Dalmácie

Pokud bychom se rozhodli Chorvatsko rozčlenit na důležitá turistická místa, Dalmácie bezpochyby bude patřit mezi ně. Tato provincie, co se týče zeměpisného hlediska, z části příslušící také Černé hoře, se rozprostírá de facto podél celého východního jadranského pobřeží. Její turistická popularita je obrovská. S ohledem na to, že jde o velice hornaté území, kterým protéká pouze jediná řeka, co je úrodná jen na malém počtu míst, představuje cestovní ruch základní příjem pro většinu měst. Charakteristická je i díky svým významným ostrovům. Nejznámější se jmenují Brač, Hvar, či Korčula. Jimi Dalmácie proslula.

Severní Dalmácie

Oblast Severní Dalmácie se celkem často vymezuje městy Zadar na severu a Šibeník, který leží na jihu. Jestliže bychom měli ohodnotit sever s ohledem na atraktivitu na bodové škále od nuly do deseti, musíme mu dát číslo dva a to ještě bude rád. Vysvětlení se nabízí. Mimo výjimku, kterou znamená Zadar, se jedná o celkem nudné místo. To do jisté míry zapříčinil i horský povrch. Obrovské masivy Velebitu tady totiž ve spoustě případů zasahují až do moře a oblast Zadaru se tím stává v několika směrech vyprahlou, ovšem po druhé stránce zvláštní. Můžeme prohlásit, že se situace pod Zadarem trochu zlepšuje, protože jsou zde rozptýlena některá menší přímořská centra. To dokazuje Šibeník. Typické jsou pro tuto oblast také ostrovy, jmenují se Severodalmátské ostrovy.

O jediných střediscích Severní Dalmácie jsme se už zmínili. Zadar značí třetí největší město v celém Chorvatsku. Stalo se z něj jak významné průmyslové, tak i kulturní centrum. K jeho největším lákadlům se počítá městská architektura s hradbami a kostel sv. Františka. Šibeník je daleko menší a čerpá hlavně ze svých antických dějin. Dominantu tvoří katedrála sv. Jakuba, kterou objevíte i na Seznamu světového dědictví UNESCO. Velkolepou zábavu nabízí nové komplexy Solaris a Aqualand s širokou škálou aktivit. Nachází se na jihu města.

Střední Dalmácie

Jestliže vyslovíme název Střední Dalmácie, téměř každému se jistě jako první vybaví Split. Z geografického hlediska jde o území, které se táhne od Trogiru až po Ploč. Pro Chorvatsko znamená po všech směrech jednu z nejdůležitějších oblastí. Charakteristická je svou kombinací římských dějin, dlouhými plážemi a spoustou přístavů. Ostrovy Brač a Hvar turistům poskytnou de facto vše potřebné, co by měla klasická dovolená v Chorvatsku zahrnovat.

Jak jsme již naznačili, hlavním střediskem a samostatnou kapitolu představuje město Split, které ovlivňuje ráz celé Střední Dalmácie. Ve Splitu žije dvě stě tisíc obyvatel. Nejenže se jedná o důležitý dopravní uzel a potřebnou část chorvatského průmyslu, ale převážně pak lákají památky do Splitu statisíce návštěvníků. První stojí za zmínku slavný Diokleciánův palác. Ten se řadí mezi nejvýznamnější dominanty celého Chorvatska. Samozřejmě se vyskytuje na seznamu UNESCO. Jestliže pro vás tento gigant mezi stavbami nebude dostačující, pak je Split doslova přeplněn památkami, je jen na vás, kam se budete chtít v centru Splitu podívat. To samé platí také o nekonečném nočním životě, dalšímu specifiku tohoto místa. Druhé a daleko menší turistické letovisko v provincii se jmenuje Omiš. Představuje staré město v ústí řeky Cetiny, zde najdete proslulé kavárny.

Jižní Dalmácie

            Jižní Dalmácie označuje skutečně úzký pás, který je okleštěný horskými masivy na jihu země. Synonymem k tomuto krásnému místu se v průběhu staletí stala „perla Jadranu“, což přesně vystihuje Dubrovník. Město, o něž se v minulosti nejvíce bojovalo, a které na první pohled vypadá, že se velice uzavřelo do svých masivních hradeb, ukrývá nevídanou nádheru. Díky nim se pak proslavilo i celé Chorvatsko. I když leží úplně jihu a cesta sem není příliš jednoduchá, patří mezi nejpopulárnější turistické destinace. Celý Dubrovník je, což vás jistě nepřekvapí, zapsaný na seznamu UNESCO. Co se týče turistického okruhu po starém městě, vážně spadá do sféry nezapomenutelných zážitků. Bezpochyby největším lákadlem jsou především městské hradby, starobylý přístav, skalní pevnosti, či palác Sponza.

Za návštěvu v Jižní Dalmácii dále stojí i poloostrov Pelješac, který je po Istrii druhým největším v Chorvatsku. Sice je jeho povrch hornatý, ale údolí se řadí k úrodným oblastem, kde se ve velké míře pěstuje vinná réva.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Chorvatsko pro milovníky kultury a památek Chorvatsko pro milovníky kultury a památek
Přírodní krásy Chorvatska Přírodní krásy Chorvatska
Chorvatská kuchyně Chorvatská kuchyně
Kvarnerský záliv Kvarnerský záliv

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.