Lanvin Paris – parfémy s nádechem art deco?

Lanvin Paris je jedním z nejstarších parfumérských domů ve  střední Evropě. První vůně vyprodukovaná touto značkou totiž byla uvedena na francouzský trh již před více než osmdesáti lety. V roce 1993 byla výroba této vůně v jejím původním složení obnovena, a ta se od té doby stala naprostou legendou, která dodnes nejlépe popisuje specifický charakter vůní Lanvin Paris. Představit tuto stálici na poli francouzských parfémů se proto ve stručnosti pokusíme právě jejím prostřednictvím, stejně jako skrze další neobvyklý parfém, díky kterému Lanvin Paris získala  svojí světovou proslulost:  Éclat d´Arpége.

Lanvin Arpége 

V roce 1927 tedy Jeanne Lanvin, zakladatelka dnešní Lanvin Paris, za hlavního přispění dvou nestorů řemesla – Andre Fraysse a Paula Vachera – do světa vypustila parfém věnovaný její dceři Marguerite, který měl za úkol zhmotnit nejjemnější odstíny její mateřské lásky.

Zadání vytvořit flakón vůně pod názvem Lanvin Arpége dostal Armand Albert Rateau, ve své době jeden z prominentů tehdejšího pařížského designu. Výsledek jeho snah vycházel ze silných impulsů stylu Art Deco, jež podtrhovala na svou dobu velice provokativní čistě černá barva celého těla flakónu (kterou má samozřejmě i dnes). Ten kromě zlatého kulovitého uzávěru zdobí také emblém zobrazující právě Jeanne Lanvin stojící ruku v ruce s její dcerou, který má svou předlohu ve fotografii z roku 1907.. Za výtvarné zpracování tohoto výjevu vděčí Lanvin Arpége další legendě Paříže dvacátých a třicátých let 20. století – výtvarníku Paulu Iribe.

Co se týče samotné vůně, tak její spodní tóny tvoří především santalové dřevo, vetiver, patchoulis a vanilka. Srdcem parfému je potom přirozené spojení růže, jasmínu, koriandru, ylang-ylang a dalších ingrediencí. Horní tóny tvoří bergamot, aldehide, broskev, květy pomerančovníku, kozí list a kosatec.

Éclat d´Arpége

Přesně o sedmdesát pět let později přišly laboratoře Lanvin Paris s vůní, jejímž úkolem bylo pokusit se ještě o něco dále rozvinout základní kompozici legendárního parfému Lanvin Arpége. Karin Dubreuil, zodpovědná za tuto vůni, zde mimo jiné využila i klasického odkazu tvaru původního flakónu, který je nicméně v této své verzi z roku 2002 tvořen křišťálově čirým sklem s lehkým nádechem fialek.

Parfém  Éclat d´Arpége oživující dlouhými desetiletími prověřenou vůni můžeme zařadit do skupiny parfémů, jejichž jádro leží ve zdařilém provedení jednoho z nejpřirozenějších spojení: vůně ovoce a květin. Základ  Éclat d´Arpége spočívá v sytě elegantní kombinaci bílého libanonského cedru, mošusu a  postupně jemně se rozvíjejících záchvěvů jantaru. Střed parfému potom vyplňují melancholické tóny květů wisterie, broskvoní a pivoněk, které společně utváří sytě letní srdce této vůně. Vrchní tóny potom tvoří zajímavá  jarní kombinace bezu a listů sicilských citroníků.

Výsledkem je vůně, která svou nenucenou jemností a nevtíravou vůní květů představuje ideální volbu zejména pro mladší dívky, které jí mohou nenápadně podtrhnout své kouzlo, zvýraznit energii kterou si již nesou v sobě. V žádném případě totiž nejde o vůni, která by cokoliv udělal za vás, a na které by se osobní kouzlo dalo postavit od začátku.

V kategorii: Krása Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Parfémy Salvador Dali – nesmrtelné vůně Parfémy Salvador Dali – nesmrtelné vůně
Nina Ricci – tvůrce nesmrtelné Lair du Temps Nina Ricci – tvůrce nesmrtelné Lair du Temps
Parfémy Moshino – šílený kloboučník a jeho rozpustilé vůně Parfémy Moshino – šílený kloboučník a jeho rozpustilé vůně
Parfémy Lancome – přes 70 let v branži Parfémy Lancome – přes 70 let v branži

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.