Tilos

Řecký ostrov Tilos leží mezi ostrovy Rhodos a Kos v Dodekanéském souostroví na jihovýchodě Řecka. Tomuto 14,5 km dlouhému a 8 km širokému ostrovu dominuje nejvyšší hora Profítis Ilías tyčící se do výšky 654 m nad mořem, ze které je krásný výhled na celý ostrov. Ostrov Tilos je poměrně hornatý, obklopený zelenou flórou.

V minulosti na ostrově vládli Minojci, Mykéňané, Dórové, Peršané, Saracéni, Rytíři řádu svatého Jana, Turci, Italové a Němci.

Ostrov Tilos je znám především díky svým četným archeologickým nálezům. Díky nálezům pozůstatků mamuta, jejichž původ se uvádí z období 4 000 let př.n.l., je ostrov přezdíván jako „ostrov mamutů“. Známá je především jeskyně Charkadio, jejíž nálezy jsou nyní vystaveny v místním muzeu.

Na tomto malém ostrově o velikosti přibližně 64 km2 žije mimo sezonu pouze kolem pětiset obyvatel a také v sezóně je zde minimální turistický ruch, který je tolik typický pro ostatní řecké ostrovy. Obživou pro místní obyvatele je rybolov a zemědělství. Dříve místní zemědělci pěstovali obilí. Dnes již toto zaniklo a na svazích se pasou kozy, které spásají místní vegetaci. Roste zde mnoho druhů bylin – heřmánek, tymián, šalvěj, mateřídouška a další. Podle starořecké báje se nejmladšímu synovi boha slunce Apolla zvanému Tilos podařilo právě díky místním bylinkám vyléčit svou těžce nemocnou matku. Místní fauna je bohatá především díky mnoha druhům ptáků.

Ostrov je rozdělen na hlavní město Megalo Chorio a dalších devět vesnic. Správní centrum Megalo Chorio bylo postaveno v 19. století na místě původního antického města Telos, na severovýchodě ostrova. V hlavním městě můžete navštívit velký zámek s dlouhou historií nebo sloní muzeum. Poblíž hlavního města leží dvě staré pevnosti. Mimo jiné je zde také spousta kapliček a muzeí, ve kterých můžete načerpat informace o historii ostrova.

Na jižním pobřeží a na místě původní středověké pevnosti stojí dnes město Livádhia, ekonomické centrum a zároveň největší přístav ostrova. Kromě obchodů a restaurací můžete využít také místní oblázkovou pláž nebo nedaleko vzdálené dvě pláže s červeným pískem.

Další vesničkou je Mikro Chorio. Ta je od druhé světové války opuštěná a to z důvodu vyschnutí zdroje pitné vody. Dnes zde můžete navštívit pouze malý klášter.

Dalším turistickým místem je klášter svatého Pandeleimona. Ten byl vybudován v 15. století a stojí na východní části ostrova. Svatý Pandeleimon byl lékařem císaře Galaria a patronem ostrova Tilos. Traduje se, že byl popraven z důvodu, že se odmítl vzdát křesťanské víry. Každý rok na konci července se v tomto klášteře koná slavnost na jeho počest.

Jednou z možností, jak tento ostrov navštívit, může být v rámci plavby lodí po ostrovech Egejského moře. Lodní výlet lze podniknout i individuálně. Tradičním ubytováním bývají místní bungalovy, které si lze pronajmout v průběhu celého roku na jakkoliv dlouhou dobu. Na Tilos jezdí pravidelná lodní linka z Pirea nebo z okolních ostrovů, např. Rhodos či Kos. Lze také využít místního letiště, ale tato možnost je poměrně finančně náročná.

Na místních písčitých a oblázkových plážích se lze utábořit. Např. na pláži Eristos nacházející se v zálibu, která je ideální pro vyznavače prázdných letovisek.  Nebo na oblázkové pláži Plaka.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Zakynthos Zakynthos
Kefalonie Kefalonie
Chalkidiki Chalkidiki
Karpathos Karpathos

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.