Jak léčit a vyléčit opar

Je to ale smůla. Zrovna v ten den, kdy se mladá slečna chystá na první rande se svým novým objevem, se stane něco, co není zrovna vítané. Mimo beďar na tváři se objeví i opar na rtu. A o kouzelném prvním polibku si může nechat jen zdát. Většina čtenářů tohoto článku na opary trpí, takže moc dobře ví, že jejich výskyt není zrovna vítaný a příjemný. A co je nejhorší – když se objeví jednou, objeví se i podruhé.

Co je to vlastně opar?

Kdo neví, co je to opar, může být jedině rád. Komu se jednou udělá, ten se ho už nezbaví. A nejde o žádnou kosmetickou vadu, jako je třeba zmíněný beďar, nebo jiný pupínek, černé tečky nebo naopak příliš suchá místa. To všechno jsou pouze dočasné kosmetické vady, kterých se dá bez obav zbavit tím, že minimalizujete důvod jejich vzniku a použijete vhodnou kosmetiku. Akné se dá vyřešit tak, že už se nikdy nemusí vrátit, ale opar, to je jiný kalibr.

Jednou opar, podruhé opar

Jedná se o virové onemocnění, které svého majitele postihuje až na doživotí. Nakažený člověk má v sobě zmíněný virus a ten může kdykoliv znovu propuknout. Současná medicína je sice na vysoké úrovni, není problém voperovat srdce někomu jinému, pokud jde ale o léčbu oparů, zůstává někde v pravěku.

Lék – všelék – na opar neexistuje

V současnosti neexistuje nic, co by vzniku oparů zabránilo. Není ani očkování. Když se vám jednou opar udělá, je třeba si nechat v lékárně poradit, co by vám mohlo zabrat. A pak už nezbývá nic jiného, než se smířit s tím, že tento přípravek budete potřebovat i nadále ve chvíli, kdy vás postihne nějaká nemoc nebo jen běžné nachlazení.

Kde se opar tvoří

Nejčastějším místem výskytu oparu je ret, ale není to místem jediným. Mnoho lidí trápí opar na bradě, nosu, dokonce i na intimních partiích, což je obzvláště nepříjemné místo. Vzniká velmi suché místo, které je jemné a praská, tvoří se strup. To poměrně dost bolí a velmi nepříjemné je i s tím spojené svědění.

Když už nic, je tu dermatolog

Mimo nepříjemné pocity je opar také záležitostí esteticky nehezkou. Pokud se tvoří, je hodně bolestivý a přípravky z lékárny už nezabírají, nezbývá, než si pro utišující přípravky dojít přímo k dermatologovi. Všechno mu důkladně popište, včetně léků, které jste již vyzkoušeli. Jen tak je možné najít to nejvhodnější řešení vašich potíží.

Nelíbat a nelíbat

Jestliže opar máte a máte ho v akutní fázi, s nikým se nelíbejte ani neprovozujte orální sex. Jedině tak totiž zabráníte tomu, aby se nemoc přenesla na další lidi obzvláště, máte-li opar právě na rtu a uspokojujete svého partnera právě ústy, zanesete mu virus na intimní partie a on bude tpět na opary právě zde.

Začínající opar

Kdo někdy opar měl, ten bezpečně pozná, že se mu tvoří další, Postižená část kůže se začne napínat a scvrkávat, kůže svědí. Cítíte-li, že se vám začíná opar tvořit, zkuste spolknout přípravek proti horečce. Ty totiž působí na viry a ty, které způsobují opar tak spolehlivě ničí.

Proč vzniká opar

Často to bývá během nemoci, dokonce i běžného nachlazení. Může se objevit po namáhavém fyzickém výkonu, ale také po noci strávené na večírku nebo jako důsledek dehydratace. A nebo jako také výsledek spojení hned několika výše uvedených faktorů.

Led pomáhá skvěle

Když se vám opar přeci jen vytvoří a nepodařilo se vám vystihnout ten správný moment a zabránit jeho šíření, nemusíte hned propadat panice. Pro zklidnění je vhodné použít kostku ledu, zmrzlinu, nebo obecně cokoliv studeného. Zklidní svědění a pomůže také od bodavé bolesti.

Nedotýkat se přímo rány

Důležitou zásadou při léčbě oparu je nedotýkat se postiženého místa. Každý dotyk znamená riziko přenosu oparu na jinou část těla či na někoho dalšího. Vždy používejte pomůcky, jako je vatová tyčinka, případně vatový odličovací tampon. Nikdy nic do rány nenanášejte prstem a použité pomůcky hned vyhoďte.

Co dále na opar funguje

Výborné je běžné kravské mléko, nejlepší je, když je čerstvě nadojené. Ale pomůže i to ze supermarketu. Naneste mléko na vatový tampon a přiložte na postižené místo. Ideální je, když je mléko vychlazené, tím postiženou oblast rovnou ochladíte.

Tea tree oil

Tento přírodní produkt se používá při léčbě všeho, co se na kůži objeví a rozhodně by zde být nemělo. Zklidní svědění i bolest a urychlí proces hojení. Chystáte-li se na první rande s novým objevem, použijte tea tree oil a rande odložte o pár dnů.

Náplasti na opary

Neměli byste zapomenout ani na speciální náplasti na opary. Ty pořídíte v lékárně. Výrazně zmírňují průběh léčby a navíc také výborně maskují viditelnost oparu. Zároveň vytváří ochranou vrstvu proti vnějšímu prostředí a díky tomu se opar rychleji léčí.

Obklady

Skvěle fungují obklady z černého čaje či meduňky. Nejsnadnější je použít jako obkladu vylouhovaného sáčku čaje. Výborně uklidní kůži a mohou také urychlit léčbu. Pokud rána mokvá, je vhodné použít líh, nebo obecně cokoliv co vysušuje. Rána nebude mokvat a následně se urychlí celý průběh léčby.

Pár babských rad na závěr

Potřebujete-li ránu vysušit, zkuste použít obyčejnou zubní pastu. Tu však raději používejte pouze doma, abyste se vyhnuli případnému trapasu.

Proti svědění výborně působí také bílý jogurt. Kůži skvěle uklidní a opět se urychlí proces hojení. A vy navíc budete mít klid od nepříjemného svědění.

V kategorii: Zdraví

Mohlo by Vás zajímat:

Moderní 5G pro velmi rychlý internet: Domácí meshový systém TP-Link Deco X50-5G Moderní 5G pro velmi rychlý internet: Domácí meshový systém TP-Link Deco X50-5G
Cesta osobního i profesního růstu Cesta osobního i profesního růstu
Jak si doma připravit dokonalý šálek kávy? Jak si doma připravit dokonalý šálek kávy?
Levná dovolená v Bulharsku Levná dovolená v Bulharsku

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.