Chalkidiki

Poloostrov Chalkidiki leží v severní části řecké pevniny, v jihovýchodní části kraje Střední Makedonie. Jeho tvar připomíná ruku se třemi prsty (tzv. poseidonův trojzubec), což jsou vlastně 3 výběžky vybíhající z pevniny do vod Egejského moře – Pallené (dnes Kassandra), Sithonia a Athos. Břehy poloostrova jsou omývány vodami právě Egejského moře.  Athos je však pro běžné turisty nepřístupný. Území poloostrova Athos je autonomním mnišským státem s velmi přísným režimem při udělování povolení vstupu na své území. Na území tak mohou vstoupit pouze dospělí muži se speciálním povolením. Ostatní musí poloostrov obdivovat pouze z lodní paluby. Místní mniši tak chrání toto jedinečné místo a jeho soukromí před západní civilizací.

Západní výběžek – Kassandra – je rušným a nejvíce navštěvovaným letoviskem. V přístavním městě Nea Moudania můžete navštívit dlouhou promenádu se spoustou obchůdků a kavárniček nebo také stejnojmennou písčitou pláž. Dalším známým letoviskem je Agios Mamas, ve kterém lze navštívit svatyni boha Dia a kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Prostřední výběžek – Sithonie – je klidnější. Nabízí turistům mnoho přírodních krás. K nejoblíbenějším plážím patří Kavourotripes, Vourvourou, Kastri, Agios Ioannis, Spathies, Elia, Paradissos. Z východního pobřeží Sithonie je krásný výhled na horu Athos.

Východní výběžek – Athos – je mnišskou republikou a vyznavačem ortodoxního křesťanství. Jak už jsme se zmínili, ostrov je veřejnosti nepřístupný. Výlet mohou turisté podniknout lodí podél pobřeží ostrova Athos. Z lodní paluby jsou dobře vidět kláštery umístěné na příkrých horských úbočích.

Chalkidiki je jedním z nejoblíbenějších rekreačních oblastí v Řecku. A to především díky více než pět set kilometrů dlouhému pobřeží s nádhernými písečnými plážemi pyšnící se oceněním modré vlajky a oblázkovým zátokám. Povrch poloostrova je poměrně hornatý a v jeho nitru lze objevit téměř neporušenou přírodu. Hory jsou pokryté hlubokými lesy, které lákají milovníky horské turistiky k vycházkám. Narazit lze často i na termální prameny, které na několika místech vyvěrají.

Hlavním městem je Polygyros, je umístěno přibližně uprostřed poloostrova. Prakticky celá oblast poloostrova Chalkidiky skýtá mnoho historických památek z dob Makedonské a Byzantské říše a z turecké nadvlády. Nejznámějšími a nejoblíbenějšími archeologickými nalezišti jsou Olynthos, Potidea, Stagira a Toroni. Oblíbené jsou také zdejší tradiční vesničky a jejich nezaměnitelná historická atmosféra.

Za návštěvu stojí také město Thessaloniki, známější pod jménem Soluň. Soluň je druhým největším řeckým městem. Najdete zde mnoho obchodů, ale také historických památek. Navštívit můžete i zábavní vodní park Waterland , archeologické muzeum, kostely nebo jeskyně či pravěké expozice. Město Porto Koufo je největším řeckým přírodním přístavem a vyhlášenou rybářskou oblastí. Nikiti – malá středověká vesnička s krásnými písčitými plážemi a historickým chrámem z 16. století. Ouranopolis neboli „Nebeské město“ obývají mniši. Je vstupní branou na Athos.

Chalkidiki proslavil také slavný řecký filosof a vychovatel Alexandra Makedonského Aristoteles, který se narodil v osadě Stageira ležící na východním pobřeží poloostrova Chalkidiki. Na jeho počest stojí na kraji osady Aristotelova mramorová socha. Z hlediska ekonomiky je poloostrov Chalkidiky především zemědělskou a rybářskou oblastí. Dnes je jedním ze zdrojů obživy pro místní obyvatele také turismus.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Zakynthos Zakynthos
Kefalonie Kefalonie
Karpathos Karpathos
Tilos Tilos

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.