Karpathos

Ostrov Karpathos leží mezi ostrovy Kréta a Rhodos. Je druhým největším ostrovem Dodekanéského souostroví ležícího poblíž tureckých hranic. Jeho rozloha činí 301 km2. Je dlouhý přibližně 49 km a žije zde přes šest a půl tisíce stálých obyvatel. Dostupný je letadlem nebo trajektem z ostrova Rhodos. Karpathos si jako jeden z mála ostrovů ještě ponechal svůj původní ráz a nepodlehl zcela potřebám rostoucího turistického ruchu. Je tak ideálním místem ke strávení poklidné dovolené, spojené s odpočinkem a relaxací, bez zbytečného turistického ruchu. Nejsou zde žádná mohutná centra ani komplexy. Místo spíše vyzařuje typickou řeckou atmosféru.

Hlavním městem je Karpathos, místními nazýváno také Pigadia (znamenající v překladu „studna“). Leží na jihovýchodě ostrova a je největším městem, přístavem a zároveň obchodním a administrativním centrem celého ostrova. Centrum tvoří malá promenáda lemující moře, na které je několik obchůdků, restaurací a barů. Za návštěvu tu stojí zbytky křesťanské baziliky Agia Fotini, antická Akropole, hrobka v Poseidonově jeskyni nebo archeologické muzeum. Hlavním zdrojem příjmu místních obyvatel je převážně turistický ruch. Turistů si místní lidé velmi váží a chovají se k nim velmi mile a s úctou.

Oblíbeným turistickým místem je staročeská vesnička Olympos ležící na severu ostrova. Na tomto místě jakoby se zastavil čas. Místních zhruba tři sta obyvatel stále udržuje tradice, chodí v původních krojích, zpívají písně a říkadla, tančí, hrají hry. Vesnička je, co se týče hospodářství, zcela soběstačná. Místní dodržují středočeská řemesla. Vyšívají sukně, vyrábějí ručně boty, melou obilí ve větrných mlýnech a pečou chleba v pecích. Olympos je také označován za místo, kde vládnou ženy. Ty se starají o dům a hospodářství a většinou také dědí po rodičích majetek. Zatímco mladí muži odcházejí z Olymposu za studiem nebo za prací. Do Olymposu se lze dostat lodí a následně autobusem. Dalšími oblíbenými vesničkami jsou Aperi, Arkasa, Othos, Spoa, Messochori, Volada a další.

Další zajímavou vesničkou je Menetes, ta je položená ve skalách, nabízí tak krásný výhled na zátoku s hlavním městem Pigadia. K vidění tu jsou tradiční bílé domky, malé taverny, kostel Panny Marie, byzantský kostel Agios Mamas nebo archeologická sbírka.

Ostrovu Karpathos dominuje neporušená příroda, čisté moře, vysoké hory. Život je tu poklidný. Lidé pěstují vinnou révu a vyrábí sýry. Místní vegetace je tvořena převážně borovicovými lesy, cypřišovými a olivovými háji, pláněmi s mnoha druhy bylin a koření, vinicemi a ovocnými sady. Ostrov je plný kontrastů. Na jedné straně mu dominují příkré skály, útesy vyčnívající z moře. Na druhé straně je ostrov plný zeleně a je velmi úrodný. Severní část je poměrně hornatá s převážně holými skalami, většina vesniček je umístěna na kopcích.

Nejoblíbenějšími plážemi jsou Apella, Achata, Kyra Panagia, Damatria, Mikri Amopi, Agios Nicolaos, Agios Thoros, Diakoftis a další. Apella je dokonce označována za nejkrásnější pláž Středozemí. Většina pláží má hrubší písek nebo oblázky. Na své si zde přijdou i milovníci sportu. Jižní část ostrova nabízí ideální podmínky pro windsurfing a vodní lyžování, místní kopcovitá krajina a bohaté lesy nabádají k pěší turistice. Můžete si dokonce vybrat různé stupně obtížnosti turistiky, od poklidné procházky v lesích či na pobřeží, až po vysoké horské výstupy.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Zakynthos Zakynthos
Kefalonie Kefalonie
Chalkidiki Chalkidiki
Tilos Tilos

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2019 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.