Makarská riviéra

Makarská riviéra  se řadí mezi vůbec nejpopulárnější turistické destinace na celém Chorvatsku. Vyskytují se tu totiž jedinečné přírodní scenérie. To zapříčinilo především velké množství pláží v kontrastu s obřím horským masivem Biokovo, který celé území objímá. Není tedy náhoda, že se Makarská riviéra označuje za nejkrásnější místo Jadranu. Ze zeměpisného pohledu leží na jih od Omiše a na sever od řeky Neretvy. Sice tvoří skutečně úzký pás měřící asi 60 kilometrů, ale zájem o ni je náramný.

Zmínili jsme pohoří Biokovo, to tvoří jeden z nejvýznamnějších celků celého dinárského systému, za Velebitem se jedná o druhý největší v Chorvatsku. Svojí rozlohou de facto určuje charakter celé dalmatské oblasti, tedy i Makarské riviéry. Typickými znaky jsou pro něj velmi bohatá příroda, naleznete tu přes 1000 rostlinných druhů a třeba i medvědy a množství hadů, dále také běžná menší zemětřesení. Člověk se s nimi velmi dobře seznámí v nejbližších vesničkách. Sportovní aktivity na Biokovu se zaměřují většinou na letní turistiku, v zimě se tu z důvodu špatné sjízdnosti nedá na vrcholcích příliš lyžovat.

Turistická letoviska

Makarska

Město Makarska představuje dominantní centrum tohoto úzkého pásu, ale i tak se v něm nachází nejdůležitější přístav. Specifické jsou pro něj převážně jeho bohaté dějiny a poloha kolem nejvyššího vrcholu Biokova nesoucí pojmenování Sveti Jure. Město se proslavilo i jako středisko trajektů. To převáží návštěvníky na blízký ostrov Brač. Také značí místo „na polovině cesty“ mezi Splitem a Dubrovníkem. Celou tuto oblast obyvatelé osídlili již v době antiky, to je patrné i na samotném centru města. Ovšem v první řadě tu panuje charakteristický noční život s kavárnami a promenádami.

Baška voda

Pokud byste se rozhodli jet z Makarské deset kilometrů na severozápad, dostanete se do daleko menšího městečka, které se jmenuje Baška voda, to tvoří hlavní hotelové středisko této oblasti. Lemují ji dlouhé pláže kolem jedné z nejčistších částí Jaderského moře. Zrovna tyhle okolnosti jsou následkem toho, že Baška voda patří k vyhledávané destinaci. Sem se vydává nespočet turistů z celé Evropy, to samozřejmě zcela změnilo ráz této původně rybářské vesničky. Ve městě narazíte i na velké množství muzeí, historických památek a kaváren. Nepochybně mezi zajímavé události se považují i zdejší honosné oslavy křesťanských svátků.

Gradac

Jestliže byste se chtěli podívat a opalovat se na nejdelší pláži celé Makarské riviéry, musíte dojet až na samý jih. Tu objevíte malé městečko Gradac. Jeho tříkilometrová pláž vábí turisty z celé Evropy. U Čechů je tohle území velice populární. Není tu sice takové množství historických monumentů, protože bylo s ohledem k partyzánským činnostem během druhé světové války z 95% vypáleno, ale z druhé stránky je zmíněná oblázková pláž dostatečným lákadlem. Kolem ní si můžete zajít do příjemné kavárny, či se ubytovat v některém hotelu. Mezi atraktivní spadají i výlety do nedaleké delty řeky Neretvy. Ta v podstatě představuje jediný vodní tok, jež v hornaté oblasti Makarské riviery objevíte.

Podgora a Drvenik

Podgora znamená pro tuto provinci další charakteristické letovisko, které je úplně dokonalé pro všechny „lenivé“ návštěvníky, co si přejí především slunit se na plážích a nic nedělat. Ubytují vás tu většinou v rodinných domcích. To z toho důvodu, že ve městě stojí jen čtyři hotely. K dispozici lidé mají čtyřikrát větší počet postelí, než co tu bydlí zdejších obyvatel. Drvenik má rozlohu ještě menší. Co se týče nedaleké vesničky, bude pro vás představovat důležitý počáteční bod, pokud budete chtít vyrazit na ostrov Hvar.

V kategorii: Cestování Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Chorvatsko pro milovníky kultury a památek Chorvatsko pro milovníky kultury a památek
Přírodní krásy Chorvatska Přírodní krásy Chorvatska
Chorvatská kuchyně Chorvatská kuchyně
Dalmácie Dalmácie

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2020 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.