Vydejte se do kina na Trhlinu, nejúspěšnější slovenský film historie

Do českých kin v posledních týdnech dorazila filmová lahůdka, kterou by neměl zmeškat žádný milovník československého filmu, případně žádný sympatizant mrazivé hororové atmosféry. Snímek Trhlina, který vznikl na motivy stejnojmenného románu spisovatele Jozefa Kariky, je nejúspěšnějším slovenským filmem historie, vydělal si za první víkend v kinech nejvíc ze všech původních filmů. My se nyní podíváme, s čím se v Trhlině setkáme.

Záhada okolo pohoří Tribeč

Film je inspirován tajemnými zmizeními, která se udála v okolí slovenského pohoří Tribeč v posledních desítkách let. Nikdo neví, kam se lidé ztratili a proč se někteří vrátili se zraněními a popáleninami, navíc ve špatném psychickém stavu. Příběh knihy i filmu začíná ve chvíli, kdy vystudovaný inženýr, který nemůže najít práci, vezme zavděk pomocnými pracemi při vyklízení staré psychiatrické léčebny. V ní najde trezor a v něm uschované záznamy a nahrávky s pacientem Walterem Fischerem, který byl jedním z přeživších tribečské záhady. Díky této náhodě se Igor začne o tajemství okolo pohoří zajímat a postupem času ho Tribeč natolik zaujme, že se rozhodne společně se svou přítelkyní Miou, nadšencem do všeho tajemného Andrejem a skeptikem Davidem okolí hor prozkoumat.

Co se v lesích ukrývá?

Co vlastně stojí za celou záhadou a proč se někteří už nikdy nevrátí, to ve filmu (a ani v knize) vysvětleno není. Důležitá je pořádně mrazivá atmosféra prosincové slovenské přírody a tajemných úkazů, které se okolo hrdinů čas od času objevují. Proč nefungují telefony, co znamenají světla, která se objevují a zase mizí, proč všem ve stejnou chvíli zalehlo v uších nebo proč si nepamatují na pátého účastníka výpravy, se kterým prokazatelně na výlet vyrazili? Možná se odpověď alespoň na některé otázky dozvíte ve filmu, který je věrnou kopií knihy. Ta se stala na Slovensku (i u nás) bestsellerem, a doporučujeme vám si ji přečíst, pokud chcete vědět více (některých okruhů se totiž film úplně nedrží). A i přesto, že vlastně celou dobu nevíte, jestli se události skutečně staly, nebo se jedná jen o výmysl autora (nebo Igora?), budete z kina odcházet (nebo knihu zavírat) s tématy k přemýšlení. A nemusíte se bát, že byste se při poznávání Trhliny báli. Nejedná se o horor v pravém slova smyslu, neočekávejte příšery, mimozemšťany nebo bláznivého zabijáka, příběh je nejsilnější právě v tom, že nikdo přesně neví, co se děje a kdo nebo co vše okolo způsobuje. Nebo se jedná jen o halucinace, kterými trpí všichni společně?

Vydejte se sami na Tribeč přijít všemu na kloub

Pokud ale nejvíc toužíte po osobním zážitku, můžete si sbalit stan a nejnutnější oblečení a vyrazit na Tribeč sami. Mimo zimní sezónu se vám nemůže nic stát, pokud vyrazíte v období od listopadu do března, můžete se stát svědky něčeho tajemného. A pokud máte jen rádi výlety a túry po horách, ale nemáte přitom dostatek financí, můžete si zřídit nebankovní půjčky bez registru. Tyto nebankovní půjčky vám finančně pomůžou při jakékoliv příležitosti a vy se už nebudete muset bát, jak vyjdete s penězi do další výplaty. Půjčky bez potvrzení příjmu jsou nejlepší volbou v tíživých situacích. Díky nim si nakonec budete moct vyrazit nejen na Slovensko, ale za každou záhadou, která vás v Evropě zaujme. Nebo si jen můžete pořídit knihu, která se bude v knihovně vyjímat. Mimo Trhlinu Jozef Karika napsal ještě další dva mrazivé romány ze slovenských hor:

  • Strach
  • Tma

V kategorii: Volný čas

Mohlo by Vás zajímat:

Znáte tzv. modrý čaj? Znáte tzv. modrý čaj?
Cestovní pojištění: Nezbytnost pro klidnou dovolenou Cestovní pojištění: Nezbytnost pro klidnou dovolenou
Objevte kouzlo prémiových olejů a delikates s Olivum.cz Objevte kouzlo prémiových olejů a delikates s Olivum.cz
Martin Zoubek | informace od Protikorupční linka .cz Martin Zoubek | informace od Protikorupční linka .cz

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.