Znáte krevní skupiny?

 Že nevíte, jakou máte krevní skupinu? Pak by možná nebylo od věci si tuto informaci zjistit. Znalost krevní skupiny se vám v praxi osvědčí hlavně ve dvou situacích: Když ztratíte při nehodě hodně krve a potřebujete transfúzi, nebo když naopak krev darujete, abyste zachránili život někomu jinému. Vaše krev je velice žádaná tekutina, zvlášť pokud máte skupinu, která je vzácná. Kromě zmíněných situací se vám ale informace o vaší krevní skupině bude hodit i jinde.

Šílenství jménem krevní skupiny

Možná jste se už setkali s typologiemi lidí podle krevních skupin. Naše krev údajně předurčuje naše vlastnosti a chování. Obrovským trendem poslední doby jsou také diety podle krevních skupin. Zkoumání vlastností podle krevní skupiny je rozšířené po celém světě, ale asi nejvíc mu podlehlo Japonsko. Ti jsou typologií podle krevních skupin doslova posedlí, a když vyšla příručka o této problematice, lidé v zemi vycházejícího slunce neváhali skoupit celých pět milionů výtisků.

A co že tato zázračná příručka obsahovala za informace? Kromě potravin, které budou vašemu tělu nejlépe sedět, jste se mohli i dočíst, jakého partnera byste si měli hledat. S lidmi s určitou krevní skupinou byste údajně měli žít v harmonii, s jinou vás naopak čekají hádky od rána do večera. Celé toto šílenství okolo krevních skupin završila denní předpověď, která jednotlivce informovala o tom, jaký bude mít daná krevní skupina den. Tyto předpovědi byly dokonce vysílané s aktuálním zpravodajstvím! I když tomu většina západních lékařů nevěří a kroutí nad tím skepticky hlavami, každá krevní skupina si prý žádá své. Pojďme si blíže představit vlastnosti životodárné tekutiny, která nám proudí v žilách.

Dělení krevních skupin

1. AB0 systém

Nejčastěji narazíte na dělení krve podle tzv. AB0 systému. Tento systém rozděluje krev na čtyři skupiny: A, B, AB a 0. Nejvíce rozšířenou skupinou je 0. V České republice je kromě ní také velice rozšířená skupina A. Nejvzácnější skupinou je pak krevní skupina AB.

2. Podle Rh faktoru

Krevní skupiny se dále rozdělují podle Rh faktoru. Rozlišujeme Rh+ (Rh plus) a Rh- (Rh mínus). Rozšířenější skupinou z této dvojice je Rh+. Mohlo by vás zajímat, že právě podle tohoto rozdělení krevních skupin se určuje otcovství.

Co určuje naši krevní skupinu?

Ohledně toho, jak osoba získává svoji krevní skupinu, se vede celá řada sporů. Většina lidí si myslí, že krevní skupinu dědíme po svých rodičích. To je ale pravda pouze z části. Celá problematika je totiž o něco složitější. Od každého z rodičů dostaneme polovinu genů, náš genom je tak složený z genů dvou lidí, které se navzájem zkříží. Geny rodičů spolu soupeří, přičemž vyhraje ten silnější. Stejně jako barvu očí nebo vlasů, i krevní skupinu tedy určuje spojení genů obou rodičů. Určitě jste se už někdy setkali s názorem, že dědičnost krevní skupiny je určena pohlavím. To ale není vůbec pravda.

Ach, ti muži…

Jak už jsme psali výše, jedním z dělení krevních skupin je dělení na Rh+ a Rh-. Obvykle se tomuto faktoru nepřisuzuje větší vážnost. Ale pouze do té doby, než pár očekává potomka. V takovém okamžiku je dobré znát krevní skupinu obou nastávajících rodičů. Jakmile spolu počnou potomka žena s faktorem Rh- a muž s faktorem Rh+, může nastat závažný problém. Pokud dítě zdědí po otci Rh+, bude krev dítěte špatně reagovat na krev matky a dojde tak k závažným komplikacím. Jediným řešením je pak krevní transfúze.

V kategorii: Zajímavosti Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Jak zvládat stres Jak zvládat stres
Poznejte perlu afriky – Egypt Poznejte perlu afriky – Egypt
Zaplatí obézní lidé a kuřáci na pojištění v budoucnu více? Zaplatí obézní lidé a kuřáci na pojištění v budoucnu více?
Jak na ranní cvičení Jak na ranní cvičení

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.