Samos

Samos je jedním z největších a nejjižněji položených ostrovů Egejského moře. Leží v jeho východní části, vzdálen pouze 1 500 m od pobřeží Turecka. Jeho rozloha je včetně přilehlých malých ostrůvků přibližně 477 km2 a má přibližně 34 200 obyvatel. Samos je poměrně velkým ostrovem, s velmi členitým a hornatým povrchem. Nejvyššími horami je Kerkis (někdy také psáno Vigla) tyčící se do výšky 1 434 m nad mořem a Ambelos tyčící se do výšky 1 150 m nad mořem.

Samos je bohatý na zeleň a je velmi úrodný. Rostou zde borovice a různé druhy keřů, platany, cypřiše. Lidé pěstují citrusy, olivy, med, fíky, mandle, květiny a především víno. Právě místní sladké muškátové víno je známé po celém světě a získalo už řadu domácích i mezinárodních ocenění. Kvalitu dokazuje i fakt, že si je Vatikán zvolil jako svá mešní vína.

Na ostrově je velké množství historických památek. Jednou z nejzajímavějších je Eupalionský kanál, který byl v 6. století př.n.l. za vlády tyrana Polykrata vybudován, aby přiváděl vodu do města. Tunel byl ražen ze dvou stran a díky přesným matematickým výpočtům se obě cesty uprostřed setkaly.

Nedaleko kanálu můžete navštívit město Pythagorion, který je zároveň přístavem ležícím na jihovýchodě ostrova. Je pojmenován po místním slavném rodákovi – matematiku, astronomovi a filosofovi Pythagorasovi. Pythagoras žil za vlády již zmíněného tyrana Polykrata. Narodil se kolem roku 570 př.n.l. Proslavil se např. známou větou o trojúhelníku nebo objevením iracionálních čísel.

Nad přístavem Pythagorion se tyčí hrad Lykourgos Logothetis, který byl postaven v první polovině 19. století na obranu proti Turkům ve válce za nezávislost. Nachází se tu tři muzea – paleontologické, lidové a archeologické.

Nedaleko města se nachází také chrám bohyně Héry – Heraion. Ten byl svého času největším chrámem na světě. Traduje se, že právě na Samosu se bohyně Héra narodila. Chrám Heraion a město Pythagorion jsou od roku 1992 zapsány na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Hlavním městem ostrova je stejnojmenné město Samos, nazývané také Vathy. Leží v severovýchodní části ostrova v hlubokém zálivu a je největším přístavem ostrova. Město se dělí na staré město (nazýváno Vathy) a nové město (Samos Town). Kromě restaurací, kaváren a obchůdků zde najdete také archeologické muzeum, kde si můžete prohlédnout mnoho antických památek spolu s pětimetrovou chrámovou sochou zvanou kouros. Mezi další památky patří Pythagorovo náměstí nebo Polykratova zeď, která původně sloužila jako opevnění. Další větší město – Karlavassi – je hodně průmyslové s mnoha opuštěnými továrnami a budovami.

Samos ale nejsou jen historické památky, ale také překrásné písečné a oblázkové pláže, malebné vesničky a rybářské přístavy. Na 150 km dlouhém pobřeží můžete navštívit pláže Potokaki, Votsalakia, Chrissi Ammos, Kokkari, Lemonakia, Tsamadou, Kerveli, Psili Ammos a další. Pláž Chrissi Ammos je dokonce oceněna „modrou vlajkou“.  Úchvatným místem je také malé jezírko vzdálené asi 3 km od města Karlavassi, kde můžete vidět vodopády Potami. Na ostrově je také více než 20 klášterů a kostelů, pocházející většinou z 16. století.

Ostrov Samos je ideálním místem pro strávení klidné dovolené bez velkých davů turistů, ale přitom s nádhernou přírodou, krásnými plážemi i mnoha historickými památkami.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Zakynthos Zakynthos
Kefalonie Kefalonie
Chalkidiki Chalkidiki
Karpathos Karpathos

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.