Plavky od A do Z

V souvislosti s plavkami můžeme narazit na velké množství výrazů a odborných termínů. Pojďme si v krátkosti představit nejčastější z nich, a začneme hezky podle abecedy.

A

Absorpční vlastnosti

Schopnost materiálu vstřebávat a odpařovat vlhkost a pot. Využívané u funkčního prádla a sportovního oblečení.

Anthracite

Anglické označení pro antracitovou, tedy tmavošedou barvu.
Azur. Azurová barva. Odstín modré barvy typický pro zabarvení moře anebo nebe.

B

Balconette podprsenka

Oblíbený střih podprsenky ideální do triček, topů a šatů s hlubším výstřihem. Nevyztužená dvouvrstvá podprsenka s kosticí, jejímž prvořadým účelem je pozvednutí prsou a vytvoření neodolatelného dekoltu. Hladké švy ve tvaru I krásně tvarují prsa a zároveň jim poskytují optimální podporu. Ramínka jsou našita dál od sebe, aby byla pod topy či šaty dokonale neviditelná.

Bandeau střih

Bandážový střih. Populární střih podprsenek především při výběru plavek. U spodního prádla je bandážový střih spíše výjimkou. Můžete si vybrat z typů s výztuží i z nevyztužených, s ramínky, vázáním kolem krku či úplně bez nich. Podprsenka se typicky zavazuje na zádech.

Bikiny

Dvoudílné dámské plavky střihy podobné spodnímu prádlu, skládající se tedy z podprsenky (horního dílu) a kalhotek (spodního dílu). Rozdíl je v použitých materiálech, které reflektují odlišné nároky, které jsou na plavky kladeny ve vodním prostředí. Na trhu najdeme množství střihů a častokrát i možnost jejich kombinování dle typu postavy.

Bokové kalhotky

Kalhotky se sníženým pasem. Obepínají boky, ale nestahují je, jsou proto velmi oblíbené díky své pohodlnosti při nošení.

Bordeaux

Mezinárodní označení bordové, temně rudé barvy.

Boxerky

Střihově jde o šortky s kratší nebo delší nohavičkou z pružného materiálu obepínajícího tělo. V pase většinou staženy gumou. Současný trh se spodním prádlem nabízí obrovské množství barevných kombinací a vzorů. Použití materiálů je uzpůsobeno podle účelu nošení.

Bra

Anglicky podprsenka. Součást dámského spodního prádla anebo plavek sloužící k zahalení, podpoře, zvýraznění nebo modelaci tvaru a velikosti prsů. Velikost podprsenky určuje obvod měřený přes prsa a pod prsy. Střihy podprsenky se řídí dle tvaru a velikosti poprsí, efektu, který chceme dosáhnout a dle účelu jejího nošení. Typická podprsenka sestává z vyztužených či nevyztužených košíčků, pružného obvodu, zapínání na háčky na zádech nebo mezi košíčky a ramínek.

Brazilská tanga

Střih kalhotek, kde zadní část je užší než u klasických kalhotek, ale širší než je tomu u tang. Populární střih u bikin, postarají se totižto o váš opálený zadeček.

Briefs

Mezinárodní výraz pro klasický střih kalhotek. Jde o dámské spodní prádlo. Klasické kalhotky typicky zakrývají klín, oblast třísel a celý zadeček. Střihy se liší ve vykrojení, spojích na bocích a ve výšce kalhotek. Kromě každodenního nošení se vyrábí i funkční kalhotky určené speciálně pro sport, tanec či jiné aktivity.

C

Champagne

Mezinárodní výraz pro barvu šampaňského, tedy jemné odstíny béžové, zlatavé a smetanové.

Coral

Anglické označení korálově-červené barvy.

D

Dekolt

Část ženského těla zahrnující oblast hrudníku a poprsí. Typicky označení viditelné části hrudníku při nošení topů s výstřihem.

E

Elastan

Elastan je elastický polyuretan, který má vlastnosti jako gumička (příze se dá oproti původní délce natáhnout 3 až 7krát). Jak už napovídá sám název, jde o velmi elastické vlákno, které se často přidává jako příměs do látek v kombinaci s bavlnou, polyesterem, hedvábím atd. Materiál je také vysoce odolný vůči mořské soli a světlu, lze jej použít na výrobu punčochového zboží, plavek, manžet, sportovního oblečení. Nejrozšířenějšími obchodními názvy jsou Lycra (DuPont), Spandex (DuPont) a Dorlastan (Bayer).

