Jak chovat morče

Morčata mohou do rodiny přinést spoustu radosti, vyžadují však jen málo péče oproti jiným domácím zvířátkům. Je proto možné doporučit tyto hlodavce k chování i menším dětem, kterým díky tomu nebudete muset tolik pomáhat. V textu, který následuje, najdete základní rady, jak morče chovat. Je přeci jasné, že přeci jen nějakou péči – i tak nenáročný tvor jako morče – vyžaduje.

Na začátek je nutné si objasnit, zda je morče skutečně tím pravým stvořením pro vás. Co se od něj dá očekávat? Jedná se o klidné zvíře, které vyžaduje život v páru, příp. více jedincích. Pokud budete chtít chovat morče samotáře, je třeba počítat s tím, že bude vyžadovat více péče a mazlení. Můžete očekávat roztomilé zvíře, které bude pískat při každém otevření ledničky, které je věčně hladové, ale také velmi vděčné za cokoliv, co dostane. Nejedná se o zrovna inteligentní tvory. Nemůžete tedy očekávat, že se naučí nějakým kouskům, či že se naučí chodit na malou či velkou potřebu na jedno místo. V této živočišné říši je mnohem učenlivějším tvorem potkan. Morče vám bude skvělým společníkem ve chvílích smutku, dlouhou dobu vydrží sedět pokojně na klíně nebo s vámi ležet pod peřinou. Můžete nechat morče volně běhat po pokoji. Ale pozor! Je to hlodavec. A jejich přirozeností je ohlodávání všeho možného i nemožného.

Existuje několik věcí, které jsou pro chov morčat nezbytné. V prvé řadě je to klec nebo skleněné akvárium dostatečné velikosti. Jedno morče není tak prostorově náročné jako celý chov. I tak by ale nemělo obývat komůrku, kde se sotva posadí, lehne nebo popojde pár kroků. Ideální by bylo aby jeden tvor měl klec o délce alespoň sedmdesát centimetrů. A čím více tvorů budete chovat, úměrně tomu budete muset zvětšit prostor. Doporučujeme chovat morče v kleci, jen tak se vám s ním bude dobře interagovat a mříže klece zvířeti poslouží jako opěrky pro nohy, případně si o mříže může brousit zuby.

Nejčastěji se morče chová v hoblinové podestýlce. K dostání jsou však také různé granule, jejich pořizovací náklady jsou však vyšší a propastné rozdíly v jejich savé schopnosti nenajdete. Hobliny se obvykle dají koupit za 20 – 35 korun. Efektivní je poprosit nějakého truhláře, že ho budete zbavovat jeho odpadu. Hobliny je vhodné podložit v kleci novinami. Podestýlku je třeba pravidelně měnit, nejdéle přibližně po týdnu. Při výměně hoblin je vhodné klec důkladně vymýt vodou a jednou za čas desinfekce. Po takovém zásahu je však dobré počkat, dokud zápach desinfekce úplně nevyvane a až pak dát zvíře zpět do klece.

Klec a podestýlka – to je základ. Rozhodně nesmíme ale zapomenout na domeček! Nezáleží na tom, zda pořídíte nějaký pěkný ze zverimexu, nebo to bude jen obyčejná krabice od bot, do které jen vyříznete vchod. Každé morče potřebuje mít místo pro nerušený odpočinek a kde se může bezpečně schovat. Je to sice jen zvíře, ale i to potřebuje svůj klid.

Nesmíme zapomenout ani na napáječku a misku na krmivo. Malá morčátka pít z napáječky neumí, ale musí se to co nejdříve naučit. Než se to ale naučí, je dobré jim dát do klece, kromě misky s krmením, i misku s vodou. Některým morčatům budete možná muset trochu pomoci v tom, aby se naučili napáječku používat, ale časem to určitě zvládne.

Ve zverimexech se prodávají doplňky stravy pro morčata, jako je kolečko soli nebo kostka vápníku. Tyto věci používají morčata k pilování zubů. Rostou jim totiž neustále a právě ohlodáváním tvrdých věcí si je obrušují.

Je čas povědět si, co vlastně takové morče jí. Základem jejich jídelníčku je rozhodně seno – to by měly morčata mít k dispozici neustále. Seno jim dodá živiny, morčata se ho nepřejí, nevadí, když ho zkonzumují velké množství. Morčata jsou od přírody tak nastavená, že musí mít něco ve svém trávícím traktu. Proto jsou tak žravá a tolik piští, když mají hlad. Svůj trávicí trakt totiž musí neustále udržovat v činnosti, jinak jim hrozí nevratné změny na játrech.

Nelze však morče krmit výhradně senem. Kromě sena by měla morčata dostávat také krmné směsi, které se skládají z různých druhů obilovin, granulí a semínek. Záleží jen na vás, jak luxusně chcete své morče krmit. Základní směsi, ale naprosto dostačující, vyjdou na zhruba třicet korun za kilo, za ty speciální, které obsahují nějaké ty dobroty navíc, si budete muset trochu připlatit.

