Moravský kras – pohádkový kousek Moravy

Nejen milovníci jeskyní a předlouhých krápníků míří každým rokem do Moravského krasu. Zkuste i vy objevit kouzlo nejvýznamnější krasové oblasti u nás.

Fakta o Moravském krasu

Chráněnou krajinnou oblast Moravský kras najdete na jižní Moravě. Označujeme tak celý komplex různých říček, jeskyní i propastí, z nichž nejproslulejší je Macocha. Moravský kras spadá pod Drahanskou vrchovinu.

Celou oblast lze rozdělit na severní, střední a jižní část, přičemž každá z nich má co nabídnout. Turisté nejčastěji míří do severní oblasti, ve které najdete právě slavnou propast Macocha a neméně známé Punkevní jeskyně pojmenované po řece Punkvě, která celou oblast odvodňuje. Dále zde můžete navštívit Kateřinské jeskyně, jeskyni Balcarka a Sloupsko-šošůvské jeskyně.

Ve střední části Moravského krasu, kterou odvodňuje Křtínský a Jedovnický potok, naleznete přístupnou jeskyni Výpustek. Jeskyně se nacházejí i v jižní části – např. Ochozské jeskyně, Amatérské jeskyně, Císařské jeskyně, jeskyně Michálka nebo Rudické propadání. Bohužel nejsou přístupné veřejnosti.

Propast Macocha

Nejčastěji navštěvovanou částí Moravského krasu je Macocha, která je součástí Punkevních jeskyní. Nejhlubší propast České republiky (hloubka je 138,4m) si můžete prohlédnout seshora z dolního nebo horního můstku, ale i zezdola jako součást prohlídky komplexu Punkevních jeskyní. Na samém dně propasti se nacházejí dvě neméně hluboká jezírka – Horní a Dolní macošské.

Svůj název získala propast podle pověsti, podle které plánovala jistá zlá macecha shodit svého nevlastního syna dolů, ale nakonec díky spravedlnosti spadla ona sama.

Jeskyně přístupné turistům

I když je Moravský kras plný jeskyní, jen málokteré jsou přístupné turistům. Pojďte se podívat, které z nich si můžete na vlastní oči prohlédnout.

Punkevní jeskyně

Nejvíc turistů každoročně navštíví komplex Punkevních jeskyní. Fascinují je hlavně všudypřítomné majestátní krápníky. Součástí prohlídky je i plavba po říčce Punkvě, které jeskyněmi protéká, a kterou se dostanete i do ústí propasti Macocha.

Jeskyně Balcarka

Neméně zajímavou podívanou nabízí jeskyně Balcarka. Příroda zde měla dostatek času, aby vytvořila mohutné krápníky i sintry. Nejvíce vás určitě zaujme Velký dóm a jeho bludiště. Líbit se vám ale budou i Dóm zkázy, Přírodní chodba nebo Galerie.

Balcarku najdete kousek od městyse Ostrov u Macochy.

Kateřinské jeskyně

Kateřinské jeskyně vítají své návštěvníky už od roku 1910. Naleznete je v tak zvaném Suchém žlebu. Celý komplex má něco kolem půl kilometru chodeb, přičemž dominantou jeskyní je Hlavní dóm. Chcete-li si odsud odnést silný zážitek, navštivte některý z koncertů, které se zde pravidelně konají díky skvělé akustice.

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Milovníci dlouhých procházek nejvíce ocení právě tento komplex. V jeskyních nacházejících se na kraji stejnojmenné vesnice Sloup, můžete absolvovat podzemní procházku dlouhou šest kilometrů. Jeskyně se rozkládají ve dvou patrech a jsou plné majestátních dómů. V Eliščině dómu, ve kterém je perfektní akustika, se konají koncerty vážné hudby.

Jeskyně Výpustek

Jeskyně Výpustek byla zpřístupněna turistům až v roce 2007. Nejprve tu bylo významné archeologické naleziště kostí pravěkých zvířat, později pak sloužila jeskyně jako muniční sklad Čs. armády.

Kam vyrazit do okolí

Chcete-li prozkoumat i okolí Moravského krasu, nabízí se vám celá řada možností.

Milovníci přírody a pěší turistiky se mohou vydat na výlet k přírodním památkám, do přírodních rezervací, nebo po některé z naučných stezek. Ze všech jmenujme například tyto: Cesta železa Moravským krasem, Josefovské údolí nebo Jedovnické rybníky. Jestli chcete mít celou krajinu jako na dlani, vyšplhejte na Alexandrovu rozhledu, nebo na rozhledu Podvrší u Veselice.

Na své si přijdou i milovníci historie. Památek se tu nachází dost a dost. Z církevních památek jmenujme kostel Panny Marie Bolestné ve Sloupě, nebo Chrám Jména Panny Marie ve Křtinách. Z hradů pak můžete obdivovat malebné zříceniny hradů Holštejn a Blansek.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Rozhledna Babí lom Rozhledna Babí lom

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.