F

Froté

Smyčková tkanina. Je trojrozměrnou textilií, kde třetí rozměr tvoří kličky z osnovních nití nad anebo pod plochou základní tkaniny. Vyrábí se skoro výhradně z bavlněných přízí. Materiál má vynikající savost, i proto se z něj šijí převážně ručníky, osušky a plážové oblečení.

Full Cup

Podprsenka vytvořena pro podporu plnějšího poprsí. Výborně padnoucí střih s kosticemi podprsenky zajistí velkému poprsí nezbytný komfort a zároveň perfektní oporu. Součástí jsou široká nastavitelná ramínka pro ještě větší pohodlí při nošení.

Full Shaper

Podprsenka vytvořena pro podporu a tvarování plnějšího poprsí. Výborně padnoucí střih s kosticemi podprsenky zajistí velkému poprsí nezbytný komfort a zároveň perfektní oporu. Součástí jsou široká nastavitelná ramínka pro ještě větší pohodlí při nošení.

G

G-String

Typ kalhotek střihu tanga. Jejich plochu tvoří jen velmi malé množství látky, typicky drobný trojúhelníček vepředu. Zadní část a boční spoje pak tvoří jenom tenoučké šňůrky.

H

Hipster

Francouzské kalhotky. Střihem srovnatelné s bokovými kalhotkami s kratší anebo delší nohavičkou. Na rozdíl od bokových jsou však francouzské kalhotky z větší části šity z krajky.

Hipster String

Francouzské kalhotky šité z krajky s úzkým zadním dílem.
Hypoalergennost. Jde o odolnost materiálu či výrobku vůči mikroorganizmům způsobujícím alergie, chronické záněty dýchacích cest, ekzémy a záněty spojivek (roztoče, střevní bacily, stafylokoky atd.). Rozšířena zejména u lůžkovin, spodního a funkčního prádla.

I

Indigo

Temně modrá barva s odstíny fialové.

Ivory

Barva slonové kosti.

J

K

Kalhotky

Součást dámského spodního prádla a plavek. Zakrývají klín, třísla a podle střihu i zadeček. Nohavičky buď nemají anebo je mají velice krátké. Střihy dělíme podle míry zakrytí zadečku, výšky sedu a šířky po stranách.

Koral

Korálově-červená barva.

Kostice

Kovový anebo plastový proužek ve tvaru půlměsíce, který určuje tvar a zaoblení košíčku podprsenky. Je všitý na spodní straně podprsenky a udržuje podprsenku „na svém místě“.

Košíčky

Košíčky jsou hlavní součástí každé podprsenky. Jsou ušity tak, aby kopírovali tvar poprsí, a slouží k jeho podpoře. Můžou být nevyztužené i s výztuží (plněné gelem anebo molitanem).

L

Lycra®

Obchodní název firmy DuPont pro elastan. Jde o velmi elastické vlákno, které se často přidává jako příměs do látek v kombinaci s bavlnou, polyesterem, hedvábím atd. Využívá se na výrobu punčochového zboží, manžet, sportovního oblečení.

M

Měření obvodu

Míry postavy – důležité pro určení odpovídající velikosti prádla a oblečení.

Mikrovlákno

Mikrovlákno je syntetické textilní vlákno jemnější než 1 DEN. Výrobky z něj odpuzují vlhkost a chlad, velké množství pórů ve výrobku umožňuje snadné odpařování nežádoucí vlhkosti a potu. Materiál je lehký, jeho vzhled a omak se podobá výrobkům z přírodního hedvábí. Povrch je odolný proti žmolkování a praním a čištěním neztrácí své pozitivní vlastnosti.

Míry postavy

Důležité pro určení odpovídající velikosti prádla a oblečení. Měří se šíře ramen, šíře a obvod hrudníku, obvod přes prsa, pod prsy, obvod pasu, boků, stehen, délka rukávů, nohou atd.

