Stát ležící v jižní Evropě je asi nejčastěji navštěvovaným státem, co se týče letních dovolených pro obyvatele České republiky. Řeč je o Chorvatsku. Tato bohatá návštěvnost je jistě dána i poměrně snadnou dostupností. Do severních letovisek se dostanete již za šest hodin a můžete si užívat veškerého komfortu. Další výhodou je i cenová dostupnost a srovnatelnost s našimi podmínkami. Proto se Chorvatsko již po několikátou sezónu stává oblíbeným cílem nejedné rodiny.
Chorvatsko ale nemusí znamenat jen odpočinková dovolená na pískové nebo oblázkové pláži. Chorvatsko nabízí svým návštěvníkům i aktivní dovolenou, kterou můžete strávit návštěvou památek UNESCO nebo třeba prohlídkou města.
Budete-li si chtít opravdu vychutnat pravou jižanskou kulturu, vydejte se do města měst, do Perly Jadranu, do Dubrovníku.
Město se rozprostírá až na úplném jihu Chorvatska, proto počítejte s delší cestou. Jeho historie sahá až do sedmého století našeho letopočtu, kdy bylo založeno řecko-římskými uprchlíky z Epidauru. Původní název města zněl Ragusa. O několik století později, přesněji ve čtrnáctém, se o městu začalo více mluvit. Tehdy se totiž město stalo samostatnou městskou republikou, která vlastnila velké loďstvo. Město obchodovalo s celým Středomořím, především s Balkánem. V 16. století vznikla místní flotila, která čítala asi 180 velkých lodí.
Velkou tragédií pro město bylo zemětřesení v toce 1667, během kterého zemřelo na pět tisíc tamějších obyvatel, a kromě toho byla i poměrně velká část města zničena. Následovalo několik let obnovy města, tentokrát do barokní podoby. Město se podařilo znovu dostat na vrchol. To dokazuje i rok 1979, ve kterém byl Dubrovník zapsán mezi památky UNESCO. V současné době je město plně obydleno asi padesáti tisíci obyvateli.
Perla Jadranu jistě stojí za prohlídku. Město není jen tak pro nic za nic zapsána v seznamu UNESCO. Výhlídku nad městem si můžete udělat z hory Srď, odkud budete mít celé město jako na dlani. Dubrovník láká své turisty na spoustu zajímavostí. Největší lákadlem ale přes všechno jsou městské hradby, jejich původ se datuje do osmého století. Celková dílka hradeb je tisíc čtyři sta devadesát metrů. Podél hradeb se nachází i čtrnáct hranatých a tři kulaté věže, a k tomu ještě pět bašt. Město má hned několik bran, ale téměř všichni turisté vstupují jen tou jedinou, nejoblíbenější, která nese název Pile. Tato brána je postavena v gotickém a renesančním slohu. Jakmile projdete bránou města, okouzlí Vás náměstí, na kterém najdete Onofriovu kašnu. Dále se zde nachází klášter sv. Kláry založený v roce 1290. Za největšího rozkvětu města to nebyl jediný klášter, který se zde nacházel. Celkem jich zde bylo osm. A když si uvědomíte, že tehdy mělo město zhruba šest tisíc obyvatel, počet klášterů je docela vysoký. Kláštery měly ale své opodstatnění. Šlechtické rody dávaly věno pouze nejstarší dceři. A tak byla tradice, že pokud měl šlechtic více dcer než jen jednu, bylo nutné ty ostatní dát do kláštery, protože by nedostala žádné věno.
V Dubrovníku můžete obdivovat i kostel sv. Spasitele, dále františkánský kostel, ke kterému patří i klášter. Zde si můžete koupit léky, funguje zde totiž stále lékárna, která má svůj počátek již v roce 1371. Tato lékárna je údajně nejstarší v Evropě, ve které nebyl přerušen provoz. Kromě křesťanských kostelů zde najdete i židovské synagogu, protože zde přebývali i Židé. Synagoga pochází již z patnáctého století, a uvádí se, že se jedná o první židovskou modlitebnu, která byla budována na Balkánském poloostrově. Omrzí-li Vás církevní stavby, můžete se vydat do Knížecího paláce, vystaveného v goticko-renesančním stylu. Tato syntéza dvou stylů je poměrně originální a jedinečná. V paláci najdete muzeum historie. Barokní styl byste hledali v chrámu sv. Blažeje z osmnáctého století. Původně na jeho místě stával kostel, který byl zničen zemětřesením. Sv. Blažej je považován za patrona města. Jeho socha stojí ve stejnojmenném chrámu na hlavním oltáři.
Do Chorvatska se přeci jen jezdí hlavně za koupáním v moři. Proto pokud již budete mít dost historických památek, můžete se vydat do zátoky Sumratin, kde si užijete parádního koupání. Pro milovníky betonových plošin je to přímo ráj. Ale užijí si zde i ti, co raději hrubší písek. Nebudete-li mít auto, můžete se do zátoky dostat i místním autobusem. Jinak je místo vzdáleno asi 3,5 km od města, takže je možná i příjemná, ale docela dlouhá procházka.