Stockholm – hlavní a největší město Švédského království

Je hlavní a největší město Švédského království. Centrum města se nachází na 14 ostrůvcích a odtud také pochází název města. Stock je možno přeložit jako kláda a holm je ostrůvek. Město leží na břehu jezera Mälaren a přezdívá se mu Benátky severu, právě kvůli všudypřítomným romantickým vodním kanálům. Nejznámější je čtvrť Gamla Stan s úzkými uličkami, které se proplétají načervenalými domy. Pávě zde se nachází královský palác. Turisty láká i ostrov Djurgården, kde je v provozu Skansen, první muzeum pod širým nebem na světě. Zajímavé jsou i moderní čtvrti, jako například Norrmalm nebo Långholmen. V létě zde můžete zažít dny trvající až 18 hodin a velmi krátké noci.

Základ městu dal již ve 13. století bojovník Birger Jarl, který nechal vybudovat pevnost poblíž jezera Mälaren. Spolu s městem narůstal i jeho vliv. Velkého rozvoje dosáhlo město za krále Gustava Vasy a o 100 let později byl Stockholm prohlášen hlavním městem. Stockholm se během 19. století vyprofiloval jako centrum vzdělanosti a umění, vznikly zde významné kulturní instituce, jmenujme například Královskou akademii věd, která každý rok uděluje Nobelovu cenu. Ačkoliv město těží maximum ze stavebního boomu minulého století, uchovalo si svůj historický půvab do dnešních dob. Nemusíte dělat kompromis mezi designováni stavbami a historickými památkami, Stockholm vám nabídne vše, co si budete přát.

Stockholm dokáže uspokojit i milovníky různých forem dopravy po celém městě. Pokud jste zde jen krátkou dobu, nejlepší způsob bude projít si staré centrum pěšky. Máte-li více času, můžete si vybrat, který způsob dopravy je pro vás nejlepší. Ve většině evropských velkoměst je nejsnazší cestovat metrem. Ani Stockholm není výjimkou, zde metru říkají tunnelbana a je označeno velkým T nebo T-bana. Jsou zde tři hlavní linky odlišeny barevně a sbíhají se v centru. Příjemné je, že ani v době špičky není metro plné k prasknutí, jak tomu bývá v jiných hlavních městech.  Autobusové linky se dělí na linky ve vnitřním městě a linky do okrajových částí. Orientace v jednotlivých linkách je ale trochu složitější. Další možnosti nabízí tramvajová síť a pak je zde samozřejmě možnost vzít si taxi. Společnost provozující veřejnou dopravu ve Stockholmu nabízí nejrůznější slevové karty, které zároveň opravňují ke vstupu do muzeí, proto se vždy informujte, zda a na jakou slevu máte nárok.

Staré město Gamla stan je jakýmsi srdcem celého Stockholmu. Žádný návštěvník by proto historické centrum neměl vynechat. K nejkrásnějším památkám, které tady můžete vidět, patří královský palác Kungliga Slottet. Na jeho místě stával starý palác s názvem Tre Kronor, který ale v 17. století vyhořel. Nový palác dosáhl impozantních rozměrů, má 608 pokojů a je největším královským sídlem, které je využíváno k původním účelům na světě. Stejně jako v Praze či Londýně i tady je velmi populární výměna stráže. Tato atrakce probíhá na vnějším nádvoří ve všední dny ve 12.15 hodin a v neděli a svátek o hodinu později. K nejkrásnějším částem paláce patří Státní síň, Komnata královských rytířů a královská pokladnice Skattkammaren.

Vedle královského paláce stojí katedrála, v níž se dříve odehrávaly korunovace králů, Storkyrkan. Pochází ze 13. století a je vůbec nejstarší stavbou ve Stockholmu. V centru města najdete také mnoho muzeí a galerií. K nejzajímavějším patří Nationalmuseum a Historiska museet. Nationalmuseum obsahuje nevětší sbírku výtvarného umění v zemi a obsahuje asi 16000 exponátů. Lákadlem číslo jedna je sbírka starých evropských mistrů, jako například Francisco de Goya, Rembrandt nebo Peter Paul Rubens. Historiska Museet se zaměřuje na švédské dějiny přes archeologické nálezy, vikingskou éru až po současnost. Historií udílení Nobelovy ceny se zabývá Nobelmuseet. Navštívit můžete i jakousi zmenšeninu Icehotelu, který se nachází na severu Švédska. Ledová galerie vystavuje sochy a další objekty v prostorách o teplotě -6˚C, v ceně vstupného je i zapůjčení teplé bundy. Po prohlídce města se jistě rádi zahřejete v některé z mnoha kouzelných kaváren a restaurací, které nabízejí nejen místní speciality.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Co vědět před cestou do Švédska Co vědět před cestou do Švédska
Švédské památky Švédské památky
Malmö nebo-li Severská riviéra Malmö nebo-li Severská riviéra
Göteborg – druhé největší město Švédska Göteborg – druhé největší město Švédska

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.