Turecko – Zeus sedící na srpku arabského půlměsíce

 

Země , která svými hranicemi kopíruje poloostrov každému známý z hodin zeměpisu pod názvem Malá Asie, je vskutku hranicí Evropy a Asie po všech stránkách. Starověká kolébka Evropské civilizace, Řecko se rozkládala po celém pobřeží Egejského moře, takže významné památky antického Řecka bychom mohli hledat právě na území dnešního Turecka. Tak je tomu ovšem téměř výhradně v západní části země při pobřeží Středozemního moře. Pokračujeme li cestou k východu, charakter země a zejména jejích obyvatel se významně proměňuje.

Turecko je země, která historicky navazuje na výbojnou a hrdou Otomanskou říši, která na sklonku středověku podnikla několik velkých tažení do srdce Evropy. Zakladatelem moderního státu, deklarovaného v říjnu 1923, byl Mustafa Kemal Ataturk, přičemž Ataturk znamená v Turečtině otec všech Turků. Byl rovněž hlavním představitelem politického proudu, který byl v Turecku později označen jako Kemalismus, charakteristický zejména přísným oddělením církve a státu. Již tímto faktem je Turecko neobyčejnou zemí a to jak ve srovnání s Evropou tak i se zeměmi arabskými. V jistém smyslu tak lze říci, že svým výjimečným charakterem Evropu a Asii, jinak tolik odlišné části světa, spojuje.

Kudy kam 

Turecko je velice rozlehlou zemí a svou celkovou rozlohou zhruba 780 tisíc km2 je v podstatě desetinásobkem rozlohy České republiky. Při pobřeží Egejského moře je reliéf velice podobný ostatním středomořským destinacím, které jsou typické zejména rychlým přechodem pobřežní nížiny v horská pásma. Středozemní pobřeží Turecka je tak velice oblíbenou destinací Evropských turistů. Centrální část země je velice hornatá. Podnebí je velmi suché a krajina působí poněkud depresivně pro nedostatek vegetace, což s sebou ovšem na druhou stranu nese jisté kouzlo.

Po administrativní stránce je Turecko členěno do 83 větších provincií, které se dále dělí do 923 okresů. Turecko sousedí s devíti zeměmi, jmenovitě s: Řeckem, Bulharskem, Gruzií, Arménií, Ázerbájdžánem, Íránem, Irákem, Sýrií a Kyprem. Nejvyšší Horou země je biblický  Ararat, dosahující monumentální výšky 5165 m. Na Ararat si ovšem neustále dělá nárok Arménie, kde platí za posvátnou horu, a kde je zábor této hory neustále spojován s genocidou, kterou Turecko provedlo na Arménii v letech 1919 a 1920.

Města, která stojí za návštěvu a čím zde platit      

Hlavním městem Turecka je Ankara, nacházející se v centrální, hornaté části země. Jde o moderní velkoměsto, kde sídlí většina vládních úřadů. Jistě zde nebude problém najít ubytování Evropského typu a přitom se kochat orientální architekturou. Pravou metropolí Turecka je ale Istanbul, který svou historií a polohou vyjadřuje náboj země, jež se stala vedle Ruska východní hranicí západní civilizace. Istanbul se svou populací, čítající 12 000 000 obyvatel řadí na první příčku co do velikosti mezi Evropskými městy a zároveň na čtvrtou z celosvětového pohledu. Rozkládá se po obou březích Bosporského průlivu a Bosporským mostem spojuje symbolicky i fakticky Evropu s Asií. Centrum města s více než dva tisíce let dlouhou historií je jako u většiny světových metropolí tvořeno finančními a obchodními komplexy. Zde rovněž sídlí Istambulská burza, důležitý uzel světového obchodu.

Tureckou měnou je Turecká Lira, dělící se dále na 100 kurusů. Směnný kurz se v současnosti pohybuje okolo 1 550 000 lir za 1 americký dolar. Tento poněkud absurdní stav řešilo Turecko v roce 2007 zavedením takzvaných nových lir, jež se přepočítávají v poměru 1:1 000 000.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Fethyie – panenská pláž nebo hrobky? Fethyie – panenská pláž nebo hrobky?
Bodrum – jeden ze sedmi divů světa Bodrum – jeden ze sedmi divů světa
Jak na nákupy při dovolené v Turecku Jak na nákupy při dovolené v Turecku
Zkuste dovolenou či výlet do tureckého letoviska Belek Zkuste dovolenou či výlet do tureckého letoviska Belek

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.