Kvarnerský záliv

Kvarnerský záliv disponuje docela velkým územím. Na severu sousedí s Istrií a na jihu s ostrovem Pag. Specifické je tohle místo hlavně díky teplému klimatu, značí jednu z nejteplejších částí Chorvatska, a velice mírné zimě. Tyhle dobré přírodní podmínky znamenají velké výhody pro bujnou vegetaci. Kvarnerský záliv je zaplněn citrusovými plody, palmami a agáve. Další určující faktor tvoří římské dějiny. Ty se projevují skoro ve všech letoviscích, i na ostrovech jako Cres, Krk, Lošinj, Pag a Rab, které se staly dominantním znakem Kvarnerského zálivu.

Ještě než přejdeme k ostrovům, na kterých najdete většinu turistických letovisek, a jež patří u českých turistů k těm populárnějším, dovolte nám připomenout jedno středisko ležící na pevnině. Jedná se o město Rijeka. Představuje do značné míry rozporuplné místo. Pravdou zůstává, že je to třetí největší město v Chorvatsku, a zároveň také největší přístav. Dovolená je tady ovšem trochu obtížnější. Přímo ve městě sice narazíte na několik atraktivních promenád, ale co tu zaručeně neobjevíte, je pláž. Za tou se musíte vydat do okolních vesnic. Z toho důvodu Rijeka v dnešní době slouží převážně jen jako dopravní uzel pro ty, co míří na Kvarnerské ostrovy.

Kvarnerské ostrovy

Ostrov Krk

V současné době můžeme o ostrově Krku s klidem prohlásit, že se jedná skoro o domov českých občanů. Ti jej doslova zbožňují. Překrásná příroda, kultura a okouzlující pestrost se nelíbí jen Čechům, ovšem faktem zůstává, že už se tu dorozumíte i česky. Krk zároveň představuje největší ostrov, který Chorvatsko nabízí. Jeho dominanty si všimnete již při příjezdu, jde o obrovský most, který ho pojí s pobřežím. Mezi typické znaky patří vinohrady v kontrastu s vysokými skalami, léčivé bahno v zálivu Soline a také sup bělohlavý. Krk je jedinou oblastí v Evropě, kde se tento pták vyskytuje.

Pokud vybereme další důležitá místa na ostrově, jistě jako první zmíníme Vrbnik. Zde se pěstuje mimořádné víno jménem Vrbnička žlahtina, které se nedá vypěstovat nikde jinde na světě. Dále města Krk, Baška, či Punat tvoří velká střediska, ty návštěvníkům nabízí vše, co by měla dovolená v Chorvatsku obsahovat.

Ostrov Cres

Posuneme se k ostrovu Cres. Zde objevíte na každém kroku olivy, také skály a flóru, kterou jinde neuvidíte, a to 1100 druhů rostlin. Sice je pořád malinko v pozadí za mnohem známějším ostrovem Krk, ale i přesto je u turistů velmi oblíbený, a to převážně u romantických duší. Fascinují je zdejší malebné vesničky a menší města vyskytující se po celém ostrově. Výjimečné je sladkovodní Vranské jezero. Zásobuje ostrov pitnou vodou. Jeho hladina se nachází 68 metrů nad mořem, ale dno je 16 metrů pod mořskou hladinou.

Za středisko, přesněji řečeno, za nejznámější městečko můžeme brát Cres se svým středověkým opevněním a kilometrovými plážemi. Unikáty představují Valun, kde žije pouze padesát obyvatel a Lubenice se třiceti občany, za to tu narazíte na pět kostelů, takže přibližně jeden kostel na rodinu. V létě se tyto malá městečka změní na populární centra veškerého dění. V Lubenici se pořádají často koncerty vážné hudby. Průchod na ostrov Lošinj vytváří město Osor.

Ostrov Lošinj

Ostrov Lošinj není tak atraktivní, ovšem jeho tisícileté dějiny rozhodně stojí za zmínku. Běžně se spojuje přímo s ostrovem Cres. Toho se prakticky dotýká, vzdálenost je 11 metrů. Zdejším lidem se to ale příliš nelíbí. Střediska tvoří vesničky Mali Lošinj a Veli Lošinj. Ta první znamená největší obec na ostrově a zároveň hlavní přístav. V podstatě vám poskytne všechno, po čem jako návštěvník toužíte, čisté moře, nádherné pláže, veškeré služby. Veli Lošinj byl založen dříve a v minulosti byl metropolitním městem. Nyní jej vyhledávají převážně lidé, co si rádi vychutnávají naprosté ticho, milují baroko a mírné klima.

Ostrovy Pag a Rab

Závěrem bychom řekli také několik slov k ostrovům, na které bychom jen neradi zapomněli. Pag má celkem hornatý povrch a dostanete se sem s velkými problémy. Na pláže vás dovezou loďky. Pokud patříte mezi milovníky sýrů, pak vám jeho návštěvu vřele doporučujeme. Sýry jsou vyhlášené a nikde na světě se takové nedělají. Dá se říct, že jediným střediskem je stejnojmenné město Pag. Na druhou stranu Rab je ostrov proslulý svou minulostí a představuje jedno z nejslunnějších oblastí v Evropě. Hlavně město Rab se označuje za „učebnici historie“, je slavné i díky svému bohatému nočnímu životu.

V kategorii: Cestování Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Chorvatsko pro milovníky kultury a památek Chorvatsko pro milovníky kultury a památek
Přírodní krásy Chorvatska Přírodní krásy Chorvatska
Chorvatská kuchyně Chorvatská kuchyně
Dalmácie Dalmácie

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.