Zakynthos

 

Zakynthos je třetím největším ostrovem Jónského souostroví. Leží nedaleko ostrova Kefalonie. Jeho rozloha je 406 km2, celková délka pobřeží je 123 km. Žije zde přibližně 40 000 stálých obyvatel. Existuje několik verzí, podle nichž dostal ostrov své jméno. Jednou z nich je ta, že Zakynthos se jmenuje podle Zakyntha, jehož otcem byl trojský král Dardanos. Zakynthos se na ostrově usídlil mezi lety 1 500 – 1 600 př.n.l. a založil zde první město.  Podle druhé verze je jméno odvozeno od starořeckých slov „za“ znamenající „mnoho“ a „kythnos“ znamenající „kopec“, což by odpovídalo skutečné charakteristice zdejší přírody.

Ostrov Zakynthos je převážně hornatý. Nejvyšší hora se jmenuje Vrachionas a tyčí se do výšky 758 m nad mořem. Na západě ostrova najdeme vysoké skalnaté útesy, kdežto jihovýchod pokrývají spíše úrodné nížiny. Ostrov okouzluje turisty svými četnými zátokami s bílým pískem, vysokými útesy, tyrkysově zbarveným mořem, kopci hustě porostlými piniovými lesy, venkovskými horskými vesničkami a kláštery, ale také množstvím jeskynních komplexů.

Zdejší lidé se živí převážně turismem a zemědělstvím. Pěstuje se zde vinná réva, olivy, citrusové plody, mandle, ovoce a zelenina, rozinky, pistácie, fíky, oříšky. Rostou zde jasmíny, ibišky, orchideje a mnoho léčivých bylin a koření. Kvůli zdejší rozmanitosti přírody se ostrov také nazývá „Ostrov vůní“ nebo „Ostrov květů“. Svou poctu vzdal krásám tohoto ostrova také spisovatel Edgar Allan Poe v básni Sonet pro Zakynthos.

Kuriozitou ostrova je výskyt středomořské želvy Carety obecné. Ta se stala doslovem symbolem ostrova. Želvy kladou v zátoce Laganas přibližně tisíc vajíček ročně, ale díky prudkému nárůstu turistiky, se jejich počet neustále snižuje, a tak byly oploceny 14 km dlouhé úseky pláže, kam nemají turisté přístup. Dalším vzácným živočichem je tuleň středomořský, žijící na přilehlém ostrově Pelouzo, kam je také turistům přístup zakázán.

Hlavním městem ostrova je stejnojmenné město a přístav Zakynthos, nazývaný také Chora. Díky zemětřesení, které v letech 1515 – 1953 na Zakynthosu proběhlo, byla spousta památek zničena, ale mnoho z nich bylo opět obnoveno. Můžete navštívit Byzantské muzeum, Solomosovo muzeum, kostel Svatého Dionýsia (patrona ostrova), kostel Svatého Nikolaa z 16. století, kde jsou uloženy Dionýsovi ostatky, nejstarší stavbu na ostrově – klášter ve vesnici Anafonitria ze 14. století, zbytky starého hradu, vesničku Volines proslulou tradičními řemesly nebo vesnici Maries, pojmenovanou po Máří Magdaléně, která přinesla na ostrov křesťanství. Na západním pobřeží stojí jedna z nejznámějších jeskyní „Modrá jeskyně“  – „Blue Grotto“ s nádhernou azurovou vodou. U jihovýchodního pobřeží se nachází nejhlubší mořský příkop Středozemního moře, hluboký 4 000 až 5 000 metrů.

Pláže na Zakynthosu jsou většinou písčito-oblázkové a písčité. Všechny jsou obklopeny pestrou krajinou. Nejznámějšími jsou Argassi, Alykes, Alykanas, Banana, Gerakas, Kalamaki, Laganas proslavená již zmiňovanými želvami, Limni Keri, Navagio známá díky pašerácké lodi, Tsilivi, Planos a další. Mezi nejoblíbenější turistická letoviska patří Agios Sostis, Alikanas, Alykes, Amoudi, Argasi, Kalamaki, Laganas, Tsilivi nebo Vassilikos.

Zakynthos je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v Řecku. I přes četná zemětřesení a stále se rozvíjející turistický ruch si ostrov dokázal zachovat svou krásu a mnoho historických památek. Každý rok 24. srpna zde probíhají slavnosti nespoutaného veselí na oslavu boha Dionýsa.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Kefalonie Kefalonie
Chalkidiki Chalkidiki
Karpathos Karpathos
Tilos Tilos

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.