Monokiny

Řadíme k jednodílným plavkám. Na rozdíl od nich jsou však různě prostřiženy, rafinovaně tak odhalují bříško a záda.

Multiway podprsenka

Variabilní podprsenka, která své majitelce nabízí více možností využití. Má odepínací ramínka, dá se tedy nosit bez nich, klasicky, s ramínky křížem přes záda, kolem krku.
Multiway ramínka. Variabilní anebo taky odepínací ramínka, které své nositelce poskytují širokou škálu způsobů, jak je může nosit: klasicky, křížem přes záda, kolem krku, …

N

Nastavitelná ramínka

Nastavitelná (regulovatelná) ramínka bývají součástí podprsenek, tílek a košilek. Slouží k regulaci a správnému nošení podprsenky.

No-Wire Bra

Podprsenka bez kostice.

Nylon

Materiál nylon řadíme k polyamidovým vláknům. Díky své vysoké pevnosti v tahu a pružnosti si našel velkou oblibu v oděvním (punčochy, sportovní oděvy), sportovním (padáky, sítě) a technickém průmyslu (koberce a podlahové krytiny, provazy, lana).

O

Obvod boků

Jedna z měr postavy. Obvod boků měříme krejčovským metrem v nejširší části pánve. Metr se nesmí převěšovat, musí být rovnoběžně s podlahou.

Obvod hrudníku

Jedna z měr postavy. Měříme krejčovským metrem v nejširší části hrudníku. Metr se nesmí převěšovat, musí být rovnoběžně s podlahou.

Obvod pod prsy

Nezbytná míra pro určení velikosti podprsenky. Při měření obvodu pod prsy stůjte rovně s rukama volně podél těla. Měřte těsně pod prsy, metr se nesmí převěšovat, musí být rovnoběžně s podlahou.

Obvod přes prsa

Nezbytná míra pro určení velikosti podprsenky. Při měření obvodu přes prsa stůjte rovně s rukama volně podél těla. Měřte přes nejplnější část prsou, metr se nesmí převěšovat, musí být rovnoběžně s podlahou.

P

Padded

Podprsenka s výztuží a kosticí, která se postará o perfektní plnější dekolt a krásně tvarované prsa. Přirozený vzhled zajišťují švy ve tvaru I, které se perfektně přizpůsobí tvaru poprsí. Samozřejmostí jsou nastavitelná ramínka.

Panties

Anglicky kalhotky.

Panty

Anglicky kalhotky.

Pareo

Dámský šátek s mnohostranným využitím, taky známý jako sarong. Perfektní doplněk na léto i zimu – poslouží jako doplněk „outfitu“, šála, šaty anebo sukýnka. Vše záleží na způsobu uvázání.

Plavkovina

Oděvní materiál vhodný na šití plavek. Musí splňovat jiné nároky, než běžně užívané materiály, např. musí být elastický, odolný vůči působení slunečnímu záření, chlóru, soli.

Plunge

Podprsenka, jejímž účelem je pozvednout prsa tak, aby vypadaly plnější a větší. Váš dekolt udělá nepřehlédnutelným především díky hladkým švům ve tvaru T a vycpávkám ve spodní straně košíčků, které jsou většinou vyjímatelné. S vytvarovanou kosticí.

Podprsenka

Součást dámského spodního prádla anebo plavek sloužící k zahalení, podpoře, zvýraznění nebo modelaci tvaru a velikosti prsů. Velikost podprsenky určuje obvod měřený přes prsa a pod prsy. Střihy podprsenky se řídí dle tvaru a velikosti poprsí, efektu, který chceme dosáhnout a dle účelu jejího nošení. Typická podprsenka sestává z vyztužených či nevyztužených košíčků, pružného obvodu, zapínání na háčky na zádech nebo mezi košíčky a ramínek.

Polyamid

Výchozím materiálem pro vznik polyamidových vláken je ropa. Patří k nim známý nylon a silon. Charakteristickými vlastnostmi jsou lehkost, velká pružnost, odolnost vůči oděru, pevnost, nenáročnost na údržbu. Jsou součástí především oděvního průmyslu (punčochové zboží, sportovní oděvy), technických odvětví (lana, sítě, filtry) a vyrábějí se z nich podlahoviny.

