Mají doplňky stravy na podporu očí smysl?

Trh nám nabízí mnoho doplňků stravy, které podporují to, či ono. Namáhané oči nejsou výjimkou a proto i na jejich posílení najdeme nemalé množství přípravků, ve kterých se na první pohled není snadné orientovat. Pojďme si tedy říci, na co si dávat pozor a co bychom od takového doplňku měli chtít.

Začněme u jídelníčku

Ještě před doplňky bychom si měli projít svůj vlastní jídelníček, jehož správné nastavení nám může zachovat dobrý zrak. Složkou s velice pozitivním dopadem na náš zrak je vitamín A, jehož dostatek najdeme, trochu nepřekvapivě, v mrkvi. Právě tato zelenina je pro své účinky vůči zrakovému orgánu asi nejznámější potravinou. Rozhodně ale není sama.

Chybět by neměla ani pravidelná dávka vajec, která jsou pro svůj lutein ve žloutcích a další významné aminokyseliny ve vejci dobrými pomocníky pro prevenci šedého zákalu. Sítnici zase ochrání látky v listové zelenině a buněčnou membránovou stavbu podpoří například porce tuňáka. Máte dostatek těchto potravin?

Čím tedy doplnit?

Nejen zmíněný vitamín A je užitečný pro správnou funkci očí. Vyhledávat bychom měli i doplňky obsahující vitamín B, který je pozitivním hybatelem při ochraně cévního zásobování sítnice a snižuje riziko onemocnění VPMD, známého jako makulární degenerace postihující lidi v pokročilém věku.

Skvělý partner i pro mnoho dalších oblastí, zrak nevyjímaje, je antioxidant v podobě vitamínu C, který v případě zrakového ústrojí působí proti vzniku šedého zákalu.

Často skloňované jsou také omega3 mastné kyseliny. Ty se podílejí při prevenci zmíněného onemocnění VPMD nebo zajišťují lepší odtok tekutiny nitrooční a tím snižují potenciální riziko vzniku zeleného zákalu.

Chybět by neměl ani vitamín E snižující riziko šedého zákalu. Látek je samozřejmě více a důležité jsou například i sloučeniny mající na svědomí lepší vstřebávání vitamínů. Je proto důležité řádně a podrobně číst etikety všech doplňků.

Zaměřte se na doporučené denní dávky, poměr látek a vitamínů obsažených v balení a také na to, jakou část doporučené denní dávky tím získáte. V tomto ohledu je občas méně ve výsledku více, protože obzvláště u vitamínu C máme občas tendence jeho dávkování hnát za denní limity. V takovém případě nám přebytek vitamínu nijak “nad rámec” nepomůže a pouze tělem projde zase pryč.

Když je potřeba

I přes všechnu snahu a prevenci se občasný SOS přípravek na rychlou úlevu při problémech se zrakem může hodit. Naším tipem jsou umělé slzy, které pomáhají nejen s hydratací nošených kontaktních čoček, ale i při vysoušení samotných očí v důsledku nestandardních podmínek jako jsou zakouřené prostory nebo pohyb v prašném prostředí.

V kategorii: Zdraví

Mohlo by Vás zajímat:

Znáte tzv. modrý čaj? Znáte tzv. modrý čaj?
Cestovní pojištění: Nezbytnost pro klidnou dovolenou Cestovní pojištění: Nezbytnost pro klidnou dovolenou
Objevte kouzlo prémiových olejů a delikates s Olivum.cz Objevte kouzlo prémiových olejů a delikates s Olivum.cz
Martin Zoubek | informace od Protikorupční linka .cz Martin Zoubek | informace od Protikorupční linka .cz

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.