Lefkada

 

Tento řecký ostrov leží v Jónském souostroví mezi ostrovy Korfu a Kefalonie. Jeho rozloha je 356 km2, celková délka pobřeží činí 117 km. Lefkada má přibližně 23 000 obyvatel. Je součástí řecké prefektury a dělí se na dva kraje a šest okresů. Jeho název pochází z řeckého slova Lefkós, což v překladu znamená „bílý“. Zasloužil si ho díky charakteristickým bílým vápencovým skalám na jihu ostrova. Traduje se, že kdysi byl ostrov spojen s pevninou, avšak jeho první obyvatelé údajně  vykopali kolem kanál, a tak ostrov oddělili od pevniny.

Mys Dukato, který najdete na jihu ostrova, je také spojen s mnoha legendami. Podle jedné ze starověkých bájí z něj skočila známá antická básnířka Sapfó, a to díky nešťastné lásce k převozníkovi Phaonovi, který ji opustil. Toto místo bylo také považováno za vchod do Hádovy podzemní říše. Nyní zde stojí maják.

Na ostrov vede z pevniny zvedací most, a to do severní části přímo do města Lefkada (psáno též Lefkas). Lefkada je hlavním městem a obchodním centrem stejnojmenného ostrova. Leží na severu ostrova, v místě dřívějšího přírodního přístavu. Jde o relativně poklidné město s typickými barevnými dřevěnými domky.

Ostrov Lefkada je poměrně hornatý a pokrytý zelení, ostatně jako všechny Jónské ostrovy. Z modrého moře trčí vápencové skály s útesy porostlými bujnou vegetací. Rostou zde cypřiše, eukalypty, platany, duby, pivoňky, muškáty a ibišky. V údolích místní lidé pěstují olivy, vinnou révu, citrusové plody a zeleninu. Proslulé je místní červené víno a také kvalitní med nebo řecký sýr feta, vyráběný z mléka zdejších ovcí.

Pláže na Lefkadě jsou písčité i oblázkové a bývají považovány za nejkrásnější pláže v Řecku. Mezi nejznámější patří Megali Petra (Velké kameny), Evgiros, Kathisma, Avali, Pefkoulia, Milos (Větrný mlýn), Egremni, Agofilli a také Porto Katsiki (Kozí přístav), která se díky svým bělostným skalním převisům řadí mezi desítku nejkrásnějších pláží světa.

Za návštěvu stojí určitě hrad Santa Maura. Tato šestiboká středověká pevnost stojí na výběžku země o rozloze 45 m3, který vybíhá do Jónského moře v těsné blízkosti kanálu. Hrad byl postaven ve 14. století franským knížetem Ioannisem Orsiemem.

Známá je také vesnička Agios Nikitas. Tato tradiční rybářská osada leží na západním pobřeží mezi vrcholky hor v mírném svahu nad mořem. Najdete zde penziony, hotely a kavárničky obklopené spoustou zeleně. V okolí je několik krásných a především klidných pláží, které jsou ideální pro strávení poklidné dovolené.

Daleko rušnějším letoviskem je Nidri ležící na východním pobřeží. Místní obchody, bary a kavárny utichají až nad ránem. Nidri je stále oblíbenějším cílem turistů.

Vasiliki leží na jižním pobřeží Lefkady. Je proslulé především svými ideálními podmínkami pro surfing a windsurfing. Najdete zde oblázkové pláže, kavárny, taverny a obchůdky se spoustou suvenýrů. V blízkosti můžete také navštívit slavnou pláž Agiofilli, která je uzavřená mezi skalami. Traduje se, že právě na ostrově Vasiliki si vzal život řecký básník Sappho skokem z útesu, a to díky nenaplněné lásce k Phaoně.

Kolem Lefkady leží řada menších zalesněných ostrůvků, které stojí za to navštívit. Místní lidé jsou k turistům velmi přátelští. Navíc je můžete spatřit v tradičních řeckých krojích. Mezi nejznámější ostrůvky patří Meganissi, Skorpios, Madouri nebo Sparti.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Zakynthos Zakynthos
Kefalonie Kefalonie
Chalkidiki Chalkidiki
Karpathos Karpathos

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.