Řecký ostrov Kos, nazývaný také Hippokratův ostrov, leží v jihovýchodní části Egejského moře v souostroví Dodekanés (tzn. Dvanáctiostroví) blízko tureckého pobřeží na okraji Kosské zátoky. Je rozloha je 290 km2. Na délku měří přibližně 45 km, na šířku asi 10 km. Celková délka pobřeží je 112 km. Kos má přibližně 30 000 obyvatel. Kos je také správním centrem řecké provincie, která zahrnuje i malé ostrovy Nissyros, Giali, Pergoussa, Kandeliousa, Pahia a Strogili.
Ostrov Kos má velmi bohatou historii. Díky tomu se může pyšnit velkým množstvím památek z doby antiky až po novověk. V antice byl Kos městský stát a důležitý člen spolků řeckých měst. Později byl Kos pod nadvládou Římanů, Saracénů, Janovanů, Benátčanů, rytířů řádu svatého Jana, Turků. Od roku 1948 ostrov opět patří Řecku. Ostrov proslavil místní rodák, lékař a zakladatel medicíny Hippokrates. Jeho narození se datuje kolem roku 460 př.n.l. Na ostrově založil lékařskou školu, která se později stala největší zdravotní institucí starého Řecka – Asklepieion. Leží asi 4 km od hlavního města. V centru města se nachází známý památný platan, pod kterým podle tradice Hippokrates učil. Každý rok od července do sprna probíhá na Kosu tzv. Hippokratův festival, který nabízí mnoho kulturních akcí, např. koncerty řeckých skupin, starověká divadelní představení, ukázky tradičního i moderního tance a mnoho dalšího.
Krajina ostrova je převážně nížinná, pouze na jihu se táhne pohoří Díkeos, jehož nejvyšší hora Mt. Díkeos měří 685 m nad mořem. Ostrov je sopečného původu, proto je zde spoustu termálních pramenů. Avšak pouze jedny jsou přístupné, a to v Agios Fokas. Turisty lákájí na Kos především dlouhé písčité a oblázkové pláže, místní malé romantické vesničky, ale také velké množství historických památek. Místní pláže mají pozvolný vstup do moře a bývají obklopeny krásnou přírodou. Hlavním zdrojem příjmu obyvatel je turistický ruch a zemědělství. Pěstují se zde olivy, hrozny, mandle, fíky, rajčata, saláty, pšenice, kukuřice, víno i tabák. Těží se síra, mramor, vápenec a hnědé uhlí. Místní chovají krávy, ovce a kozy. Důležitou roli hraje také včelařství. Místní stále zachovávají tradiční řemesla jako například tkalcovství nebo hrnčířství.
Hlavním městem ostrova je stejnojmenné město Kos ležící na severovýchodním pobřeží ostrova. Má přibližně 12 000 obyvatel. Je hlavním kulturním a obchodním centrem a zároveň přístavem, ve kterém se nachází středověká pevnost Johanitů. Na náměstí Platia Eleftherias se nachází mešita Defterdar z 18. století. Většina místních antických památek byla odkryta po zemětřesení v roce 1933. Město nabízí širokou škálu možností nákupů v moderních obchodech i zábavu v místních barech, restauracích i tavernách. Dalšími známými městy jsou Kefalos (horská vesnička se zachovalým antickým divadlem a krásným rozhledem po souostroví), Marmari, Agios Fokas, Mastichari, Kardamena, Thermes, Tigaki, Lambi a další.
Kos je ideálním místem pro strávení klidné dovolené. Zdejší turistický ruch není v porovnání s ostatními řeckými ostrovy tak velký, proto si Kos udržel přirozený ráz krajiny. Výhodná poloha ostrova dává turistům možnost návštěvy dalších devíti okolních ostrovů během jednoho dne. Například ostrov Rhodos, ostrov Kalymnos a jeho malebná městečka, poutní ostrov Patmos a jeho věhlasný klášter a jeskyni apoštola Jana nebo ostrov Nissyros.