Mnozí z nás považují doplňky stravy obsahující komplex vitamínů a minerálů za vhodný způsob, jak našemu tělu dopřát životně důležité látky a přispět tak ke zlepšení našeho zdraví. Nedávné studie amerických vědců však toto přesvědčení opakovaně vyvracejí. Kde je tedy pravda?
Podle studie zveřejněné v americkém lékařském žurnálu Annals of Internal Medicine nejen že užívání multivitaminů nečiní lidi zdravější, ale může přispívat i k pravému opaku. „Věříme, že případ je uzavřen – doplňování stravy dobře živených dospělých o vitamínové nebo minerální doplňky nemá žádný prokazatelný přínos a může být dokonce škodlivé,“ tvrdí autoři studie. „Tyto vitamíny by neměly být používány pro prevenci chronických onemocnění.“
Podobné výsledky zdaleka nejsou ojedinělými. Další nedávná studie pracovala s více než 350 000 subjekty a nezjistila žádný prokazatelný vliv na snížení rizika srdečních chorob a pouze minimální snížení rizika výskytu rakoviny, ovšem pouze u mužů. Spoluautor studie Dr. Edgar Miller prohlásil, že by lidé měli „přestat plýtvat penězi“ na multivitaminy a místo toho se zaměřit na „ovoce, zeleninu, ořechy, fazole, nízkotučné mléčné výrobky a podobné věci… cvičení by bylo pravděpodobně lepší využití peněz.“
Ke stejným závěrům došel i výbor expertů povolaný americkou vládou. Ten na základě 26 studií provedených mezi roky 2005 – 2013 konstatoval, že neexistují dostatečné důkazy o příznivém vlivu většiny multivitaminových doplňků na výskytu srdečních onemocnění nebo rakoviny. Naopak, vitamín E může ve skutečnosti přispívat k riziku vzniku rakoviny plic u kuřáků.
Část odborníků se závěry výzkumů nesouhlasí
Mnozí z odborníků však s takovými rezolutními závěry nesouhlasí. Mezi ně patří například MUDr. Karel Erben zabývající se biochemickým zdravím organismu. Jeho praxe prokázala, že podávání doplňků stravy s vitamíny B6 a B12 spolu s kyselinou listovou má výrazný vliv na snížení škodlivého homocysteinu v krvi pacientů. Mezi zastánce užívání vitamínů a minerálů v podobě doplňků stravy patří dokonce i odborníci, kteří se k ostatním produktům farmaceutických firem staví odmítavě.
Mezi jejich hlavní argumenty patří skutečnost, že vlivem kyselých dešťů klesá pH půdy. Z ní se proto do dešťové vody uvolňuje větší počet minerálů, které vlivem gravitace unikají mimo dosah kořenů rostlin. To je důvodem, proč současná zelenina, ovoce či obiloviny postrádají dostatek přirozených minerálů a vitamínů. Užitkové rostliny tak ztrácejí velkou část své výživové hodnoty a ta poté chybí i lidskému tělu. Užívání multivitaminových přípravků se tak jeví jako náhradní řešení.
Jak se vypořádat se zdánlivým rozporem
Nežijeme v černobílém světě, proto i tento problém nemá jednoznačné řešení. O snížení výživové hodnoty užitkových rostlin se mezi odbornou veřejností diskutuje již řadu let. Pochybovat nelze ani o tom, že pomocí doplňků stravy lze některé životně důležité látky doplnit. Neměli bychom to však s nimi přehánět, neboť našemu tělu dodávají vitamíny a minerály v anorganické podobě, což může při dlouhodobě větších dávkách způsobovat problémy.
Mnohem smysluplnější se jeví laboratorní zjištění konkrétních deficitů a jejich dorovnávání formou konkrétních prvků. Proces by měl probíhat na základě dostatku informací. Řada minerálů se například v těle vstřebává pouze ve správném poměru s jinými minerály, jiné prvky či vitamíny naopak působí proti sobě, což složení multivitaminových doplňků ne vždy reflektuje.
V jednom však mají zmiňované americké průzkumy bezpochyby pravdu. Nevzdáme-li se svých škodlivých stravovacích návyků a přidáme-li k nim ještě dnes tolik běžný stres a nedostatek spánku, užívání multivitaminů nás před civilizačními chorobami opravdu neochrání.
Foto: Freedigitalphotos.net