Turecko – na hranici Evropy s Orientem

Turecko je krásná země, do které turisté cestují jak kvůli poznání, tak kvůli odpočinku u kouzelného moře. Turecko je muslimskou zemí, kde je islám cítit opravdu všude. Mešity, zahalení lidé, ale také hotely postavené v orientálním stylu. Turecko může svým turistům nabídnout opravdu hodně. Pokud se rozhodnete, že zde strávíte alespoň nějakou dobu, jistě je dobré vydat se na nějaký výlet, do lázní hamam nebo třeba na bazar, kde si užijete pravé smlouvání, díky kterému můžete cenu zboží dostat na hodně nízkou hranici. Sami Turci jsou velmi ochotní a milí lidé. Jejich pohostinnost poznáte na vlastní kůži, vydáte-li se třeba na zmiňovaný bazar. Uvidíte, jak se budou o Vás v obchodech starat, připraví Vám šálek lahodného čaje, posadí na měkoučké a krásně tkané koberce a hodiny budou povídat. Mnohdy se od nich dočkáte i češtiny, případně znalosti o českých zemích či slavných českých obyvatelích, přesněji o sportovcích, fotbalistech.

Tureckým hlavním městem je Ankara. Ale mnohem častěji navštěvovaným městem je Istanbul, který se rozkládá na dvou kontinentech, na rozmezí Asie a Evropy, proto je často nazýván také jako město dvou kontinentů. Stačí jen projet po Bosporském mostu a hned budete v Asii a zpět zase v Evropě. Většina místních památek leží v té evropské části, ale i asijská stojí za zhlédnutí. Jak již bylo napsáno, do Turecka jezdí lidé nejen za poznáním místní kultury, která je tak odlišná od té naší, ale také za relaxací a hrátkami v moři. Turecko omývají hned tři moře, a to Egejské moře, Černé moře a středozemní moře. Představitelem státu je prezident, ale výraznou roli hraje místní parlament. Hlavním zdejším náboženstvím je islám, který dost ovlivňuje místní kulturu. Úředním jazykem je turečtina, ale mnozí mluví ještě i kurdsky. Turci jsou etnickou skupinou, která kromě v Turecku žije i na Balkánském poloostrově, Kypru, Iráku nebo třeba Sýrii.

Na své dovolené si můžete vychutnat něco skutečně ojedinělého a pro Turecko tak typické. Jsou to místní lázně, neboli hamam. V lázních si skvěle odpočinete a zapomenete na stres, který většinu lidí postihuje. Kromě toho Vaše tělo bude dokonale připraveno na opalování. Místní sluníčko je docela silné a mnozí lidé nemají uzpůsobenou pokožku pro vystavování na takovém slunci. V lázních budete mít ten nejlepší komfort. Je nutné se vysvléknout do plavek, následně si můžete vzít osušku, která je k dispozici. Jako první se vydáte do sauny, kde můžete být tak dlouho, jak jen sami budete chtít. Doba je individuální a záleží na každém člověku, jak dlouho v sauně vydrží. Někomu stačí pět minut, jiný tam vydrží i čtvrt hodiny. Následuje čas pro odpočinek, během kterého se uberete do místnosti k tomu určené. Jako občerstvení dostanete čaj, který se v Turecku pije snad všude. Čaj se podává teplý, ale i studený, jak kdo má chuť. A taky záleží na druhu čaje. Je možné, že Vám bude nabídnuta voda a káva. Na kávu pozor. Je o dost silnější, než na jakou jsme zvyklí v našich podmínkách, proto většině lidí místní káva nechutná. Je prostě jiná. Po malém odpočinku přijde na řadu peeling těla a celkové opláchnutí. Opláchnutí těla probíhá v místnosti, kde budete ležet na mramorové desce. Luxus všude kolem. Procedura se ještě jednou opakuje. Úplně na závěr tělo bude omyto a pořádně vydrhnuto speciálním vakem, který se plní mydlinami. Po dokonalé tělesné očistě bude masáž těla. Masíruje se pomocí speciálních olejíčků. Masáž je velmi příjemná. Uvolní tělo, tak i mysl. Ženy mohou na konci využít pleťovou masku. Touto procedurou hamam končí. Vy se cítíte jako úplně noví lidé.

