Christian Dior – půl století s Miss Dior

I když se Christian Dior začal oblasti parfémů naplno věnovat mnohem později než oděvům – první vůně nesoucí jeho jméno se za asistence jeho spolutvůrce Serge Heflera-Louiche objevila roku 1956 –  nikdy jejich úlohu ve světě vysoké módy, oné pověstné houte couture, nepodceňoval. Podle jeho vlastních slov byla dobře zvolená vůně odjakživa nedílnou součástí každé jím navržené kolekce. Vždy si byl dobře vědom skutečnosti, že sebelépe padnoucí šaty na sebe kouzelnější osobě k vytvoření ideálního dojmu nestačí. Vždy proto parfém pojímal jako nezbytný doplněk každého elegantního člověka, přičemž teprve s jeho pomocí dojde oděv svého plného naplnění.

A právě touto zásadou se také Christian Dior spolu se svými nejbližšími spolupracovníky řídil při prvním promýšlení, stejně jako posledním dolaďování každé z vůní, která v jeho parfumérských dílnách kdy vznikla.  Možná i proto se značka Christian Dior, z módního domu orientovaného čistě na  produkci osobitých oděvů, postupně stala také synonymem exkluzivních francouzských parfémů.

Pravou ruku Christiana Diora při tomto jeho snažení představoval právě Serge  Hefler-Louiche, jeden z jeho přátel z dětství. On byl také osobou, která pomohla samotného Diora přesvědčit, aby u své vůbec první vůně – Miss Dior –  vsadil na ve své době velice invenční spojení chypre, coby základního spodního tónu, se sytě zelenými vrstvami vůně květin.

Parfém Miss Dior se krátce na to dočkal zaslouženého uznání, které ani po více než šedesáti let neztratilo nic ze své přesvědčivosti. Dokladem toho může být také skutečnost, že tato vůně se dočkala několika výročních reedic, které jenom potvrdily výsadní místo značky Christian Dior na poli skutečně výběrových parfémů. Ještě dnes proto můžete s trochou štěstí narazit na Miss Dior Cherie z roku 2005 (existuje také verze Miss Dior Cherie 2007), o tři roky mladší Miss Dior Cherie Blooming Bouquet.

Horkou novinkou je potom letošní kolekce Miss Dior Cherie L´Eau.  Jde o vůni, jejíž horní tóny tvoří hořký pomeranč a srdce bílé květy gardénie. Výsledkem je překvapivě jednoduchá vůně, jejíž kouzlo si jako jedněch z prvních získalo srdce přívětivě rozverných mladých Pařížanek,  které ztělesňují uvolněné charisma spontaneity, jež bylo s vůněmi z produkce Christian Dior spojeno již od jejích počátků.

Pro fakt, že tato nová edice legendární Miss Dior důstojně navázala na vlastní slavné kořeny mluví i skutečnost, že tato vůně je v současnosti, vždy ve společnosti dalších klasických vůní   od Diora jako je například Poison (1985), často citovaným parfémem i na většině zavedených zahraničních internetových fór databází slavných parfémů. Což jsou místa, kde se dnes nejvíce střetávají milovníci exkluzivních vůní, aby si vyměnili zkušenosti nebo předali svá doporučení.

Silné postavení, které si značka Christian Dior udržela i po padesáti letech od svého vzniku, během kterých se proměnil v podstatě celý svět, tak výmluvně ilustruje například i následující úryvek, jehož autorkou je jedna z nich, Francouzka Anava: „Bylo mi třináct let, když moje moje teta dala mamince tento parfém, a ta jej poté věnovala mě. A je mojí vůní již od roku 1973. Letos jsem koupila Miss Dior Cherie svojí dceři. Je to vůně na celý život.“

V kategorii: Krása Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Parfémy Salvador Dali – nesmrtelné vůně Parfémy Salvador Dali – nesmrtelné vůně
Nina Ricci – tvůrce nesmrtelné Lair du Temps Nina Ricci – tvůrce nesmrtelné Lair du Temps
Parfémy Moshino – šílený kloboučník a jeho rozpustilé vůně Parfémy Moshino – šílený kloboučník a jeho rozpustilé vůně
Lanvin Paris – parfémy s nádechem art deco? Lanvin Paris – parfémy s nádechem art deco?

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.