vrcholky špičatých hor a přímořská atmosféra Vás vrátí do dob minulých. Tivatský záliv se řadí mezi dvacet nejkrásnějších zálivů světa. Společně se můžeme podívat na některá místa v okolí, která rozhodně stojí za zhlédnutí.

Vydejme se přímo do centra města, kde návštěvníky upoutá soustava budov postavených v renesančním slohu. Tyto budovy byly od sedmnáctého století sídlem místního rodu Budcových_ Ljetnjikovac Buca. Tivat nenabízí svým návštěvníkům žádné velké architektonické zážitky, ale tento komplex je výjimkou.

Soustava budov se skládá hned z pěti budov, které jsou zhotoveny ze štípaného bílého kamene. Každá budova má jinou funkci. V jedné budově se normálně přebývalo, další je hospodářské stavená, kostel, kaple svatého Michala a nakonec zahradní amfiteátr. Celý komplex je postaven v renesančním italském stylu, ale jsou zde viditelné i prvky pozdní gotiky, kterou ovšem poznají jen zkušení znalci architektury. Budovy c současné době nejsou obývány panstvem, ale slouží pro různé účely. Veškeré budovy prošly velkou proměnou, aby se daly využít pro širokou veřejnost. Pokoje, ve kterých šlechta přespávala, byly přestavěny na galerii, v zahradách se pořádají výstavy, ale také koncerty nebo divadelní představení.

Odpočinku si můžete vychutnat v městském parku, který je místními nazýván jako „Zelená oáza“. Park je opravdu rozlehlý. Rozkládá se na ploše asi čtyř hektarů. Místo vybízí k dlouhým procházkám nebo relaxaci.

Budete-li se chtít podívat na něco skutečně unikátního, vydejte se do místní botanické zahrady, ve které jsou k vidění ty největší skvosty. Místní zahrada je opravdu obrovská. Je pravděpodobné, že se jedná o největší botanickou zahradu na jižním Jadranu. Zahrada pochází z devatenáctého století a byla vybudována admirálem Maxmiliánem Daubleski von Sternek. Prostory nynější botanické zahrady dříve sloužily k výrobám lodí pro Maxmiliánovo loďstvo. Hala ale nebyla dostatečně využívána, a proto vznikl nápad s botanickou zahradou. Nevyužívaný prostor tak dostal znovu smysl. Jednalo se tudíž o skvělý podnikatelský záměr.

Ostrov sv. Marka je kouzelné místo, které patřilo mezi nejnavštěvovanější v okolí. Jeho prostředí bylo opravdu výjimečné a turisté měli o něj zájem. Ještě v šedesátých letech minulého století sem denně proudily desítky turistů za poznáním místních krás. Jenže vše skončilo v době, kdy se zde rozpoutala válka. To bylo počátkem devadesátých let minulého století. Jakmile válka skončila, již se nepodařil místní cestovní ruch dostat do takových výšin, v jakých byl před válkou. Ostrov zcela zpustl a lidé ho opustili. V současné době již není vyhledávaným místem. Což je škoda, protože na ostrově je pořád co vidět.

V Tivatu existuje několik půjčoven lodí, kde si můžete svou loďku půjčit a vydat se na moře tam, kam jen se Vám zachce. Spousta turistů této možnosti využívají. Na projížďce naleznete klid, relaxaci, ale i jiná zákoutí, která byste jinak ani nenavštívili.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Ulcinj – pirátský přístav a město, kde seděl Cervantes Ulcinj – pirátský přístav a město, kde seděl Cervantes
Tivat – přístav, kde kotvila habsburská flotila Tivat – přístav, kde kotvila habsburská flotila
Sutomore – v srdci Barské riviéry Sutomore – v srdci Barské riviéry
Petrovac – jak vypadá kouzlo budvanské riviéry? Petrovac – jak vypadá kouzlo budvanské riviéry?

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.