Zajímavosti z přírody : Mravenec jako novodobý farmář

mravenec

Ještě dříve než i člověk ochočil divokou kozu a podojil její mléko, mravenci v mraveništi dojili svůj zotročený hmyz. Už jste slyšeli o sladkém nektaru zvaném medovice, který tvoří až polovinu mravenčího jídelníčku? Je to lahodný nektar, který vylučují mšice ze svého zadečku. Medovice je bohatý zdroj cukrů a živin. No který mravenec by odolal takové sladkosti?

Mravenci svůj chov mšic však přivedli k dokonalosti. Nejenže mšicím neustále olizují zadeček, oni je dokonce chrání před ostatními predátory jako je například slunéčko sedmitečné tím, že v tomto boji neváhají vytasit svá ostrá kusadla! Dokonce tento svůj živý zdroj cukru přenášejí na místa, kde jsou šťavnaté rostlinky a měkké mladé lístky či pupeny. A s nástupem podzimu si jejich vajíčka přenáší i do útrob svého mraveniště, aby jim nové generace dojnic neumrzly! Bylo i zjištěno, že někdy ukousnou pro jistotu šicím křídla, to aby je náhodou nenapadlo uletět.

mšice

Mšice patří k nejčastějším chovným „domácím zvířatům“, ale mravenci si můžou také zotročit housenku, kterou společně přenášejí do mraveniště a ráno ji vynášejí zpět na „pastvu“. Také využívají výměšků mer, červců nebo puklic.

mravenci a mšice

Takové zemědělství jaké provozují mravenci patří zajisté k ekologickému farmaření a prospěch z něho mají obě dvě strany.  Tento oboustranně výhodný vztah se označuje jako mutualismus. Zajištěná medovice je zajisté v bio-kvalitě a nejedná se rozhodně o žádné troškaření. Za den vyloučí jedna mšice asi 0,5 mg medovice, v teplém počasí to může být až 8 mg. To může znamenat až 300 kg medovice na mraveniště za rok. To je už opravdu pěkná hromada cukru! A pokud jste mezi řádky dostali chuť na něco sladkého, tak tedy oslaďte si život jako ten mravenec!

Foto: Freedigitalphotos.net
V kategorii: Zajímavosti Tags: , , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Jak si poradit s mravenci v domě Jak si poradit s mravenci v domě

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.