A co takhle dovolená v Chorvatsku?

Chorvatsko představuje v posledních letech hlavně u českých obyvatel velice oblíbené místo. Mají k tomu několik důvodů. Patří k nim také snadná dostupnost. V případě Jadranu jde o  jedno z nejčistších moří. Unikátní příroda spolu s kombinací s připravenými turistickými centry tvoří hotový ráj, který sem každý rok nepřitahuje pouze miliony Čechů. Oblasti jako Makarská riviéra, Istrie, Dalmácie a další jsou už u nás prakticky brány za domácí. Ten, kdo ještě Chorvatsko nenavštívil, jakoby trochu nadneseně, ani nebyl.

Jak už jsme řekli, tím prvním lákadlem pro turisty je snadná dostupnost a výborná infrastruktura. Na té chorvatská vláda v posledních letech opravdu zapracovala. Vybudovalo se zde mnoho dálničních spojů, také se zlepšilo spojení mezi přímořskými letovisky a vyřešily se neutuchající potíže s dopravou z minulosti. To vše dalo jakýsi prvotní podnět k viditelnému turistickému boomu posledních sezón. Když k tomu připočítáte velice přátelskou náturu pohostinných Chorvatů, máte další plusy, které upřednostňují při výběru dovolené Chorvatsko. Z hlediska ubytování poskytuje Chorvatsko celou řadu různých nabídek, začínaje luxusními hotely v hlavních letoviscích, a konče třeba až milým zabydlením v rodinném prostředí na pobřeží střední Dalmácie. Dále přidáváme ještě výtečnou chorvatskou kuchyni a skoro dokonalou dovolenou v Chorvatsku máte na světě.

Turisté samozřejmě mají v dnešní době větší nároky, než jak tomu bylo dříve, proto pouhé moře s příjemným ubytováním by stačilo pouze těm méně náročným jedincům. Podstatné jsou také atraktivní místa, památky, kultura a další. Tohle všechno zde naleznete ve velké míře. K těm největším přírodním krásám patří jednoznačně Plitvická jezera nacházející se na severu země. Ta návštěvníky nadchne  svou mimořádnou scenérií, průzračnou vodou a okolní krajinou. Ji použili i filmaři velmi známých westernovek o Vinetou. Příroda v okolí „říčních sester“ Drávy a Sávy, dále osm národních parků a vápencové Dinárské pohoří vytyčují v mnoha ohledech tak unikátní charakter krajiny, že se nesnadně popisuje. I z toho důvodu proslulo Chorvatsko svou faunou, flórou a velkou rozmanitostí jednotlivých destinací. V nížinách uvidíte nekonečné vinohrady a v horách můžete potkat i orla skalního. Za zmínku jistě stojí pozoruhodná vyjížďka za účelem pozorování delfínů, kteří se tu také objevují.

Dále se podíváme na impozantní místa, která stvořil člověk. Ačkoliv se jen těžko dá vybrat na první místo jediný monument, většinou Chorvatsko symbolizuje jedno z nejjižnějších měst, a sice se jedná o Dubrovník. Toto město, kde se vedlo několik válek a hodně se obléhalo, patří dnes na Seznam světového dědictví UNESCO. Jeho mohutné hradby, skalní pevnosti a architektura nesoucí válečné stopy sem lákají turisty, i když je od dalších letovisek celkem daleko. Mezi další oblasti, které by se Dubrovníku mohly alespoň, co se týče návštěvnosti rovnat, a které bezpochyby znáte, patří třeba Rijeka, Zadar, Split, Makarska, nebo celý poloostrov Istrie.  Ten se svou krajinou a prostředím značně liší.

Rozumíme, že ne každý z vás ocení pouhé architektonické klenoty, či celodenní potulování se po památkách. Proto se Chorvatsko nachystalo i na ty mnohem aktivnější turisty, kteří přijeli za sportovním vyžitím. Zmíněno již bylo Dinárské pohoří. To přirozeně nabízí dostatek turistických tras, které se mohou klidně změřit s alpskými výšlapy, i když nejde o tak velké pohoří. Na druhou stranu taková příjemná procházka po vinohradech potěší svou romantikou ty méně zdatné jedince. Milovníci sportu, kteří chtějí zažít daleko větší adrenalin, jistě nadchne třeba takové sjíždění divokých dalmatských řek na raftech, či hlubinné potápění. Dále si člověk může vychutnat projížďku na jachtě, ale i přejíždění jednotlivých míst na kole.

Ať už zvolíte jakékoliv místo, kteroukoliv formu zájezdu, nebo disponujete rozdílnými finančními možnostmi, dovolená v Chorvatsku vás v žádném případě nezklame. Pro vás, pro českého turistu, jak už jsme zmínili na začátku, se jedná o téměř dokonalou destinaci. To také dokazuje drtivá většina statistik, tak se toho určitě nebojte. I takový výlet autem naslepo nepředstavuje v současné době žádnou překážku. K dispozici máte takové množství letovisek, ubytování a služeb, že si vaši dovolenou určitě velmi užijete.

V kategorii: Cestování Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Chorvatsko pro milovníky kultury a památek Chorvatsko pro milovníky kultury a památek
Přírodní krásy Chorvatska Přírodní krásy Chorvatska
Chorvatská kuchyně Chorvatská kuchyně
Dalmácie Dalmácie

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.