Polyester

Výchozím materiálem pro vznik polyesterových vláken je ropa. Materiál je rezistentní vůči světlu, povětrnostním podmínkám a mikroorganizmům, rychle se suší. Tkaniny ze směsí s polyesterem jsou lehčí, méně mačkavé, pevnější a trvanlivější. Z polyesterových vláken je např. umělé hedvábí, satén, mikrovlákna atd.

Přírodní materiál

Pochází a je získáván z přírodních zdrojů, např. bavlna, přírodní hedvábí, bambusové vlákno, konopné vlákno, len.

Purple

Anglicky fialová barva.

Push Up Bra

Nejoblíbenější typ podprsenek obzvláště u mladé generace. Jejím účelem je pozvednout prsa tak, aby vypadala plnější a větší. Váš dekolt udělá nepřehlédnutelným především díky hladkým švům ve tvaru T a vycpávkám ve spodní straně košíčků, které dokážou opticky zvětšit prsa častokrát i o dvě velikosti. S vytvarovanou kosticí.

Q

R

Rayon

Rayon patří k regenerovaným celulózovým vláknům, je tedy částečně přírodního původu. Vlákno dokáže napodobit materiály jako hedvábí, vlna, len, bavlna; je jemné, lesklé, měkké, pohodlné a má výborné absorpční vlastnosti. Do skupiny vláken s názvem Rayon řadíme i Modal nebo Tencel.

Regulovatelná ramínka

Regulovatelná (nastavitelná) ramínka bývají součástí podprsenek, tílek a košilek. Slouží k regulaci a správnému nošení podprsenky.

S

Sarong

Dámský šátek s mnohostranným využitím, taky známý jako pareo. Perfektní doplněk na léto i zimu – poslouží jako doplněk „outfitu“, šála, šaty anebo sukýnka. Vše záleží na způsobu uvázání.

Shorts

Anglicky šortky, kraťasy.

Skin

Anglický výraz pro barvu identickou s barvou těla.

Slipy

Pánské spodní prádlo anebo střih plavek, které má střih bez nohaviček a je v přední části anatomicky tvarováno.

Spandex

Obchodní značka firmy DuPont pro elastan. Jak už napovídá sám název, jde o velmi elastické vlákno, které se často přidává jako příměs do látek v kombinaci s bavlnou, polyesterem, hedvábím atd. Materiál je také vysoce odolný vůči mořské soli a světlu, lze jej použít na výrobu punčochového zboží, plavek, manžet, sportovního oblečení.

Stay Up Bra

Samodržící tvarovaná podprsenka, kterou můžete používat s ramínky či bez nich. Silikonové proužky na spodní i vrchní straně obvodu spolehlivě drží podprsenku na místě i v případě, že jste majitelkou plnějšího dekoltu. Na výběr spousta různých střihů: bezešvé, vyztužené, push-up anebo bandeau.

Strapless Bra

Samodržící tvarovaná podprsenka, kterou můžete používat s ramínky či bez nich. Silikonové proužky na spodní i vrchní straně obvodu spolehlivě drží podprsenku na místě i v případě, že jste majitelkou plnějšího dekoltu. Na výběr spousta různých střihů: bezešvé, vyztužené, push-up anebo bandeau.

String

Anglické označení pro kalhotky střihu tanga s velmi úzkou zadní částí.

String Low

Anglické označení pro kalhotky střihu tanga s velmi úzkou zadní částí. Mají nižší sed, aby „nečouhali“ ani z bederních kalhot.

String Tanga

Označení pro kalhotky střihu tanga s velmi úzkým zadním dílem. Mnohdy jsou na bocích spojena pouze tenkými šňůrkami.

Syntetický materiál

Umělý materiál, na výrobu kterého se nepoužívají přírodní vlákna (např. polyester, polyamid).

Šev

Spoj dvou kusů látky.

T

T-Shirt

Anglicky tričko.

T-String

Typ kalhotek střihu tanga. Jejich plochu tvoří jen velmi malé množství látky, typicky drobný trojúhelníček vepředu. Zadní část a boční spoje pak tvoří jenom tenoučké šňůrky.