Lepší než zbytečné připlácení za krmné směsi je investovat do čerstvé zeleniny a ovoce. To mají morčata velmi rády. Milují okurky, mrkve, jablka, saláty, potěší je všechny možné odřezky, které při zpracování zeleniny vznikají. Nepohrdnou totiž ani stopkou od jablka, hrušky nebo hroznového vína, pustí se směle do jádřince papriky, pojede jim kedluben samotný i jeho slupka a listy, stejně jako natě mrkví nebo lístky ředkviček. V experimentování s ovocem a zeleninou máte v podstatě volnou ruku, hlavním soudcem je zde pak morče samo. Něco sní a něco již ne. Morče lze ale navyknout třeba i na pomeranč či mandarinku nebo banán včetně banánové slupky. U banánů ale vždy dbejte na to, aby jej morče nedostalo moc velký kus a nedávejte mu ho pravidelně. Jdou totiž velmi kalorické a morče by po nich mohlo poněkud nabrat na váze. Na druhou stranu –  okurka či meloun, to je samá voda a morčeti rozhodně neublíží.

V letních měsících může morče dostávat takřka neomezený přísun čerstvé trávy, pampelišek i jejich listů, větviček na okusování atd. Moče uvítá i tvrdý chléb (dobrý na broušení zubů). Část pečiva sní, ale určitě to není z hladu.

Chcete-li si pořídit více morčat, doporučujeme vybrat si dvě samice. Lépe se snášejí a také se lépe spřátelí. Budete-li mít dva samce, v dospívání se začnou pošťuchovat a prát. Dospělí samci se spolu v jednom výběhu nesnesou, vzájemně by si mohli velmi vážně ublížit.

Pokud si pořídíte pár samec – samice, počítejte s tím, že se budou velmi rychle množit. Samice může vrhnout až čtyřikrát do roka a jen málokdy jen jedno mládě. Spočítejte si, jakou geometrickou řadou se bude váš chov rozrůstat a dobře si všechno promyslete. Včetně toho, zda budete mít pro mláďata odbyt. Také pamatujte na to, že samici opakovaná březost škodí a velmi ji to vyčerpává. To může v konečném důsledku vést až k její smrti. A to přeci nechcete.

Morče se podle běžně dostupných údajů dožívá tří až pěti let. Jsou však případy – a poměrně časté – že se morčata dožívají osmi i více let. Pří výběru morčete je dobré být velmi opatrný a mládě si velmi pečlivě prohlédnout. Zvířátko musí v kleci zverimexu pobíhat, jíst, pít. Nekupujte „outsidera“, který jen sedí v koutě a nic nedělá. Ač vám ho může přijít líto, to, že se straní zbytku kolektivu, něco značí.

Chovat morčata můžete i venku. Je však dobré pohlídat si, zda vám morče nemůže utéci. Ač vypadá nemotorně, dovede velmi rychle utíkat. A na svém útěku má tendenci zalézat do míst, s kterých se velmi špatně doluje. Je také třeba je pomocí speciálních repelentů chránit před klíšťaty a dalšími parazity.

Toto je k základním pravidlům o starání se o morče všechno. Pokud si koupíte chovatelskou příručku, kterých dnešní trh s knihami nabízí nespočet, dozvíte se určitě ještě mnoho dalších, doplňujících informací, včetně návodu na to, jak morčeti například zastřihávat nehty. To se bez obrazové přílohy jen těžce popisuje, proto vás odkazuji na odbornou literaturu. Dozvíte se v ní také o nejběžnějších nemocech těchto hlodavců nebo o březosti a oplodnění morčecích samic. V každém případě pak pamatujte, že morčata jsou krásná, přítulná, klidná a vděčná zvířátka toužící po vaší lásce a ruce vždy hotové k pohlazení. Přeji vám, aby vaše chvíle společné právě s tímto domácím mazlíčkem byly ty nejhezčí hodiny vašeho běžného dne a přeji nejinak i to, aby bylo vaše morče zdravé a těšilo vás co nejdelší dobu!

V kategorii: Domácnost, Volný čas Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

„Mami, kup mi zvířátko!“ „Mami, kup mi zvířátko!“

5 Responses "Jak chovat morče"

  1. gita napsal:

    Je to pravda tak ahoj.

  2. gita napsal:

    Jo Je To pravda

  3. gita napsal:

    Je to strašná pravda že tohle morče dělá protože mam stanici chs bílá lilie a je toho moc ale stejně ne nevadí protože morcatka jsou pro me nejlepší zvířátko a to když uvidim samotní morče tak ho vezmu do ruky a mazlit ho a vezmuho k sobě a proto mam víc nez
    21 morcatka tak to je můj komentář….

  4. ANELÍS 18 napsal:

    A nebo si to vyjedete na internetu a tam taky něco bude …když nic nenajde tak se poraďte z někým kdo ma s nimi zkušenosti

  5. ANELÍS 18 napsal:

    Hm celkem ujde -_-

    Ale raději bych vám doporučovala nějakou příručku o morčatech (jak chovat Morče) budete tam mít všechno popsaný čím se živý ATD. =)

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.