O krásách bulharské Sofie

Sofie je hlavní město Bulharska nacházející se na západě státu. Díky své výhodné strategické poloze na rozcestí cest z Bělehradu do Istanbulu a do Bukurešti bylo město už odedávna významným dopravním a obchodním uzlem celého Bulharska a platí to dodnes. Sofie je také studentským městem. Nachází se zde devět univerzit, sídlo metropolity Ortodoxní církve a římské katolické diecéze. Město se může pyšnit všemi hlavními druhy dopravy (kromě vodní).

Název:                       Sofie (Sofia)
Stát:                           Bulharsko
Status:                       hlavní město
Rozloha:                   1 349 km2
Počet obyvatel:        1 260 954
Úřední jazyk:                        bulharština, turečtina
Etnické složení:       Bulhaři, Turci

Původně se městu říkalo Serdica podle prvních osadníků – kmene Serdi. V 7. století město osídlili Slované a přejmenovali jej na Sredets. Dnešní název Sofie pochází pravděpodobně odvozením od jména slavného antického chrámu Sveta Sofia, který dodnes stojí v centru města. Sofie se řadí mezi nejstarší evropská města, o čemž svědčí také množství historických památek. Často se také o Sofii hovoří jako o „městě mnoha tváří“, neboť zde najdete historické památky, krásné rozlehlé parky, pouliční kavárny, zahrádky, ale také staré ošklivé paneláky, vraky aut, prach všude kolem a architektonické památky komunistického režimu.

V centru města stojí jedna z největších staveb – kostel Alexandra Něvského pocházející z přelomu 19. a 20. století. Byl postaven na památku ruským vojákům, kteří skonali v boji o nezávislost Bulharska. Jeho bohatě vyzdobený interiér okouzlí každého návštěvníka. Ke kostelu patří také podzemní hrobka Alexandra Něvského, která dnes slouží jako muzeum. V okolí muzea najdete ještě několik muzeí a galerií.

Neméně známou památkou je nejstarší ortodoxní kostel města – kostel Sv. Sofie pocházející z 6. století. Později byl kostel přebudován na mešitu, která však byla zničena zemětřesením a opětovně vybudována. Za zmínku stojí také ruský kostel Sv. Mikuláše z roku 1912. Další významnou památkou je Boyanský (Bojanský kostel) ze 13. století. Jde o komplex tří budov, jehož stavba začala v 10. století. K vidění jsou mimo jiné středověké fresky vyobrazující každodenní středověký život a Poslední večeři s apoštoly oblečenými v typickém bulharském oblečení. O jedinečnosti této památky svědčí i to, že je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Nicméně nejstarší stavbou je kostel Sv. Jiří pocházející ze 4. století. Jedinou mešitou města je Banya Bashi (Banja Baši) z 16. století, která slouží k modlitbám několika stovkám muslimů denně.

Město se může pyšnit také velkým množstvím muzeí. Národní historické muzeum v Boyaně patří zcela určitě mezi nejznámější. Prohlídnout si zde můžete historické exponáty a také proslulý Thraciánský zlatý poklad. Národní muzeum přírodní historie nabízí exponáty zvířat (i živých), rostlin a minerálů.

Velkou předností města jsou především rozsáhlé upravované parky. Nejznámějším je Sofia City Garden, ve kterém denně odpočívá množství turistů i místních obyvatel. Útulnou atmosféru dotváří také místní kavárničky a fontánky. Nicméně největším Sofijským parkem je Park Svobody, ve kterém najdete mimo jiné i tři sportovní stadiony, zoologickou zahradu a umělé kluziště. Nejstarší národní park Bulharska najdete nedaleko za městem. Nazývá se Vitoša a díky množství upravených turistických stezek i lyžařských tras je oblíbeným místem místních obyvatel i turistů.

Navštívit můžete také místní městské lázně. Jejich budova slouží veřejnosti od roku 1911 a v současnosti v ní najdete kromě relaxace také muzeum. V prostranství lázní si můžete načepovat vyvěrající horké minerální prameny s údajnými léčivými účinky.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Znáte tzv. modrý čaj? Znáte tzv. modrý čaj?
Cestovní pojištění: Nezbytnost pro klidnou dovolenou Cestovní pojištění: Nezbytnost pro klidnou dovolenou
Objevte kouzlo prémiových olejů a delikates s Olivum.cz Objevte kouzlo prémiových olejů a delikates s Olivum.cz
Martin Zoubek | informace od Protikorupční linka .cz Martin Zoubek | informace od Protikorupční linka .cz

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.