Tactel®

Při výrobě tohoto materiálu je použito velmi lehkých, jemných, vzdušných a měkkých vláken s vlastností ochrany těla před přehřátím. Velmi dobře absorbuje vlhkost a schne. Díky finální mačkavé úpravě se stává nenáročný na údržbu, příjemně se nosí, je tvarově stálý a hlavně prodyšný.

Tai

Anglický výraz pro kalhotky klasického střihu. Typicky zakrývají klín, oblast třísel a celý zadeček. Střihy se liší ve vykrojení, spojích na bocích a ve výšce kalhotek. Kromě každodenního nošení se vyrábí i funkční kalhotky určené speciálně pro sport, tanec či jiné aktivity.

Tai Extension

Kalhotky klasického střihu. Ve vrchní části mají našitý variabilní proužek látky, který schová větší bříško.

Tai Tanga

Kalhotky klasického střihu na bocích spojeny jenom tenkými šňůrkami.

Tanga

Střih kalhotek s velmi úzkou zadní částí.

Tankiny

Hit posledních sezón mezi střihy plavek. Jde o dvoudílné plavky, kde vrchní díl je střižen jako tílko s všitou podprsenkou, spodní díl má střih klasických kalhotek.

Thong

Anglický výraz pro kalhotky střihu tanga s velmi úzkým zadním dílem.

Top

Tílko se špagetovými anebo širšími ramínky.

Trenýrky / Trenky

Pánské spodní prádlo volnějšího střihu s nohavičkami.

Triangle Bra

Nejrozšířenější typ plavkových podprsenek, který si získal obrovskou oblibu mezi mladými ženami. Klasická bikiny podprsenka s trojúhelníkovými košíčky typicky bez výztuže anebo jen s velmi jemným vyztužením košíčků. Ideální především pro majitelky menšího poprsí. Vázání většinou pomocí šňůrek kolem krku a na zádech.

Trunk

Anglický výraz pro boxerky. Pánské spodní prádlo, střihově jde o šortky s kratší nebo delší nohavičkou z pružného materiálu obepínajícího tělo. V pase většinou staženy gumou. Současný trh se spodním prádlem nabízí obrovské množství barevných kombinací a vzorů. Použití materiálů je uzpůsobeno podle účelu nošení.

Turquoise

Anglicky tyrkysová barva.

U

Umělá vlákna

Syntetický materiál, na výrobu kterého se nepoužívají přírodní vlákna (např. polyester, polyamid).

V

Variabilní ramínka

Multiway anebo taky odepínací ramínka, které své nositelce poskytují širokou škálu způsobů, jak je může nosit: klasicky, křížem přes záda, kolem krku, …

Violet

Anglicky fialová barva.

Viskóza

Jde o vlákno z regenerované celulózy, které bylo vytvořeno jako náhrada za přírodní hedvábí, vlnu a bavlnu. Výrobky z viskózového vlákna mají příjemný omak, dobrou savost a nemačkavost. Nevýhodou je, že se při vyšších teplotách snadno sráží a nejsou odolné proti biologickým vlivům. Používá se jako příměs u svrchních oděvů.

Vložky do podprsenky

Jde o polštářky (z molitanu anebo gelu) sloužící ke zvětšení objemu a tvarování prsou. Najdeme je všité do podprsenek, odnímatelné i jako samostatný doplněk.

Vycpávka

Jde o polštářky (z molitanu anebo gelu) sloužící ke zvětšení objemu a tvarování prsou. Najdeme je všité do podprsenek, odnímatelné i jako samostatný doplněk.

Výztuž

Výplň košíčků podprsenky, většinou z molitanu anebo gelu.

W

Wireless Bra

Podprsenka bez kostice.

Wonderbra

„Zázračná podprsenka“ – označení pro podprsenky se speciální stavbou košíčků, které zvýrazňují a formují dekolt a přidávají prsům na objemu.

V kategorii: Krása, Zajímavosti

Mohlo by Vás zajímat:

Teambuilding v Action Parku Praha Teambuilding v Action Parku Praha
Fotovoltaika pro úsporu financí Fotovoltaika pro úsporu financí
Jak ušetřit na nákupu počítače a přitom zachovat kvalitu Jak ušetřit na nákupu počítače a přitom zachovat kvalitu
Vyznáte se v kávě? Vyznáte se v kávě?

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.