Každý turista, který zamíří do Turecka, musí povinně navštívit místní bazar. Nákupy zde jsou něčím jedinečným a nezapomenutelným. Na bazarech se dá koupit úplně všechno, od potravin, cukrovinek, před kávu, oblečení, až po luxusní zboží, jako je zlato. Na bazaru se můžete setkat i s padělky světových značek. Prodavači na bazaru jsou velmi milí a společenští. Mohli by sis Vámi povídat třeba hodinu, ale jen v případě, pokud vycítí, že si od nich něco koupíte. Smlouvání je zde nutností, protože bez toho by turecký bazar ani nebyl. Po smlouvání se můžete dostat až na cenu, která se od té původní liší klidně i několikrát. Musíte ale vědět, kdy přestat. Přehnaná touha po co nejnižší ceně není vítaná. Turci musí vidět, že jste seriózní. Uvidíte podle situace, to již sami vycítíte.

Stále více cestovních kanceláří nabízí dovolenou u moře v Turecku. Dobře si ale vybírejte, na jaké místo se vydáte. Nejlepší jsou reference od známých, případně cestovní kanceláře. Některá místa jsou totiž zrádnější a v moři mohou být větší vlny, proto by bylo riziko, že byste si nezaplavali. Jedinou zárukou je krásně čisté moře. Pláže jsou na vysoké úrovni. Nemusíte se bát nějakého nepořádku.

Jak již bylo výše několikrát naznačeno, Turci jsou velice milí lidé a hlavně přátelští. Můžete si mezi nimi najít dobré známé, za kterýma se můžete vracet. Jejich pohostinnost je známá široko daleko. Můžete si s nimi velmi dobře popovídat, a mnohdy prohodí i nějaké to české slovíčko. Většinou znají naše sportovce, jako je Milan Baroš, Pavel Nedvěd nebo třeba Jaromír Jágr. Velikány, kteří se ve světě neztratili. Pochopitelně, že Milan Baroš je zde velmi známý, právě kvůli svému fotbalovému angažmá v Istanbulu. Může se stát, že muži budou s ženou i flirtovat, nadbíhat ji, případně se snažit ji pro sebe získat. Jelikož jsou to jižané, jejich temperament je velmi zřetelný, a mnoho žen neodolá. Jen je nutné si uvědomit, že se přeci jen jedná o muslimský stát, kde přístup k ženám je trošku odlišný, než na jaký jsme tady zvyklí. Ale zase na druhou stranu Turecko patří mezi velmi pokrokové státy, které se snaží co nejvíce se připodobnit evropskému typu. Dokonce usilují i o vstup do Evropské Unie.

Turecko je zemí, která je plná památek. Pro jejich poznávání je ale lepší si zvolit některý z jarních nebo podzimních měsíců, protože v letních měsících teploty dosahují opravdu vysoko a takové celodenní trmácení se není nijak příjemné.

Turecká kuchyně je poměrně chutná. Můžete vyzkoušet různé místní speciality. Hodně často se konzumuje jehněčí maso, na které je nutné si také zvyknout. Základem je dobře připravený pokrm. Často se jí masové kuličky, karbenátky, případně ryby. Jako příloha se používá často rýže, někdy i brambory. Typickou pochoutkou je místní kebab, který se dostává i do našeho prostředí v rychlých občerstveních. Populární jsou také lehká jídla, jako saláty s balkánským sýrem a spoustou zeleniny. Máte-li rádi sladké, jistě si zde pochutnáte. Všechny místní dezerty jsou extrémně sladké, ale velmi chutné.

Krásná země plná orientálních prvků, tajemna, výborné kuchyně a dlouholeté historie stojí jistě za návštěvu.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Fethyie – panenská pláž nebo hrobky? Fethyie – panenská pláž nebo hrobky?
Bodrum – jeden ze sedmi divů světa Bodrum – jeden ze sedmi divů světa
Jak na nákupy při dovolené v Turecku Jak na nákupy při dovolené v Turecku
Zkuste dovolenou či výlet do tureckého letoviska Belek Zkuste dovolenou či výlet do tureckého letoviska Belek

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.